ՀՀ-ում ժամկետային զինծառայության համակարգը շարունակելու է գործել՝ որպես պրոֆեսիոնալ բանակի շարքերը համալրելու ռեսուրս
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հայաստանում արհեստավարժ բանակի հիմքը պետք է հանդիսանան պրոֆեսիոնալ զինվորականները, սակայն համակարգը լինելու է հիբրիդային։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ Ազգային ժողովում 2025 թվականի պետական բյուջեի նախագծի քննարկման ժամանակ այս մասին ասաց Պաշտպանության նախարար Սուրեն Պապիկյանը։
Նա հիշեցրեց, որ ներդրվել է շարքային կազմի պարտադիր զինվորական ծառայությունից պայմանագրային զինվորական ծառայության անցման նոր կարգ՝ «Պաշտպան հայրենյաց» ծրագիրը։
«Մենք բազմիցս խոսել ենք, որ արհեստավարժ բանակի հիմքը պետք է լինեն պրոֆեսիոնալ զինվորականները, այն է՝ պայմանագրային զինծառայությունը, բայց նաև խոսել ենք, որ մեր ընդունած համակարգը և հայեցակարգը նրա մասին է, որ համակարգը լինելու է հիբրիդային։ Այսինքն՝ ժամկետային պարտադիր զինվորական ծառայությունը շարունակելու է Հայաստանում լինել, որը մեզ համար լինելու է ռեսուրս, որպեսզի համալրենք պրոֆեսիոնալ բանակի շարքերը։ Եվ այսօր հասել ենք նրան, որ «Պաշտպան հայրենյաց» ծրագրով մեծաքանակ երիտասարդներ դառնում են մեր պրոֆեսիոնալ բանակի մասնիկը։ «Մենք հասել ենք նրան, որ շահագրգռվածությունը այնքան է բարձրացել, որ մարդիկ փորձում են տարբեր միջնորդություններով ապահովել, որ իրենց տարբեր խնդիրներ ունեցող զինվոր-զավակները նույնպես կարողանան օգտվել այս կարևոր ծրագրից»,- ընդգծեց Պապիկյանը։

Armenia to maintain conscription as resource for professional military
YEREVAN, NOVEMBER 13, ARMENPRESS. Professional servicemembers must be the foundation of a professional army in Armenia, but the system will be hybrid, Minister of Defense Suren Papikyan has said.
Speaking to lawmakers at the 2025 state budget debates, Papikyan recalled that the military has introduced a new service option, Homeland Defender, for servicemembers willing to voluntarily continue serving in the military after completing mandatory service.
“We’ve numerously said that the professional servicemembers must be the foundation of the professional army, that is, contract service, but we’ve also said that the system and concept that we adopted is about the system being hybrid. Meaning, mandatory service will continue to exist in Armenia, and it will be a resource for us to supplement the ranks of the professional army. And today, many young people join our professional army under the Homeland Defender program," he said.