Հայաստանը հերքելու է Բեռնի կոնվենցիայի շրջանակներում արբիտրաժային գործով Ադրբեջանի անհիմն պահանջները. Եղիշե Կիրակոսյան
Հայաստանը հերքելու է Բեռնի կոնվենցիայի շրջանակներում արբիտրաժային գործով Ադրբեջանի անհիմն պահանջները։ «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ X-ի իր միկրոբլոգում այս մասին գրել է ՀՀ միջազգային իրավական հարցերով ներկայացուցիչ Եղիշե Կիրակոսյանը։
«Հայաստանը կհերքի Ադրբեջանի չհիմնավորված պահանջները, այդ թվում ՝ փոխհատուցման մասին անհեթեթ պահանջը 1979 թվականի Բեռնի կոնվենցիային համապատասխան արբիտրաժային վարույթում»- գրել է Կիրակոսյանը։
Հայաստանի Հանրապետությունը 2025 թ․ փետրվարի 12-ին ստացել է 1979 թվականի Եվրոպայի վայրի բնության և բնական միջավայրի պահպանության մասին Բեռնի կոնվենցիայի շրջանակներում հարուցված արբիտրաժային գործով Ադրբեջանի Հանրապետության կողմից ներկայացված հայցադիմումը։
Միջազգային իրավական հարցերով ներկայացուցչի գրասենյակից նշել են, որ սա բխում է արբիտրաժային տրիբունալի կողմից հաստատված ընթացակարգային օրացույցից՝ սահմանված 2024 թվականի ապրիլի 12-ի առաջին դատավարական լսումից հետո, որի ընթացքում կայացվել են Հայաստանի Հանրապետության համար բարենպաստ մի շարք որոշումներ։
Հայաստանը շարունակելու է վճռականորեն պաշտպանել իր դիրքորոշումը տվյալ վարույթում։ Ադրբեջանի ներկայացրած իրավական դիրքորոշումը հիմնված է Բեռնի կոնվենցիայի այնպիսի մեկնաբանության և կիրառման վրա, որը չի համընկնում դրա նպատակների և առարկայի հետ, այն է՝ խթանել պետությունների միջև համագործակցությունը՝ վայրի բուսական և կենդանական աշխարհը և դրանց բնական միջավայրերը պահպանելու համար։
Հակառակ Ադրբեջանի պնդումների՝ ՄԱԿ-ի Շրջակա միջավայրի ծրագրի և այլ անկախ մարմինների զեկույցները փաստացի վկայում են, որ շրջակա միջավայրին հասցված վերջին տարիների վնասի պատասխանատուն հենց Ադրբեջանն է։ Հայաստանը հերքելու է Ադրբեջանի անհիմն պահանջները, ներառյալ՝ փոխհատուցման պահանջը:
Հայաստանը, Բեռնի կոնվենցիայի անդամ պետություն դառնալուց ի վեր, հետևողականորեն հավատարիմ է իր հանձնառությանը՝ պահպանելու տարածաշրջանի վայրի բնությունն ու շրջակա միջավայրը։ Սա արտացոլվում է ինչպես Հայաստանի բնապահպանական քաղաքականության մեջ, այնպես էլ Բեռնի կոնվենցիայի Մշտական հանձնաժողովի աշխատանքներում ակտիվ ներգրավվածությամբ։

Армения отвергнет необоснованные претензии Азербайджана в арбитраже в соответствии с Бернской конвенцией
Армения отвергнет необоснованные претензии Азербайджана в арбитраже в соответствии с Бернской конвенцией. Как сообщает Арменпресс, об этом в микроблоге X написал представитель Республики Армения по международно-правовым вопросам Егише Киракосян.
«Армения отвергнет необоснованные претензии Азербайджана, в том числе нелепое требование о компенсации в арбитраже в соответствии с Бернской конвенцией 1979 года», — написал Киракосян.
Напомним, что Республика Армения 12 февраля 2025 года получила иск, поданный Азербайджанской Республикой по арбитражному делу, возбужденному в рамках Бернской конвенции 1979 года по защите дикой природы и окружающей среды Европы.
Это следует из процессуального календаря, утвержденного арбитражным судом после первого судебного заседания 12 апреля 2024 года, в ходе которого был принят ряд решений в пользу Республики Армения.
Армения продолжит решительно отстаивать свою позицию в данном разбирательстве. Правовая позиция Азербайджана основана на таком толковании и применении Бернской конвенции, которые несовместимы с ее целями и задачами, заключающимися в содействии сотрудничеству между государствами по сохранению дикой флоры и фауны и их естественной среды обитания.
Вопреки утверждениям Азербайджана, отчеты Программы ООН по окружающей среде и других независимых органов фактически доказывают, что именно Азербайджан несет ответственность за ущерб, нанесенный окружающей среде в последние годы. Армения отвергнет необоснованные требования Азербайджана, в том числе и о компенсации.
Став государством-членом Бернской конвенции, Армения последовательно привержена сохранению дикой природы и окружающей среды региона. Это отражается как в экологической политике Армении, так и в активном участии в работе Постоянной комиссии Бернской конвенции.