Սահմանազատման կանոնակարգը նախատեսում է մտահոգությունները հասցեագրելու բոլոր մեխանիզմները. վարչապետ
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հայաստանի և Ադրբեջանի  սահմանազատման հանձնաժողովների կանոնակարգը արձանագրում է Հայաստանի Հանրապետության լեգիտիմ տարածքների սահմանազատման սկզբունքները, և այդ սկզբունքները պետք է կյանքի կոչվեն։ «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ ԱԺ-ում կառավարության հետ հարցուպատասխանի ժամանակ այս մասին ասաց վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
Նրա խոսքով՝ Հայաստանի անվտանգային ռազմավարության հիմքը լեգիտիմությունն է և իրենք հետևում են այդ ռազմավարությանը։
«Ազգային ժողովի կողմից վավերացրած կանոնակարգը, կարծում եմ, որ չափազանց կարևոր իրադարձություն է և պետք է ըստ արժանվույն այն գնահատենք, որովհետև դրանով արձանագրել ենք Հայաստանի Հանրապետության լեգիտիմ տարածքների սահմանազատման սկզբունքները, և այդ սկզբունքները պետք է կյանքի կոչվեն»,- ասաց Փաշինյանը։
Վարչապետի խոսքով՝ Հայաստանի ներսում, և Հայաստանից դուրս կլինեն տեսակետներ, կարծիքներ, որոշակի մտածված գործողություններ՝  իրենց ռազմավարությունից շեղելու համար։
«Մենք մեր ռազմավարությունից չենք շեղվելու։ Միևնույն ժամանակ, հաշվի ենք առնելու, լսելու ենք բոլոր հնարավոր փաստարկները և մտահոգությունները։ Բայց նաև պետք է արձանագրեմ, որ վավերացրած կանոնակարգը նախատեսում է մտահոգությունները հասցեագրելու բոլոր մեխանիզմները»,- նշեց Փաշինյանը։

Border delimitation regulation provides for all mechanisms to address concerns - PM
YEREVAN, OCTOBER 23, ARMENPRESS. The Regulations on the Armenian-Azerbaijani Commissions for Border Delimitation establish the principles for delimiting the legitimate territories of the Republic of Armenia, and these principles must be implemented, Prime Minister Nikol Pashinyan stated during a parliamentary question-and-answer session with Cabinet members on October 23.
He emphasized that the foundation of Armenia's security strategy is legitimacy, and they are committed to following that approach.
"I believe the regulations ratified by the National Assembly mark a highly significant event, and we should appreciate it because they establish the principles for the delimitation of Armenia's legitimate territories, which must be realized," Pashinyan said.
The Prime Minister noted that there would be opinions, views, and deliberate efforts both within and outside Armenia to deviate from this strategy.
He reiterated that they would not diverge from the established strategy. Moreover, the PM expressed a willingness to consider and listen to all arguments and concerns.