Հայաստանի ապագայի մասին շատ ավելի լավատես եմ, քան 2018 կամ 2019 թվականներին. Նիկոլ Փաշինյան
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այցելել է տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտում գործունեություն ծավալող «Ռենդերֆորեսթ» ընկերություն:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ ՀՀ վարչապետի աշխատակազմից հայտնում են՝ շրջայցի ընթացքում ընկերության ղեկավարները նշել են, որ ընկերությունն առցանց դիզայնի հարթակ է,  որտեղ օգտատերերը կարող են ստեղծել վիդեոներ, գրաֆիկաներ, պրեզենտացիաներ, ինչպես նաև կայքեր։ Նշվել է, որ «Ռենդերֆորեսթ»-ն օգտագործում է ներդրված արհեստական բանականության և մեքենայական ուսուցման մոդուլներ, որը թույլ է տալիս րոպեների ընթացքում օգնել օգտատերերին ստանալ վեբկայքեր և վիդեոներ։
Տեղեկացվել է, որ «Ռենդերֆորեսթ»-ից օգտվում են աշխարհի 180 երկրներում, ընկերությունն ունի շուրջ 26 միլիոն օգտատեր ամբողջ աշխարհում։ Ամեն օր ընկերությանն է միանում 15.000 նոր օգտատեր։ Իր գործունեության ընթացքում ընկերությունը կարողացել է Հայաստան ներգրավել շուրջ 35 մլն դոլարի ներդրումներ։
Նշվել է, որ պլատֆորմը հնարավոր է օգտագործել անվճար, սակայն առաջարկվում է վճարովի հավելումներ, որոնք ապահովում են ընկերության ֆինանսական հոսքերը։ Վաճառքների ցուցանիշով առաջատար երկրներն են՝ ԱՄՆ-ն, Գերմանիան, Միացյալ Թագավորությունը, Ֆրանսիան, Բրազիլիան, Կանադան, Ճապոնիան, Ռուսաստանը, Թուրքիան և այլն։ G2 ընկերության կողմից «Ռենդերֆորեսթը» ընդգրկվել է 2019 թ. աշխարհի 100 լավագույն ծրագրավորման ընկերությունների ցանկում՝ լինելով ցանկի միակ հայկական ընկերությունը։
Նիկոլ Փաշինյանին ներկայացրել են նաև «Ռենդերֆորեսթ» ընկերության հիմնադրած «Արդի» ակադեմիայի գործունեությունը: Այն կրթական նախաձեռնություն է՝ ուղղված ՀՀ-ում չորրորդ արդյունաբերական հեղափոխության հիմնական թվային մասնագիտությունների դասավանդմանը: Ակադեմիայում մարքեթինգ, դիզայն և ՏՏ մասնագիտական ուղղություններում ներառված տասնյակից ավելի մասնագիտացումներից բացի, դասավանդվելու են նաև ձեռներեցություն, ալգորիթմական մտածողություն, անգլերեն և այլն:
Հաջորդիվ վարչապետ Փաշինյանը պատասխանել է ընկերության աշխատակիցների հարցերին: Իր խոսքում վարչապետը շնորհակալություն է հայտնել հրավերի համար և նշել, որ տպավորված է ընկերության գործունեությամբ: Նիկոլ Փաշինյանը հավելել է՝ հավատացած է, որ միջավայրն ամենակարևոր բանն է ցանկացած պրոցեսի համար: «Իհարկե, միջավայրն առաջին հերթին մարդիկ են, բայց նաև ֆիզիկական, քաղաքաշինական միջավայրն է, որ ազդում է մտածողության վրա»,- ասել է վարչապետը:
Կառավարության ղեկավարը նշել է, որ ցանկանում է մի հայտարարություն անել, որը կարող է շատերի համար տարօրինակ թվալ:
«Այդ լավատեսությունը և տարօրինակ հայտարարությունը հետևյալն է. պիտի խոստովանեմ, որ այսօր ես Հայաստանի ապագայի մասին շատ ավելի լավատես եմ, քան էի 2018 կամ 2019 թվականներին: Համոզված եմ, որ սա շատերի համար տարօրինակ հայտարարություն է, և այդ մասին ես հրապարակային հայտարարում եմ առաջին անգամ՝ ընդգծելու համար միջավայրի կարևորությունը: Դա կապված է հետևյալի հետ, որ 2018, 2019 թվականներին, երբ ես մտածում էի ապագայի մասին, ապագա տանող ճանապարհների մասին, այդ բոլոր ուղիներով գնալիս մտածողության հարթության մեջ մտնում էի փակուղի՝ շարունակություն չտեսնելով կամ տեսնելով այլ բան»,- ասել է վարչապետը: Նիկոլ Փաշինյանի խոսքով՝ այսօր որոշակիորեն ուրիշ է իրավիճակը, որովհետև տեսնում է բազմաթիվ ռիսկեր, բայց տեսնում է նաև այդ ռիսկերի հաղթահարման, կառավարման հնարավորություն և այդ ռիսկերի կառավարման արդյունքում՝ հետագա ճանապարհի շարունակություն:
