Ուկրաինայի հարցի խաղաղ կարգավորման համար կոնկրետ նախադրյալներ չկան. Պեսկով
Ռուսաստանի նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը հայտարարել է, որ չնայած նախագահ Վլադիմիր Պուտինի այն հայտարարությանը, որ Ուկրաինայի հետ հակամարտության խաղաղ կարգավորման հնարավորություն կա, սակայն նման արդյունքի համար դեռևս որևէ կոնկրետ նախադրյալ ի հայտ չի եկել։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է ՏԱՍՍ գործակալությունը։
«Ոչ, դեռ վաղ է դրա մասին խոսել։ Ցավոք, դեռևս կոնկրետ նախապայմաններ չկան։ Աշխատանքները շարունակվում են, և շփումները շարունակվում են», - ասել է Պեսկովը։
Խոսնակը նշել է, որ ամերիկացիների բարի կամքը նախկինի նման առկա է, և նրանք պատրաստ են շարունակել միջնորդական ջանքերը։ Պեսկովը հավելել է, որ Ռուսաստանը շարունակում է պատրաստակամ լինել՝ անցնելու խաղաղ կարգավորման և նպատակներին հասնելու խաղաղ մոտեցման։ Նրա խոսքով՝ Ռուսաստանի Դաշնության դիրքորոշումը, որը Պուտինը երկու տարի առաջ արտահայտել էր Արտաքին գործերի նախարարությունում, մնում է անսասան։
«Կիևը լավ գիտակցում է սա, և այս ամենն, իհարկե, հիմք է տալիս ասելու, որ նման հնարավորություն գոյություն ունի. չի կարելի բացառել, որ մենք կկարողանանք հասնել խաղաղ կարգավորման», - եզրափակել է նա։
Ավելի վաղ Պուտինն Արևելյան տնտեսական ֆորումի լիագումար նիստում հայտարարել է, որ իր կարծիքով կա խաղաղ կարգավորման հնարավորություն։
Պեսկովը նաև նշել է, որ Մոսկվան լսել է Ուկրաինայի տարածքում հեռահար հրթիռների արտադրություն հիմնելու ծրագրերի մասին և ուշադիր հետևում և ստուգում է այդ տեղեկատվությունը։
Նա շեշտել է, որ Ուկրաինայի «ռազմականացման դրսևորումները», ինչպիսիք են նրա տարածքում հեռահար հրթիռների արտադրություն սկսելու ծրագրերը, գլխացավանք կդառնան երկրի բնակիչների համար։
«Առաջին հերթին, Ուկրաինայի տարածքում գտնվող ցանկացած նման օբյեկտ կդառնա մեր զինված ուժերի օրինական թիրախը», - ընդգծել է Պեսկովը։
Անդրադառնալով ԱՄՆ բանագնացներ Սթիվ Ուիթքոֆի և Ջարեդ Քուշների Ռուսաստան կատարելիք այցին՝ Կրեմլի խոսնակը նշել է, որ այցից առաջ Մոսկվան Կիևի հետ ուղիղ բանակցություններ չի վարի հարձակումները դադարեցնելու վերաբերյալ։
Ինչ վերաբերում է Ռուսաստանին ուղղված Գերմանիայի մեղադրանքներին, Պեսկովը նշել է, որ Լայպցիգի օդանավակայանում անօդաչու թռչող սարքի հետ կապված միջադեպի մեղադրանքներն անհիմն են։

No concrete preconditions for peaceful settlement of Ukraine issue – Peskov
Kremlin spokesman Dmitry Peskov has said that although President Vladimir Putin stated that there was a possibility of a peaceful settlement of the conflict with Ukraine, no concrete preconditions for such an outcome have yet emerged, TASS reported.
“No, it is still too early to talk about that. Unfortunately, there are still no concrete preconditions. The work is continuing, and contacts are continuing,” Peskov said.
The spokesman noted that the Americans’ goodwill remains in place and that they are ready to continue mediation efforts. Peskov added that Russia remains ready to move towards a peaceful settlement and a peaceful approach to achieving its goals. According to him, the position of the Russian Federation, which Putin outlined at the Foreign Ministry two years ago, remains unchanged.
“Kyiv is well aware of this, and all this, of course, gives grounds to say that such a possibility exists: it cannot be ruled out that we will be able to achieve a peaceful settlement,” he concluded.
Earlier, Putin said at a plenary session of the Eastern Economic Forum that, in his view, there was a possibility of a peaceful settlement.
Peskov also said that Moscow had heard about plans to establish the production of long-range missiles in Ukraine and was closely monitoring and verifying that information.
He stressed that manifestations of Ukraine’s “militarisation”, such as plans to launch the production of long-range missiles on its territory, would become a headache for the country’s residents.
“First and foremost, any such facility on Ukrainian territory will become a legitimate target for our armed forces,” Peskov stressed.
Referring to the upcoming visit to Russia by US envoys Steve Witkoff and Jared Kushner, the Kremlin spokesman said that Moscow would not hold direct talks with Kyiv on halting attacks before the visit.
As for Germany’s accusations against Russia, Peskov said that the allegations concerning the drone incident at Leipzig Airport were unfounded.