Վալենսիան Իսպանիայի իշխանություններից 31,4 միլիոն եվրո է խնդրել ջրհեղեղների հետևանքների վերացման համար
AP Photo/Alberto Saiz
ԵՐԵՎԱՆ, 5 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վալենսիայի Ինքնավար Համայնքի կառավարությունն Իսպանիայի կենտրոնական կառավարությունից խնդրել է ավելի քան 31 միլիոն եվրոյի օգնության փաթեթ՝ ջրհեղեղների հետևանքները հաղթահարելու համար։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է RTVE պարբերականը։
Վալենսիայի ղեկավար Կառլոս Մասոնը հայտարարել է, որ Իսպանիայի կառավարությունից խնդրում է օգնության առաջին փաթեթը, որը կազմում է 31,402 միլիոն եվրո։
Մասնավորապես, տարածաշրջանի իշխանություններն առաջարկել են 136 միջոց, որոնք ուղղված են ինքնավար համայնքի վերականգնմանը և տարերքի հարվածի հետևանքների մեղմացմանը։ Այսպես, փաթեթը նախատեսում է միջոցների հատկացում ջրհեղեղներից տուժածներին, այդ թվում՝ տրանսպորտային միջոցների ձեռքբերման համար, ինչպես նաև օգնություն՝ տարածաշրջանի ենթակառուցվածքի վերականգնման համար։
Կենտրոնական կառավարությունը պետք է հավանություն տա այս միջոցների ձեռնարկմանը՝ տուժած շրջանների վերականգնման պլանը մեկնարկելու համար։
Անցյալ շաբաթ Իսպանիայի հարավային և արևելյան մի շարք շրջաններում հեղեղումների պատճառով եղանակային վտանգի ամենաբարձր մակարդակ էր սահմանվել։ Ամենից շատ տարերքից տուժել է Վալենսիայի Ինքնավար Համայնքը։ Այս պահին հայտնի է ջրհեղեղի հետևանքով գրեթե 220 զոհի մասին։ Անհետ կորածների որոնողական աշխատանքները շարունակվում են:

Валенсия запросила у властей Испании 31,4 миллиона евро на ликвидацию последствий наводнения
Правительство автономного сообщества Валенсия запросило у центрального правительства Испании помощь в размере более 31 миллиона евро для ликвидации последствий наводнения. Как передает Арменпресс, об этом сообщает издание RTVE.
Губернатор региона Валенсия Карлос Мейсон сообщил, что запрошен пакет первой помощи, который составляет 31,402 миллиона евро.
В частности, власти региона предложили 136 мер, направленных на восстановление автономного сообщества и смягчение последствий стихии. Они предусматривают выделение средств пострадавшим от наводнения, в том числе на приобретение транспортных средств, а также помощь на реконструкцию инфраструктуры региона.
Центральное правительство должно одобрить эти меры, чтобы начать план восстановления пострадавших районов.
На прошлой неделе из-за наводнений в ряде регионов на юге и востоке Испании был объявлен наивысший уровень опасности. Больше всего от стихии пострадало автономное сообщество Валенсия. На данный момент известно о почти 220 жертвах наводнения. Поиски пропавших без вести продолжаются.