Ֆրանսիայի հարավում հեղեղումներ են սկսվել տեղատարափների պատճառով
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ֆրանսիայի հարավում հորդառատ անձրևները հեղեղումներ են առաջացրել. առանձին վայրերում անհրաժեշտ է եղել մարդկանց տարհանել, խափանումներ են տեղի ունեցել տրանսպորտի աշխատանքում: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այդ մասին հայտնել է BFMTV-ն։
Արդեշի դեպարտամենտում եղանակային վատ պայմանների պատճառով փակվել են բազմաթիվ ավտոճանապարհներ։ Աննոն քաղաքում հեղեղումների պատճառով երեխաները տարհանվել են դպրոցներից ու մանկապարտեզներից։ Քաղաքում դադարեցվել է հասարակական տրանսպորտի աշխատանքը։
Ռոնի դեպարտամենտում երկաթուղային հաղորդակցությունը Լիոնի և Սենտ Էտիենի միջև դադարեցվել է առնվազն մինչև հոկտեմբերի 18-ի առավոտ:
«Նիս-Լազուր ափ» օդանավակայանը եղանակային անբարենպաստ պայմանների պատճառով նախազգուշացնում է չվերթերի հնարավոր ուշացումների մասին:
Վեց դեպարտամենտներում հայտարարվել է եղանակային վտանգավորության ամենաբարձր՝ «կարմիր» մակարդակ, ևս 19 դեպարտամենտներում՝ «նարնջագույն»։ Օդերևութաբանները նախազգուշացնում են, որ վտանգավորության «կարմիր» մակարդակը հոկտեմբերի 18-ին կպահպանվի չորս դեպարտամենտներում, իսկ «նարնջագույնը»՝ 18-ում: Վերին Լուարի արևելյան մասում սպասվում են շուրջ 10 սմ տեղումներ, ինչի պատճառով գետերը կարող են դուրս գան ափերից։

На юге Франции начались наводнения из-за ливней
На юге Франции ливни вызвали наводнения, местами потребовалась эвакуация людей, произошли сбои в работе транспорта. Как передает Арменпресс со ссылкой на Интерфакс, об этом сообщает BFMTV.
В департаменте Ардеш из-за погодных условий перекрыли многие автотрассы. Из-за подтоплений в городе Анноне эвакуировали детей из школ и детских садов. В городе приостановлена работа общественного транспорта.
В департаменте Рона как минимум до утра пятницы приостановлено железнодорожное сообщение между Лионом и Сент-Этьеном.
Аэропорт "Ницца-Лазурный Берег" в связи с неблагоприятными погодными условиями предупреждает о возможных задержках рейсов.
В шести департаментах объявлен "красный", самый высокий, уровень погодной опасности, еще в 19 департаментах - "оранжевый",. Метеорологи предупреждают, что "красный" уровень опасности 18 октября в пятницу сохранится для четырех департаментах, "оранжевый" - для 18. На востоке Верхней Луары ожидается выпадение около 10 см осадков, что может вызвать выход рек из берегов.