Իրանի նախագահը Հայաստանի հետ հարաբերությունների զարգացումը համարում է առաջնահերթություն
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Իրանի Իսլամական Հանրապետության նախագահ Մասուդ Փեզեշքիանի հետ Կազանում տեղի ունեցած հանդիպմանը գոհունակություն է հայտնել Իրանի հետ հարաբերությունների դինամիկ բնույթից:
«ՀՀ վարչապետն ընդգծել է , որ նախագահ Փեզեշքիանի պաշտոնը ստանձնելուց ի վեր այդ դինամիկան ոչ միայն պահպանվում է, այլ նաև զարգանում: Նիկոլ Փաշինյանը շեշտել է, որ Իրանի հետ հարաբերությունների հետագա զարգացումը ՀՀ Կառավարության համար առաջնահերթություններից է»,- «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ նշված է Հայաստանի վարչապետի աշխատակազմի տարածած հաղորդագրության մեջ:
Իրանի նախագահը կարևորել է Հայաստանի հետ փոխգործակցության շարունակական զարգացումն ու ընդլայնումը, այդ թվում` տնտեսության, մշակույթի ոլորտներում: Մասուդ Փեզեշքիանն ընդգծել է, որ իր երկրի առաջնահերթությունն է զարգացնել հարաբերությունները հարևան և բարեկամ պետությունների հետ` հավելելով, որ Հայաստանն այդ երկրներից մեկն է:
Զրուցակիցները քննարկել են երկկողմ օրակարգին վերաբերող հարցեր: Մասնավորապես, անդրադարձ է կատարվել տնտեսության, էներգետիկայի, ենթակառուցվածքների ոլորտներում համագործակցությանը վերաբերող հարցերի:
Մտքեր են փոխանակվել տարածաշրջանային և միջազգային նշանակության հարցերի շուրջ: Զրուցակիցները կարևորել են խաղաղության և կայունության ապահովման ուղղությամբ հետևողական քայլերի իրականացումը: Հայաստանի և Իրանի ղեկավարները համոզմունք են հայտնել, որ երկկողմ ամուր և խորը հարաբերությունները կնպաստեն տարածաշրջանային փոխգործակցության զարգացմանը:

Президент Ирана развитие отношений с Арменией считает приоритетом
Премьер-министр Республики Армения Никол Пашинян на состоявшейся в Казани встрече с президентом Исламской Республики Иран Масудом Пезешкианом выразил удовлетворение динамичным характером развития отношений с Ираном.
Как передает Арменпресс, в Аппарате премьер-министра Армении сообщили, Никол Пашинян подчеркнул, что с момента вступления Пезешкиана на пост президента эта динамика не только сохранилась, но и повышалась. Он добавил, что дальнейшее развитие отношений с Ираном является одним из приоритетов правительства РА.
Президент Ирана также выразил удовлетворение развитим и расширеним сотрудничества с Арменией, в том числе в сферах экономики и культуры. Масуд Пезешкиан подчеркнул, что приоритетом и его страны является развитие отношений с соседними и дружественными странами, добавив, что Армения является одной из таких стран.
Собеседники обсудили вопросы двусторонней повестки. В частности, были рассмотрены вопросы, связанные с сотрудничеством в сферах экономики, энергетики и инфраструктуры.
Состоялся обмен мыслями по региональным и международным вопросам. Главы государств подчеркнули необходимость последовательных шагов по обеспечению мира и стабильности. Лидеры Армении и Ирана выразили уверенность, что крепкие и глубокие двусторонние отношения будут способствовать развитию регионального сотрудничества.