Հայաստանից որևէ պաշտոնատար անձ Բաքվում COP29–ին մասնակցելու հայտ չի ներկայացրել. ԱԳ նախարար
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության որևէ պաշտոնատար անձ Բաքվում անցկացվող COP29 համաժողովին մասնակցելու հայտ չի ներկայացրել:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին վստահեցրեց Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանն ԱԺ–կառավարություն հարցուպատասխանին:
«Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Լիլիթ Մինասյանը մեջբերեց Ադրբեջանի ԱԳ նախարարի հայտարարությունն այն մասին թե իբր, չնայած այն հանգամանքին, որ ՀՀ–ից որոշ ներկայացուցիչներ գրանցվել են՝ մասնակցելու Բաքվում անցկացվող COP29 համաժողովին, սակայն չեն մասնակցում:
Նախարարը նկատեց, որ Ադրբեջանի այլ ներկայացուցիչներ ևս համանման հայտարարություն են արել:
«Հայաստանի Հանրապետության որևէ պաշտոնատար անձ Բաքվում անցկացվող COP29 միջոցառմանը մասնակցելու համար հայտ չի ներկայացրել, չի գրանցվել»,–ասաց Միրզոյանը:
Նախարարը չբացառեց, որ գուցե քաղաքացիական հասարակության կազմակերպություններ հայտ ներկայացրած լինեն, թեև նման տեղեկություն Միրզոյանին հայտնի չէ: «Բայց, եթե դա ի նկատի ունեն, ապա, գիտեք՝ ՀՀ–ն ազատ, ժողովրդավարական երկիր է: Եվ Հայաստանի կառավարությունը ոչ ցանկություն, ոչ էլ լծակներ ունի՝ ուղղորդելու, կառավարելու քաղաքացիական հասարակության կազմակերպություններին»,–ասաց Միրզոյանը:
Բաքվում նոյեմբերի 11-ին մեկնարկել է և մինչև նոյեմբերի 22-ը կշարունակվի COP29 համաժողովը: Նոյեմբերի 11–ի դրությամբ ԱԳ փոխնախարար Վահան Կոստանյանը հայտնել էր, որ Հայաստանը COP-29 համաժողովին մասնակցել-չմասնակցելու վերաբերյալ որոշում դեռ չունի: Հայաստանը COP-29-ին մասնակցելու հարցը կապում է Հայաստան–Ադրբեջան բանակցությունների դինամիկայի հետ:

Armenian officials have not registered for COP-29 participation, says FM
YEREVAN, NOVEMBER 13, ARMENPRESS. No government official from Armenia has presented bid for participation in the COP29 in Baku, foreign minister Ararat Mirzoyan has said.
Mirzoyan was asked in parliament by MP Lilit Minasyan to comment on the Azeri FM’s statement claiming that representatives of Armenia have registered for participation in COP-29 but have not attended the conference.
Mirzoyan said that such statements have been made by other Azerbaijani officials as well.
The FM said Armenian officials did not register for participation. “No official of the Republic of Armenia presented a bid for participation or registered for COP-29,” he said.
He did not rule out that perhaps civil society organizations have presented bids, but noted that he is unaware of it. “But if that’s what they mean, then you know that Armenia is a free, democratic country. And the government of Armenia has neither the desire nor the tools to direct or control civil society organizations.”
On November 11, Mirzoyan’s deputy Vahan Kostanyan told reporters that Armenia is still undecided whether or not to participate in COP29. He said the issue depends on the dynamics in the Armenia-Azerbaijan talks.