«Իսկ ի՞նչ է այդ ճանապարհի վերջը կամ ո՞րն է այդ ճանապարհի այն տեսական նպատակը, որ ուզում ենք մենք գործնականում իրականացնել: Մենք դա անվանում ենք իրական Հայաստանի հայեցակարգ, այն ուղիղ կապ ունի պետություն հասկացության հետ, որի իմաստը հետևյալն է. Հայաստանի Հանրապետությունը և պետությունն ընդհանրապես ունի շատ գործնական նպատակ և գործիք է սեփական քաղաքացիների բարեկեցությունն ապահովելու համար: Ոչ թե գործիք է, հենակետ է կամ պլացդարմ, ինչ-որ ավելի ընդարձակ կամ ավելի մեծ պետություն ունենալու համար, այլ միջազգայնորեն ճանաչված սահմանների ներսում սեփական քաղաքացիների բարեկեցությունն ապահովելու գործիք է՝ այն ըմբռնմամբ, որ բարեկեցություն ասելով՝ պետք է հասկանալ ազատությունը, արդարությունը, անվտանգությունը և այս երեք հիմնական հասկացություններից բխող այլ հասկացություններ»,- նշել է վարչապետը:
Նիկոլ Փաշինյանի խոսքով՝  բարեկեցությունը մի բան է, որը ձևավորվում է աշխատանքով: Կառավարության ղեկավարի համոզմամբ՝ հաջորդ ֆունդամենտալ խնդիրը, որ մեր իրականության մեջ կա՝ աշխատանքի ընկալումն է: «Իսկ ի՞նչ է աշխատանքը: Աշխատանքը տառապանք, չարչարա՞նք է, թե՞ աշխատանքն, այնուամենայնիվ, հաճույք է, ինքնաարտահայտում է, նաև ազատություն է, ստեղծագործություն է, մի իրավիճակ է, որ մարդ, օրինակ, կարող է երեկոյան քնելուց առաջ մտածել, որպեսզի լույսը շուտ բացվի, որ նորից գնա աշխատանքի»,- ասել է վարչապետը՝ այս առումով ևս մեկ անգամ ընդգծելով միջավայրի կարևորությունը:
Նիկոլ Փաշինյանին ուղղված հարցերը վերաբերել են կրթության որակի բարձրացմանը, առկա խնդիրների, դրանց լուծման քայլերին, տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտի զարգացմանը, այդ ուղղությամբ ՀՀ Կառավարության ծրագրերին, արհեստական բանականությանը և այլ թեմաների:

Я гораздо более оптимистичен в отношении будущего Армении, чем в 2018 или 2019 году - Никол Пашинян
Премьер-министр Республики Армения Никол Пашинян посетил компанию RenderForest , работающую в сфере информационных технологий.
Как сообщает Арменпресс, в пресс-релизе правительства РА говорится, что в ходе посещения менеджеры компании отметили, что компания представляет собой платформу онлайн-дизайна, где пользователи могут создавать видеоролики, графику, презентации, а также веб-сайты.
Сообщается, что RenderForest использует встроенные модули искусственного интеллекта и машинного обучения, чтобы помочь пользователям находить веб-сайты и видео за считанные минуты.
Renderforest-ом пользуются в 180 странах мира, у компании около 26 миллионов пользователей по всему миру. Каждый день к компании присоединяются 15 000 новых пользователей. За время своей деятельности компания смогла привлечь в Армению инвестиций на сумму около $35 миллионов.
Отмечалось, что платформу можно использовать бесплатно, но предлагаются платные дополнения, обеспечивающие финансовые потоки компании. Странами-лидерами по объемам продаж являются США, Германия, Великобритания, Франция, Бразилия, Канада, Япония, Россия, Турция и др. В 2019 году компания G2 включила Renderforest в список 100 лучших программных компаний мира. Это была единственная армянская компания в списке.
Никол Пашинян был также ознакомлен с деятельностью академии «Арди», основанной компанией Renderforest. Это образовательная инициатива, направленная на обучение основным цифровым специальностям четвертой промышленной революции в Армении. Помимо более чем десятка специализаций, входящих в профессиональные направления маркетинга, дизайна и IT, в академии также будут преподавать предпринимательство, алгоритмическое мышление, английский язык и т.д.
Далее премьер-министр Пашинян ответил на вопросы сотрудников компании. В своем выступлении премьер-министр поблагодарил за приглашение и отметил, что впечатлен деятельностью компании. Никол Пашинян добавил, что считает, что окружающая среда – самое важное для любого процесса. "Конечно, окружающая среда - это прежде всего люди, но именно физическая, градостроительная среда влияет на мышление", - сказал он.
Глава правительства заявил, что хочет сделать заявление, которое многим может показаться странным.
«Этот оптимизм и странное заявление заключаются в следующем. