ՀՀ-ում ժամկետային զինծառայության համակարգը շարունակելու է գործել՝ որպես պրոֆեսիոնալ բանակի շարքերը համալրելու ռեսուրս
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հայաստանում արհեստավարժ բանակի հիմքը պետք է հանդիսանան պրոֆեսիոնալ զինվորականները, սակայն համակարգը լինելու է հիբրիդային։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ Ազգային ժողովում 2025 թվականի պետական բյուջեի նախագծի քննարկման ժամանակ այս մասին ասաց Պաշտպանության նախարար Սուրեն Պապիկյանը։
Նա հիշեցրեց, որ ներդրվել է շարքային կազմի պարտադիր զինվորական ծառայությունից պայմանագրային զինվորական ծառայության անցման նոր կարգ՝ «Պաշտպան հայրենյաց» ծրագիրը։
«Մենք բազմիցս խոսել ենք, որ արհեստավարժ բանակի հիմքը պետք է լինեն պրոֆեսիոնալ զինվորականները, այն է՝ պայմանագրային զինծառայությունը, բայց նաև խոսել ենք, որ մեր ընդունած համակարգը և հայեցակարգը նրա մասին է, որ համակարգը լինելու է հիբրիդային։ Այսինքն՝ ժամկետային պարտադիր զինվորական ծառայությունը շարունակելու է Հայաստանում լինել, որը մեզ համար լինելու է ռեսուրս, որպեսզի համալրենք պրոֆեսիոնալ բանակի շարքերը։ Եվ այսօր հասել ենք նրան, որ «Պաշտպան հայրենյաց» ծրագրով մեծաքանակ երիտասարդներ դառնում են մեր պրոֆեսիոնալ բանակի մասնիկը։ «Մենք հասել ենք նրան, որ շահագրգռվածությունը այնքան է բարձրացել, որ մարդիկ փորձում են տարբեր միջնորդություններով ապահովել, որ իրենց տարբեր խնդիրներ ունեցող զինվոր-զավակները նույնպես կարողանան օգտվել այս կարևոր ծրագրից»,- ընդգծեց Պապիկյանը։

В Армении система призыва продолжит функционировать как ресурс пополнения рядов профессиональной армии
Основой профессиональной армии Армении должны стать профессиональные солдаты, но система будет гибридной.
Как сообщает Арменпресс, об этом заявил министр обороны Сурен Папикян в ходе обсуждения в Национальном Собрании проекта госбюджета на 2025 год.
Он напомнил, что введен новый порядок перехода от обязательной военной службы к военной службе по контракту - программа «Защитник Отечества».
«Мы неоднократно говорили, что основой профессиональной армии должны быть профессиональные солдаты, то есть контрактная военная служба, но мы также говорили, что принятая нами система и концепция заключаются в том, что система будет гибридной. Другими словами, в Армении продолжит существовать обязательная военная служба, которая станет для нас ресурсом для пополнения рядов профессиональной армии. И сегодня мы подошли к тому, что большое количество молодых людей становятся частью нашей профессиональной армии по программе «Защитник Отечества». Мы дошли до того, что интерес возрос настолько, что люди стараются сделать так, чтобы их дети-солдаты с различными проблемами также могли получить пользу от этой важной программы», - подчеркнул Папикян.