Հայաստանը հերքելու է Բեռնի կոնվենցիայի շրջանակներում արբիտրաժային գործով Ադրբեջանի անհիմն պահանջները. Եղիշե Կիրակոսյան
Հայաստանը հերքելու է Բեռնի կոնվենցիայի շրջանակներում արբիտրաժային գործով Ադրբեջանի անհիմն պահանջները։ «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ X-ի իր միկրոբլոգում այս մասին գրել է ՀՀ միջազգային իրավական հարցերով ներկայացուցիչ Եղիշե Կիրակոսյանը։
«Հայաստանը կհերքի Ադրբեջանի չհիմնավորված պահանջները, այդ թվում ՝ փոխհատուցման մասին անհեթեթ պահանջը 1979 թվականի Բեռնի կոնվենցիային համապատասխան արբիտրաժային վարույթում»- գրել է Կիրակոսյանը։
Հայաստանի Հանրապետությունը 2025 թ․ փետրվարի 12-ին ստացել է 1979 թվականի Եվրոպայի վայրի բնության և բնական միջավայրի պահպանության մասին Բեռնի կոնվենցիայի շրջանակներում հարուցված արբիտրաժային գործով Ադրբեջանի Հանրապետության կողմից ներկայացված հայցադիմումը։
Միջազգային իրավական հարցերով ներկայացուցչի գրասենյակից նշել են, որ սա բխում է արբիտրաժային տրիբունալի կողմից հաստատված ընթացակարգային օրացույցից՝ սահմանված 2024 թվականի ապրիլի 12-ի առաջին դատավարական լսումից հետո, որի ընթացքում կայացվել են Հայաստանի Հանրապետության համար բարենպաստ մի շարք որոշումներ։
Հայաստանը շարունակելու է վճռականորեն պաշտպանել իր դիրքորոշումը տվյալ վարույթում։ Ադրբեջանի ներկայացրած իրավական դիրքորոշումը հիմնված է Բեռնի կոնվենցիայի այնպիսի մեկնաբանության և կիրառման վրա, որը չի համընկնում դրա նպատակների և առարկայի հետ, այն է՝ խթանել պետությունների միջև համագործակցությունը՝ վայրի բուսական և կենդանական աշխարհը և դրանց բնական միջավայրերը պահպանելու համար։
Հակառակ Ադրբեջանի պնդումների՝ ՄԱԿ-ի Շրջակա միջավայրի ծրագրի և այլ անկախ մարմինների զեկույցները փաստացի վկայում են, որ շրջակա միջավայրին հասցված վերջին տարիների վնասի պատասխանատուն հենց Ադրբեջանն է։ Հայաստանը հերքելու է Ադրբեջանի անհիմն պահանջները, ներառյալ՝ փոխհատուցման պահանջը:
Հայաստանը, Բեռնի կոնվենցիայի անդամ պետություն դառնալուց ի վեր, հետևողականորեն հավատարիմ է իր հանձնառությանը՝ պահպանելու տարածաշրջանի վայրի բնությունն ու շրջակա միջավայրը։ Սա արտացոլվում է ինչպես Հայաստանի բնապահպանական քաղաքականության մեջ, այնպես էլ Բեռնի կոնվենցիայի Մշտական հանձնաժողովի աշխատանքներում ակտիվ ներգրավվածությամբ։

Armenia to refute Azerbaijan’s baseless claims in Bern Convention arbitration - Yeghishe Kirakosyan
Armenia will reject Azerbaijan's baseless demands in the arbitration case under the framework of the Bern Convention, Yeghishe Kirakosyan, the representative of Armenia for international legal affairs, has said in a post on X.
"Armenia will refute Azerbaijan’s baseless claims, including its preposterous demand for compensation in the arbitration under the 1979 Bern Convention," Kirakosyan has posted.
On 12 February 2025, the Republic of Armenia received the Statement of Claim filed by the Republic of Azerbaijan in an arbitration initiated under the 1979 Bern Convention on the Conservation of European Wildlife and Natural Habitats, the Office of the Representative on International Legal Matters said in a press release. The arbitration case commenced in 2023.
This follows a procedural calendar issued by the arbitral tribunal after the first procedural hearing on 12 April 2024, during which Armenia achieved several favourable rulings.
Armenia will continue to vigorously defend its position in these proceedings. Azerbaijan’s legal case is based on an interpretation and application of the Bern Convention that does not comport with its object and purpose which is to promote cooperation among States to conserve wild flora and fauna and their natural habitats.
Contrary to what Azerbaijan suggests, reports by the United Nations Environment Programme and other independent bodies, in fact, make clear that it is Azerbaijan that has engaged in environmental damage in recent years. Armenia will refute Azerbaijan’s baseless claims as well as its demand for compensation.
Since becoming a State party to the Bern Convention, Armenia has remained committed to upholding its commitment to the conservation of the region’s wildlife and preservation of the environment. This is reflected, inter alia, in Armenia’s environmental record and its active engagement with the Bern Convention’s Standing Committee.