Հաագայի դատարանը Հայաստանն ընդդեմ Ադրբեջանի գործով Ադրբեջանի առարկություների վերաբերյալ որոշումը կհրապարակի նոյեմբերի 12-ին
ԵՐԵՎԱՆ, 5 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանն ընդդեմ Ադրբեջանի գործով՝ Ադրբեջանի կողմից ներկայացված նախնական առարկությունների վերաբերյալ Արդարադատության միջազգային դատարանը կհրապարակի իր վճիռը 2024 թվականի նոյեմբերի 12-ին:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնում են Միջազգային իրավական հարցերով ՀՀ ներկայացուցչի գրասենյակից՝ մանրամասնելով, որ հրապարակային նիստը կանցկացվի ժամը 15:00-ին (Երևանի ժամանակով 18:00-ին) Հաագայի Խաղաղության պալատում, որի ընթացքում Դատարանի նախագահ, դատավոր Նավաֆ Սալամը կկարդա Դատարանի վճիռը։
2021 թվականի սեպտեմբերի 16-ին Հայաստանը վարույթ նախաձեռնեց Ադրբեջանի դեմ՝ կապված «Ռասայական խտրականության բոլոր ձևերի վերացման մասին» միջազգային կոնվենցիայի ենթադրյալ խախտումների հետ:
2023 թվականի ապրիլի 21-ին Ադրբեջանը ներկայացրեց նախնական առարկություններ՝ Դատարանի իրավասության վերաբերյալ և Դատարանի կանոնակարգի 79-րդ հոդվածի 3-րդ մասի համաձայն, գործի վարույթը կասեցվեց մինչև նշված նախնական առարկությունների վերաբերյալ Դատարանի որոշման հրապարակումը:
2023 թվականի ապրիլի 25-ի որոշմամբ Դատարանի նախագահի սահմանված ժամկետում Հայաստանը ներկայացրեց իր գրավոր դիտարկումներն ու դիրքորոշումը Ադրբեջանի նախնական առարկությունների վերաբերյալ:
Հայաստան ընդդեմ Ադրբեջանի գործով վճռի հրապարակումից անմիջապես հետո դատարանը կհրապարակի իր վճիռը՝ Ադրբեջանը ընդդեմ Հայաստանի գործով՝ Հայաստանի կողմից ներկայացված նախնական առարկությունների վերաբերյալ:

Armenia v. Azerbaijan: ICJ to deliver judgment regarding Azeri preliminary objections on November 12
YEREVAN, NOVEMBER 5, ARMENPRESS. On Tuesday, 12 November 2024, the International Court of Justice (ICJ) will deliver its judgment on the preliminary objections raised by Azerbaijan in the case concerning Application of the International Convention on the Elimination of All Forms of Racial Discrimination (Armenia v. Azerbaijan), the ICJ said in a press release.
A public sitting will take place at 3 p.m. at the Peace Palace in The Hague, during which Judge Nawaf Salam, the President of the Court, will read out the Court’s Judgment.
It is recalled that, on 16 September 2021, Armenia instituted proceedings against Azerbaijan concerning alleged violations of the International Convention on the Elimination of All Forms of Racial Discrimination (CERD).
On 21 April 2023, Azerbaijan raised preliminary objections to the jurisdiction of the Court and, in accordance with Article 79, paragraph 3, of the Rules of Court, the proceedings on the merits were suspended pending a decision of the Court on those objections.
By an Order dated 25 April 2023, the President of the Court fixed 21 August 2023 as the time-limit within which Armenia might present a written statement of its observations and submissions on the preliminary objections. Armenia submitted its statement within that time-limit. Public hearings were held from Monday 15 to Friday 19 April 2024.
Pursuant to Article 53, paragraph 2, of the Rules of Court, after ascertaining the views of the Parties, the Court decided at the opening of the hearings that the texts of the preliminary objections of Azerbaijan and the written observations of Armenia, as redacted by the Parties for the protection of personal and sensitive information, would be made accessible to the public.