Եղիշե Կիրակոսյանը ներկայացրել է Միջազգային իրավական հարցերով ներկայացուցչի պաշտոնը լքելու պատճառը
Եղիշե Կիրակոսյանը «Ֆեյսբուք»-ի իր էջում կատարած գրառման միջոցով անդրադարձել է Միջազգային իրավական հարցերով ներկայացուցչի պաշտոնը լքելու իր որոշման պատճառին՝ ընդգծելով, որ այսուհետ ցանկանում է կենտրոնանալ ակադեմիական/գիտական և մասնագիտական գործունեության վրա:
«Որոշում եմ կայացրել լքել Միջազգային իրավական հարցերով ներկայացուցչի պաշտոնը։ Ցանկանում եմ առավել կենտրոնանալ ակադեմիական/գիտական և մասնագիտական գործունեության վրա՝ նպաստելով Հայաստանի Հանրապետությունում միջազգային իրավունքի ամրապնդմանը, ինչպես նաև իրավագիտական կրթության զարգացմանը։
Վարչապետի աշխատակազմում սկսել եմ աշխատել 2018թ. հոկտեմբեր ամսից որպես Վարչապետի խորհրդական, որի ընթացքում նախաձեռնել եմ «Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանում ՀՀ ներկայացուցչի մասին» օրենքի մշակումը և ներկայացումը Ազգային ժողով, որի հիման վրա ստեղծվել է Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանում ՀՀ ներկայացուցչի գրասենյակը։ 2019թ.-ից ի վեր գրասենյակն ընդլայնել է իր գործառույթների շրջանակը՝ ապահովելով ՀՀ շահերի ներկայացում ինչպես Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանում, այնպես էլ Արդարադատության միջազգային դատարանում, միջազգային արբիտրաժային տրիբունալներում, օտարերկրյա ներպետական դատարաններում և հաշտարարության վարույթներում։
Միաժամանակ, գրասենյակն իր հիմնադրումից ի վեր իրականացրել է մարդու իրավունքների միջազգային չափորոշիչների ներդրումն իրավական ակտերի նախագծերում։
2020թ. 44-օրյա պատերազմից ի վեր գրասենյակը ձեռնամուխ է եղել Մարդու իրավունքների եվրոպատական դատարանում և Արդարադատության միջազգային դատարանում Ադրբեջանի դեմ միջպետական գանգատների ներկայացմանը, ինչպես նաև ընթացիկ միջպետական դատական և արբիտրաժային վարույթների շրջանակներում ՀՀ շահերի արդյունավետ պաշտպանությանը։ Գրասենյակը նաև նախաձեռնել է մի շարք առանցքային միջազգային պայմանագրերի, այդ թվում՝ Միջազգային քրեական դատարանի մասին Հռոմի կանոնադրության, «Միջազգային վեճերի խաղաղ կարգավորման մասին» 1899թ. և 1907թ. Հաագայի կոնվենցիաների վավերացման գործընթացները»,- «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ գրել է նա՝ երախտագիտություն հայտնելով Հայաստանի Հանրապետության վարչապետին վստահության համար։
Նա շնորհակություն է հայտնել նաև նաև պետական համակարգի բոլոր գործընկերներին արդյունավետ համագործակցության համար։
«Շնորհակալ եմ Միջազգային իրավական հարցերով ներկայացուցչի գրասենյակի թիմին, դատական և արբիտրաժային վարույթների շրջնակներում ներգրավված միջազգային իրավախորհրդատւներին՝ իրենց անձնվեր և պրոֆեսիոնալ աշխատանքի համար։
Վստահ եմ, որ Գրասենյակը կշարունակի պատշաճ և արդյունավետ կերպով իրականացնել Հայաստանի շահերի ներկայացումը միջազգային դատական և արբիտրաժային գործընթացների շրջանակներում»,- եզրափակվում է գրառումը:
Ավելի վաղ ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից հայտնել էին, որ Եղիշե Կիրակոսյանը ամիսներ առաջ ձեռք բերված պայմանավորվածությամբ, սեփական դիմումի համաձայն ազատվելու է Միջազգային իրավական հարցերով ներկայացուցչի պաշտոնից:

Егише Киракосян представил причину ухода с должности представителя по международно-правовым вопросам
Егише Киракосян в сообщении на своей странице в Facebook объяснил причину своего решения покинуть должность представителя по международно-правовым вопросам, подчеркнув, что отныне он хочет сосредоточиться на академической/научной и профессиональной деятельности.
«Я принял решение оставить должность представителя по международным правовым вопросам. Планирую сосредоточиться на научной и профессиональной деятельности, направленной на развитие международного права в Армении и совершенствование юридического образования.
С октября 2018 года работал в аппарате премьер-министра в должности советника, где инициировал разработку и принятие закона о представительстве Армении в Европейском суде по правам человека. Этот закон стал основой для создания офиса, который с 2019 года расширил свою деятельность, обеспечивая защиту интересов страны не только в Европейском суде по правам человека, но и в Международном суде ООН, арбитражных трибуналах, зарубежных судах и процедурах примирения.
С момента основания офис занимался внедрением международных стандартов в правовую систему.
После 44-дневной войны 2020 года офис инициировал подачу исков против Азербайджана в Европейский суд по правам человека и Международный суд ООН, а также обеспечивал защиту интересов Армении в судебных и арбитражных разбирательствах. Среди значимых инициатив – ратификация Римского статута Международного уголовного суда, а также Гаагских конвенций 1899 и 1907 годов о мирном разрешении споров», - как передает Арменпресс, написал он, выразив благодарность премьер-министру Республики Армения за доверие.
Он поблагодарил также всех коллег из государственных органов за эффектиное сотрудничество.
«Особая признательность – коллективу офиса представителя по международным правовым вопросам и международным юристам, участвующим в судебных и арбитражных процессах, за их преданность делу и высокий профессионализм. Уверен, что офис продолжит достойно защищать интересы Армении в международных судах и арбитражах».
Ранее отдел информации и связей с общественностью аппарата премьер-министра РА сообщил, что Егише Киракосян будет освобожден от должности представителя по международным правовым вопросам согласно договоренности, достигнутой несколько месяцев назад.