Ըստ Մհեր Գրիգորյանի՝ սահմանազատման գործընթացում կօգտագործվեն ոչ միայն ԽՍՀՄ ԶՈՒ ԳՇ-ի քարտեզները
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանը կարծում է, որ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև սահմանազատման գործընթացում ԽՍՀՄ զինված ուժերի գլխավոր շտաբի քարտեզները միակ քարտեզները չեն, որ կօգտագործվեն:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ Գրիգորյանն այս մասին ասաց ԱԺ-ում սահմանազատման հարցով հանձնաժողովների կանոնակարգի քննարկումից հետո լրագրողների հետ զրույցում:
Գրիգորյանը նշեց, որ Գլխավոր շտաբի քարտեզները կազմվել են 1974-1978թթ, 1979 թվականին անցել են հերթապահություն, այլ կերպ ասած՝ մտել են ուժի մեջ:
«Բայց այդ քարտեզները միակ քարտեզները չեն, որոնք, կարծում եմ, կօգտագործվեն սահմանազատման գործընթացում, որովհետև կան հարցեր, որոնց պատասխաններն այդ քարտեզներում չկան»,-ասաց փոխվարչապետը:
ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նիստում Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև սահմանազատման հանձնաժողովների համատեղ գործունեության կանոնակարգի քննարկման ժամանակ, անդրադառնալով պատգամավորների հարցերին, փոխվարչապետը հայտնել էր, որ 1976 թվականի քարտեզը վերաբերելի է միայն Տավուշի հատվածին, Սյունիքինը 78 թվականինն է:

По словам вице-премьера Армении, в процессе делимитации будут использоваться не только карты Вооружённых Сил СССР
Вице-премьер Армении Мгер Григорян считает, что карты Генерального штаба ВС СССР - не единственные, карты которые будут использоваться в процессе делимитации между Арменией и Азербайджаном.
Как сообщает Арменпресс, Григорян сказал об этом в беседе с журналистами после обсуждения регламента работы комиссий по делимитации границы в Национальном Собрании.
Григорян отметил, что карты Генштаба СССР были составлены в 1974-1978 годах, в 1979 году прошли дежурство, то есть вступили в силу.
"Но эти карты - не единственные карты, которые, я думаю, будут использоваться в процессе делимитации, потому что есть вопросы, на которые на этих картах нет ответов", - сказал вице-премьер.
В ходе обсуждения регламента совместной деятельности пограничных комиссий Армении и Азербайджана на заседании комиссии по внешним связям НС РА, отвечая на вопросы депутатов, вице-премьер сказал, что карта 1976 года относится только к Тавушскому участку границы, а к Сюникскому - карта 1978 года.