Կառավարությունն այս տարի սպասում է 5.8 տոկոս, հաջորդ տարի՝ 5.6 տոկոս տնտեսական աճ
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի տնտեսական աճն, ըստ կառավարության կանխատեսումների, 2025-ին կկազմի 5.6 տոկոս, իսկ 2026-2027թթ սպասվում է 5.5 տոկոս:
Նախարարն ընդգծեց, որ էական փոփոխություններ են տեղի ունեցել տնտեսության մեջ:
«Մեր և բազմաթիվ միջազգային գործընկերների գնահատմամբ՝ Հայաստանի Հանրապետության ՀՆԱ-ի աճի պոտենցիալը բարձրացել է՝ միջինում 4.5-ից դառնալով 5.5 տոկոս: Մենք կանխատեսում ենք, որ 2025-ին կունենանք 5.6 տոկոս տնտեսական աճ, դեֆլյատորի աճը կլինի 3.5 տոկոս, համախառն ներքին արդյունքը նոմինալ արժեքով կլինի 11 տրլն 50 մլրդ դրամ: 2024-ի համար սպասում ենք 5.8 տոկոս տնտեսական աճ»,-ասաց Հովհաննիսյանը:
2026-2027թթ միջինում սպասվում է 5.5 տոկոս տնտեսական աճ: Նրա խոսքով՝ այս աճի պայմաններում կառավարությունը կկատարի իր ծրագրային դրույթը և 2021-2026 թթ միջինում կապահովի 7 տոկոս տնտեսական աճի թիրախը:
«Թեև մեր թիրախը չի փոխվել: Մենք թիրախավորում ենք 2025-ին ձգտելու հասնել 7 տոկոս տնտեսական աճի, որի համար հավելյալ ջանքեր են պետք՝ արագացնելու այն բարեփոխումները, որ մենք իրականացնում ենք, պատշաճ ապահովելու բյուջեով նախատեսված կապիտալ ծախսերի իրականացումը և, իհարկե, ակտիվ աշխատանք անելու արտահանման շուկաների դիվերսիֆիկացիայի և ներդրումների հետ կապված»,-ասաց Հովհաննիսյանը:
Բյուջեի պակասուրդը, պայմանավորված որոշ ծախսերի առաջ բերելու հանգամանքով, կլինի 5.5 տոկոս՝ այնուհետև միջնաժամկետում հատվածում հասնելով 3 տոկոսի: Կառավարության պարտքը կաճի մինչև 53.5 տոկոս, այնուհետև միջնաժամկետում կբալանասավորվի 54.6 տոկոսի մոտակայքում:
Նախարարը նշեց, որ որոշ ռիսկերի նյութականացման պայմաններում այդ աճերը կարող են ավելի լինել, որոշ այլ սցենարների դեպքում՝ պակաս:

Правительство Армении ожидает, что в этом году экономический рост составит 5,8%, в следующем - и 5,6%
По прогнозам правительства Армении, в 2025 году экономический рост составит 5,6%, а в 2026-2027 годах - 5,5 %.
Как сообщает Арменпресс, об этом заявил министр финансов РА Ваге Ованнисян на заседании постоянных комиссий НС в ходе предварительного обсуждения проекта государственного бюджета 2025 года.
Министр подчеркнул, что в экономике произошли существенные изменения.
«По нашей оценке и оценкам многих международных партнеров, потенциал роста ВВП Республики Армения увеличился в среднем с 4,5 до 5,5%. Прогнозируем, что в 2025 году у нас экономический рост составит 5,6%, рост дефлятора составит 3,5%, валовой внутренний продукт в номинальном выражении составит 11 триллионов 50 миллиардов драмов. В 2024 году мы ожидаем экономического роста на уровне 5,8%", - сказал Ованнисян.
В 2026-2027 годах ожидается экономический рост на уровне 5,5%. По его словам, в условиях такого роста правительство выполнит положения своей программы и в 2021-2026 годах обеспечит целевой показатель экономического роста в 7% в среднем.
«Хотя наша цель не изменилась. Мы нацелены на достижение 7-процентного экономического роста к 2025 году, для чего необходимы дополнительные усилия по ускорению реализуемых нами реформ, должному обеспечению выполнения бюджетных капитальных затрат и, конечно же, активной работе по диверсификации и инвестированию на экспортных рынках. - сказал Ованнисян.
Дефицит бюджета составит 5,5% из-за того, что часть расходов будет перенесена, а в среднесрочной перспективе достигнет 3%. Государственный долг вырастет до 53,5%, а затем стабилизируется на уровне около 54,6% в среднесрочной перспективе.
Министр отметил, что в условиях реализации некоторых рисков эти увеличения могут быть выше, в случае некоторых других сценариев - ниже.