Կառավարությունն այս տարի սպասում է 5.8 տոկոս, հաջորդ տարի՝ 5.6 տոկոս տնտեսական աճ
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի տնտեսական աճն, ըստ կառավարության կանխատեսումների, 2025-ին կկազմի 5.6 տոկոս, իսկ 2026-2027թթ սպասվում է 5.5 տոկոս:
Նախարարն ընդգծեց, որ էական փոփոխություններ են տեղի ունեցել տնտեսության մեջ:
«Մեր և բազմաթիվ միջազգային գործընկերների գնահատմամբ՝ Հայաստանի Հանրապետության ՀՆԱ-ի աճի պոտենցիալը բարձրացել է՝ միջինում 4.5-ից դառնալով 5.5 տոկոս: Մենք կանխատեսում ենք, որ 2025-ին կունենանք 5.6 տոկոս տնտեսական աճ, դեֆլյատորի աճը կլինի 3.5 տոկոս, համախառն ներքին արդյունքը նոմինալ արժեքով կլինի 11 տրլն 50 մլրդ դրամ: 2024-ի համար սպասում ենք 5.8 տոկոս տնտեսական աճ»,-ասաց Հովհաննիսյանը:
2026-2027թթ միջինում սպասվում է 5.5 տոկոս տնտեսական աճ: Նրա խոսքով՝ այս աճի պայմաններում կառավարությունը կկատարի իր ծրագրային դրույթը և 2021-2026 թթ միջինում կապահովի 7 տոկոս տնտեսական աճի թիրախը:
«Թեև մեր թիրախը չի փոխվել: Մենք թիրախավորում ենք 2025-ին ձգտելու հասնել 7 տոկոս տնտեսական աճի, որի համար հավելյալ ջանքեր են պետք՝ արագացնելու այն բարեփոխումները, որ մենք իրականացնում ենք, պատշաճ ապահովելու բյուջեով նախատեսված կապիտալ ծախսերի իրականացումը և, իհարկե, ակտիվ աշխատանք անելու արտահանման շուկաների դիվերսիֆիկացիայի և ներդրումների հետ կապված»,-ասաց Հովհաննիսյանը:
Բյուջեի պակասուրդը, պայմանավորված որոշ ծախսերի առաջ բերելու հանգամանքով, կլինի 5.5 տոկոս՝ այնուհետև միջնաժամկետում հատվածում հասնելով 3 տոկոսի: Կառավարության պարտքը կաճի մինչև 53.5 տոկոս, այնուհետև միջնաժամկետում կբալանասավորվի 54.6 տոկոսի մոտակայքում:
Նախարարը նշեց, որ որոշ ռիսկերի նյութականացման պայմաններում այդ աճերը կարող են ավելի լինել, որոշ այլ սցենարների դեպքում՝ պակաս:

Government expects at least 5,6% growth in 2025
YEREVAN, OCTOBER 28, ARMENPRESS. The government expects 5,6% economic growth in 2025, finance minister Vahe Hovhannisyan has said.
He said 5,5% growth is expected in 2026-2027.
Speaking to lawmakers at a parliamentary committee hearing on the 2025 budget, Hovhannisyan said significant changes have taken place in the economy.
“Our and international assessments indicate that the Armenian GDP’s growth potential has increased from 4,5 to 5,5 percent. We have projected to have 5,6% economic growth in 2025, the deflator growth will be 3,5%, and the nominal value of the GDP will be 11 trillion 50 billion drams. We expect 5,8% economic growth for 2024,” Hovhannisyan said.
In 2026-2027 the government expects an average of 5,5% growth. In that case, the government will have fulfilled its action plan of ensuring an average of 7% growth in 2021-2026, Hovhannisyan said.
“Although our target hasn’t changed. We will seek to achieve 7% growth in 2025, which requires additional efforts to accelerate the reforms that we are doing, to properly ensure the implementation of capital expenditures envisaged in the budget, and of course to actively work to diversify exports market and investments,” he said.
The budget deficit will be 5,5% due to moving some expenditures ahead, and will reach 3% in the mid-term. The government debt will increase to 53,5%, subsequently balancing around 54,6% in the mid-term.