Փաշինյանը հայտնել է, թե խաղաղության պայմանագրի նախագծում ինչ հարցերի շուրջ են համաձայնության հասել Հայաստանն ու Ադրբեջանը
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հայաստանը և Ադրբեջանը վերջին ամիսների ընթացքում բազմիցս հայտարարել են, որ «Հայաստանի Հանրապետության և Ադրբեջանի Հանրապետության միջև խաղաղության և միջպետական հարաբերությունների հաստատման մասին» համաձայնագրի նախագիծը համաձայնեցվել է առնվազն 80-90 տոկոսով։ «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ Կազանում ընթացող BRICS գագաթնաժողովի ընթացքում այս մասին ասաց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
Նրա խոսքով՝ արդեն լիովին համաձայնեցված են միմյանց տարածքային ամբողջականության փոխադարձ ճանաչման, տարածքային պահանջների փոխադարձ բացառման և հետագայում նման պահանջներ չներկայացնելու պարտավորության, ուժի և ուժի սպառնալիքի չկիրառման սկզբունքի պահպանման, միմյանց ներքին գործերին չմիջամտելու, դիվանագիտական հարաբերություններ հաստատելու և խաղաղության պայմանագրի կողմերի ստանձնած պարտավորությունների կատարման երկկողմ մեխանիզմների ստեղծման վերաբերյալ ձևակերպումները։
«Արդեն այսօրվա դրությամբ համաձայնեցված բովանդակության մեջ համաձայնագրի նախագիծը ձևակերպում, հասցեագրում և լուծում է բոլոր սկզբունքային հարցերը, որոնք անհրաժեշտ են Հայաստանի Հանրապետության և Ադրբեջանի Հանրապետության միջև խաղաղության ամուր հիմքեր ստեղծելու և հարաբերությունները կարգավորելու համար, և մենք առաջարկում ենք Ադրբեջանին արդեն ստորագրել այդ համաձայնագիրը»,-եզրափակեց Փաշինյանը։

Пашинян сообщил, по каким вопросам в проекте мирного договора Армения и Азербайджан договорились
В последние месяцы Армения и Азербайджан неоднократно заявляли, что проект соглашения «Об установлении мира и межгосударственных отношений между Республикой Армения и Азербайджанской Республикой» согласован как минимум на 80-90%.
Как сообщает Арменпресс, об этом заявил премьер-министр РА Никол Пашинян в ходе саммита БРИКС в Казани.
По его словам, уже полностью согласованы формулировки относительно обоюдного признания территориальной целостности друг друга; об отсутствии взаимных территориальных претензий, и обязательства не выдвигать таких претензий в будущем; по вопросу соблюдения принципа неприменения силы и угрозы силой; невмешательства во внутренние дела друг друга; установления дипломатических отношений и создания двусторонних механизмов для выполнения обязательств, принятых сторонами мирным договором.
«Наша оценка такова – уже на сегодняшний день в согласованном содержании проект договора формулирует, адресует и решает все принципиальные вопросы, необходимые для установления прочного фундамента для мира и нормализации отношении между Республикой Армения и Азербайджанской Республикой, и мы предлагаем Азербайджану уже подписать этот договор», - заключил Пашинян.