Կախված է բանակցային դինամիկայից. Հայաստանը COP29-ին մասնակցել-չմասնակցելու որոշում դեռ չունի
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանը Բաքվում արդեն մեկնարկած COP-29 համաժողովին մասնակցել-չմասնակցելու վերաբերյալ որոշում դեռ չունի։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին լրագրողների հետ զրույցում ասաց Հայաստանի արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Վահան Կոստանյանը:
«Դեռ որոշում չունենք: Երբ լինի որոշում, պատշաճ կերպով կտեղեկացնենք»,–ասաց Կոստանյանը:
Նա վերահաստատեց՝ մասնակցել-չմասնակցելու որոշումը կախված է Հայաստան-Ադրբեջան բանակցային դինամիկայից:
Բաքվում նոյեմբերի 11-ին մեկնարկել է և մինչև նոյեմբերի 22-ը կշարունակվի COP29 համաժողովը: Համաշխարհային մի խումբ առաջնորդներ տարբեր պատճառներով հրաժարվել են մասնակցել համաժողովին: Միջազգային մի խումբ գործիչներ Ադրբեջանին կոչ էին արել COP29-ին ընդառաջ ազատել բոլոր հայ գերիներին: Եվրախորհրդարանը հոկտեմբերի 24-ին ընդունած բանաձևում ԵՄ-ին կոչ էր արել COP-29-ին ընդառաջ Ադրբեջանի վրա ճնշումներն ավելացնել, որպեսզի վերջինս ազատ արձակի բոլոր հայ գերիներին։ Համաժողովին ընդառաջ բոլոր հայ գերիներին ազատ արձակելու կոչերով են հանդես եկել միջազգային տարբեր գործիչներ։

YEREVAN, NOVEMBER 11, ARMENPRESS. Armenia still doesn’t have a decision on participation in the COP-29 in Baku, Azerbaijan, the deputy foreign minister Vahan Kostanyan has said.
“We don’t have a decision yet. We will properly inform when a decision is made,” Kostanyan told reporters.
He reiterated that the decision on participation or non-participation depends on the Armenia-Azerbaijan negotiations dynamics.
COP-29 kicked off in Baku on November 11. It will last until November 22. Several world leaders have refused to participate due to various reasons. Many international figures called on Azerbaijan to release all Armenian captives ahead of COP-29. On October 24, the European Parliament adopted a resolution calling on the EU to increase pressure on Azerbaijan ahead of COP-29 to release the Armenian captives.