ՌԴ-ն և Ուկրաինան հայտնել են մեկը մյուսի տարածքի գնդակոծությունների մասին. կան վիրավորներ
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Ռուսաստանի պաշտպանության նախարարությունը հաղորդել է, որ հոկտեմբերի 20-ին երկրի տարբեր տարածաշրջաններում խոցել է ուկրաինական 114 ինքնաթիռային տիպի անօդաչու թռչող սարք։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է ՏԱՍՍ-ը։
ԱԹՍ-ները ոչնչացվել են Կուրսկի, Լիպեցկի, Օռլովի, Նիժեգորոդի, Բելգորոդի, Բրյանսկի և Մոսկվայի մարզերում։
Իսկ լույս հոկտեմբերի 21-ի գիշերը Ռուսաստանի երկնքում, ըստ ՌԴ պաշտպանական գերատեսչության, խոցվել է 18 ուկրաինական ԱԹՍ՝ Ռոստովի, Բրյանսկի, Կուրսկի և Օռլովի մարզերում։
Իր հերթին Բելգորոդի նահանգապետը հայտնել է, որ հոկտեմբերի 20-ի առավոտից մինչև հոկտեմբերի 21-ի առավոտ Ուկրաինայի զինված ուժերի հարձակումներից մարզի տարբեր շրջաններում վիրավորվել է 3 մարդ։ Վնասվել են մասնավոր տներ, մեքենաներ։
Ուկրաինական կողմն իր հերթին հայտնել է, որ ռուսական ուժերը հրթիռային հարձակում են իրականացրել Կրիվոյ Ռոգի վրա, որի հետևանքով 4 մարդ է վիրավորվել, այդ թվում՝ 12-ամյա աղջիկ։ Ինչպես հաղորդում է BBC-ի ռուսական ծառայությունը, վկայակոչելով տեղի իշխանություններին, նաև վնասվել են 5 բարձրահարկ շենք, հյուրանոց, մշակույթի օբյեկտ, բանկ, խանութ և մեքենաներ։
Իսկ Կիևի իշխանությունները հայտարարել են, որ ԱԹՍ-ներով հարձակումը հետ մղելուց հետո անօդաչուներից մեկի բեկորներն ընկել են քաղաքում։ Տուժածների և ավերածությունների մասին տվյալներ չկան։
Ըստ Ուկրաինայի ոստիկանության՝ հոկտեմբերի 20-ի երեկոյան Խարկովի մարզում ռուսական ռմբակոծությունից 12 մարդ է վիրավորվել։ Վնասվել է 12 մասնավոր տուն, որոնցից երկուսն ամբողջությամբ ավերվել է։

Россия и Украина сообщили о взаимных атаках: есть раненые
Минобороны России сообщает, что 20 октября в разных регионах страны были сбиты 114 украинских беспилотников самолетного типа. Арменпресс передает об этом, со ссылкой на ТАСС.
БПЛА были уничтожены в Курской, Липецкой, Орловской, Нижегородской, Белгородской, Брянской и Московской областях.
В ночь на 21 октября, по данным Минобороны России, в Ростовской, Брянской, Курской и Орловской областях были сбиты еще 18 украинских БПЛА.
Губернатор Белгородской области сообщил, что с утра 20 по утро 21 октября в разных районах области от обстрелов Вооруженных сил Украины ранения получили 3 человека. Повреждены частные дома и автомобили.
Украинская сторона, в свою очередь, сообщила, что российские войска нанесли ракетный удар по Кривому Рогу, в результате которого ранения получили 4 человека, в том числе 12-летняя девочка. Как сообщает Русская служба BBC, со ссылкой на местные власти, также повреждены 5 многоэтажек, гостиница, объект культуры, банк, магазин и автомобили.
Власти Киева заявили, что после отражения атаки БПЛА в городе упали фрагменты одного из дронов. Данных о жертвах и разрушениях нет.
По данным украинской полиции, вечером 20 октября в результате российского обстрела в Харьковской области пострадали 12 человек. Повреждено 12 частных домов, два из них полностью разрушены.