Լոնդոնը Կիևին 2,26 միլիարդ ֆունտ ստեռլինգի վարկ կտրամադրի ՌԴ ակտիվների հաշվին
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Մեծ Բրիտանիան Ուկրաինային 2,26 միլիարդ ֆունտ ստեռլինգի ռազմական վարկ կտրամադրի անհրաժեշտ ռազմական սարքավորումների ձեռքբերման համար: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդել է Միացյալ Թագավորության կառավարությունը։
«Մեծ Բրիտանիան հայտարարում է Ուկրաինային 2,26 միլիարդ ֆունտ ստեռլինգի չափով վարկ տրամադրելու մասին, որը երաշխավորված է պատժամիջոցների տակ գտնվող ռուսական ինքնիշխան ակտիվներից ստացված եկամուտներով», - ասվում է կառավարության կայքում հրապարակված հայտարարության մեջ:
Նշվում է, որ այդ գումարը Մեծ Բրիտանիայի ներդրումն է G7-ի վարկում, որի շրջանակներում Ուկրաինային 50 մլրդ դոլար կտրամադրվի ռազմական, բյուջետային և վերականգնման կարիքների համար։
«Վարկը կմարվի՝ օգտագործելով սառեցված ռուսական սուվերեն ակտիվներից ստացված արտակարգ շահույթը», - հավելել են Մեծ Բրիտանիայի նախարարների կաբինետում:
Հունիսին Իտալիայում Մեծ յոթնյակի երկրների գագաթնաժողովի մասնակիցները քաղաքական համաձայնության են հասել Ուկրաինային օգնելու համար ՌԴ սառեցված ակտիվներից ստացված եկամուտներն օգտագործելու շուրջ: Խոսքը Կիևին մինչև այս տարվա վերջը 50 միլիարդ դոլարի վարկ տրամադրելու մասին է։

YEREVAN, OCTOBER 22, ARMENPRESS. The UK is using profits on frozen Russian assets to loan £2.26 billion to Ukraine, the UK government has announced.
“The new £2.26 billion is the UK’s contribution to the G7 Extraordinary Revenue Acceleration (ERA) Loans to Ukraine scheme, in which $50 billion from G7 countries will be delivered to Ukraine for its military, budget and reconstruction needs. The loan will be repaid using the extraordinary profits on immobilised Russian sovereign assets,” the UK Treasury said in a press release.
The Chancellor Rachel Reeves made the announcement alongside Defence Secretary John Healey while visiting Ukrainian personnel who are being trained in the UK. More than 45,000 personnel have been trained in the UK under Operation INTERFLEX and the scheme has been extended to at least the end of 2025.
“The UK’s £2.26 billion loan is earmarked as budgetary support for Ukraine’s military spending, enabling the Ukrainians to invest in key equipment to support their efforts against Russia, such as air defence, artillery and wider equipment support. It comes on top of the UK’s existing £3 billion a year military aid for Ukraine, which the Prime Minister re-committed to within his first week in office.”
The $50 billion G7 ERA scheme was first announced at the G7 Leaders’ Summit in Apulia, Italy, in June this year.