Փաշինյանը հայտնել է, թե խաղաղության պայմանագրի նախագծում ինչ հարցերի շուրջ են համաձայնության հասել Հայաստանն ու Ադրբեջանը
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հայաստանը և Ադրբեջանը վերջին ամիսների ընթացքում բազմիցս հայտարարել են, որ «Հայաստանի Հանրապետության և Ադրբեջանի Հանրապետության միջև խաղաղության և միջպետական հարաբերությունների հաստատման մասին» համաձայնագրի նախագիծը համաձայնեցվել է առնվազն 80-90 տոկոսով։ «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ Կազանում ընթացող BRICS գագաթնաժողովի ընթացքում այս մասին ասաց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
Նրա խոսքով՝ արդեն լիովին համաձայնեցված են միմյանց տարածքային ամբողջականության փոխադարձ ճանաչման, տարածքային պահանջների փոխադարձ բացառման և հետագայում նման պահանջներ չներկայացնելու պարտավորության, ուժի և ուժի սպառնալիքի չկիրառման սկզբունքի պահպանման, միմյանց ներքին գործերին չմիջամտելու, դիվանագիտական հարաբերություններ հաստատելու և խաղաղության պայմանագրի կողմերի ստանձնած պարտավորությունների կատարման երկկողմ մեխանիզմների ստեղծման վերաբերյալ ձևակերպումները։
«Արդեն այսօրվա դրությամբ համաձայնեցված բովանդակության մեջ համաձայնագրի նախագիծը ձևակերպում, հասցեագրում և լուծում է բոլոր սկզբունքային հարցերը, որոնք անհրաժեշտ են Հայաստանի Հանրապետության և Ադրբեջանի Հանրապետության միջև խաղաղության ամուր հիմքեր ստեղծելու և հարաբերությունները կարգավորելու համար, և մենք առաջարկում ենք Ադրբեջանին արդեն ստորագրել այդ համաձայնագիրը»,-եզրափակեց Փաշինյանը։

YEREVAN, OCTOBER 24, ARMENPRESS. The future peace treaty between Armenia and Azerbaijan, known as the Agreement on Establishment of Peace and Interstate Relations between the Republic of Armenia and the Republic of Azerbaijan, has already been agreed upon at least 80 to 90% so far, PM Nikol Pashinyan has said.
Speaking at the BRICS Outreach/Plus summit in Russia, the Armenian Prime Minister revealed which articles of the peace treaty have already been agreed upon. The wordings on mutual recognition of territorial integrity, mutual exclusion of territorial claims and obligation on not presenting such claims in the future, maintaining the principle of the non-use of force or the threat of force, non-interference in each other’s domestic affairs, establishment of diplomatic relations and creation of bilateral mechanisms on the implementation of the obligations assumed by the parties have been agreed upon.
“The draft treaty, in its currently agreed upon content, is wording, addressing and resolving all principled issues that are required for creating firm grounds for peace and normalization of relations between Armenia and Azerbaijan, and we are offering Azerbaijan to already sign this treaty,” Pashinyan said.