Կախված է բանակցային դինամիկայից. Հայաստանը COP29-ին մասնակցել-չմասնակցելու որոշում դեռ չունի
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանը Բաքվում արդեն մեկնարկած COP-29 համաժողովին մասնակցել-չմասնակցելու վերաբերյալ որոշում դեռ չունի։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին լրագրողների հետ զրույցում ասաց Հայաստանի արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Վահան Կոստանյանը:
«Դեռ որոշում չունենք: Երբ լինի որոշում, պատշաճ կերպով կտեղեկացնենք»,–ասաց Կոստանյանը:
Նա վերահաստատեց՝ մասնակցել-չմասնակցելու որոշումը կախված է Հայաստան-Ադրբեջան բանակցային դինամիկայից:
Բաքվում նոյեմբերի 11-ին մեկնարկել է և մինչև նոյեմբերի 22-ը կշարունակվի COP29 համաժողովը: Համաշխարհային մի խումբ առաջնորդներ տարբեր պատճառներով հրաժարվել են մասնակցել համաժողովին: Միջազգային մի խումբ գործիչներ Ադրբեջանին կոչ էին արել COP29-ին ընդառաջ ազատել բոլոր հայ գերիներին: Եվրախորհրդարանը հոկտեմբերի 24-ին ընդունած բանաձևում ԵՄ-ին կոչ էր արել COP-29-ին ընդառաջ Ադրբեջանի վրա ճնշումներն ավելացնել, որպեսզի վերջինս ազատ արձակի բոլոր հայ գերիներին։ Համաժողովին ընդառաջ բոլոր հայ գերիներին ազատ արձակելու կոչերով են հանդես եկել միջազգային տարբեր գործիչներ։

Зависит от динамики переговоров: Армения еще не приняла решения об участии в COP29
Армения еще не приняла решения об участии в конференции COP29, которая 11 ноября уже началась в Баку.
Как сообщает Арменпресс, об этом в беседе с журналистами заявил заместитель министра иностранных дел Армении Ваан Костанян.
“У нас пока нет решения. Когда будет решение, мы вас проинформируем должным образом” - сказал Костанян.
Он еще раз подчеркнул, что решение об участии или отказе зависит от динамики армяно-азербайджанских переговоров.
Конференция COP29 началась в Баку 11 ноября и продлится до 22 ноября. Ряд мировых лидеров отказалась участвовать в конференции по разным причинам. Группа международных деятелей призвала Азербайджан освободить всех армянских заключенных накануне COP29. В резолюции, принятой Европарламентом 24 октября, был призыв к ЕС усилить давление на Азербайджан в преддверии COP-29, ради освобождения всех армянских заключенных.