Լոնդոնը Կիևին 2,26 միլիարդ ֆունտ ստեռլինգի վարկ կտրամադրի ՌԴ ակտիվների հաշվին
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Մեծ Բրիտանիան Ուկրաինային 2,26 միլիարդ ֆունտ ստեռլինգի ռազմական վարկ կտրամադրի անհրաժեշտ ռազմական սարքավորումների ձեռքբերման համար: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդել է Միացյալ Թագավորության կառավարությունը։
«Մեծ Բրիտանիան հայտարարում է Ուկրաինային 2,26 միլիարդ ֆունտ ստեռլինգի չափով վարկ տրամադրելու մասին, որը երաշխավորված է պատժամիջոցների տակ գտնվող ռուսական ինքնիշխան ակտիվներից ստացված եկամուտներով», - ասվում է կառավարության կայքում հրապարակված հայտարարության մեջ:
Նշվում է, որ այդ գումարը Մեծ Բրիտանիայի ներդրումն է G7-ի վարկում, որի շրջանակներում Ուկրաինային 50 մլրդ դոլար կտրամադրվի ռազմական, բյուջետային և վերականգնման կարիքների համար։
«Վարկը կմարվի՝ օգտագործելով սառեցված ռուսական սուվերեն ակտիվներից ստացված արտակարգ շահույթը», - հավելել են Մեծ Բրիտանիայի նախարարների կաբինետում:
Հունիսին Իտալիայում Մեծ յոթնյակի երկրների գագաթնաժողովի մասնակիցները քաղաքական համաձայնության են հասել Ուկրաինային օգնելու համար ՌԴ սառեցված ակտիվներից ստացված եկամուտներն օգտագործելու շուրջ: Խոսքը Կիևին մինչև այս տարվա վերջը 50 միլիարդ դոլարի վարկ տրամադրելու մասին է։

Лондон предоставит Киеву кредит в размере 2,26 миллиарда фунтов стерлингов за счет российских активов
Великобритания предоставит Украине военный кредит в размере 2,26 млрд фунтов на приобретение необходимой военной техники. Как передает Арменпресс, об этом сообщило правительство Великобритании.
“Великобритания объявляет о предоставлении Украине кредита в размере 2,26 млрд фунтов стерлингов, обеспеченного доходами от российских суверенных активов, находящихся под санкциями”, - говорится в заявлении правительства на своем веб-сайте.
Отмечается, что эта сумма является вкладом Великобритании в кредит G7, в рамках которого Украине будет предоставлено $50 млрд на военные, бюджетные и восстановительные нужды.
“Кредит будет погашен за счет экстраординарной прибыли от обездвиженных российских суверенных активов”, - добавили в кабинете министров Великобритании.
В июне участники саммита G7 в Италии достигли политического соглашения об использовании доходов от замороженных российских активов для помощи Украине. Речь идет о предоставлении Киеву кредита в 50 миллиардов долларов до конца этого года.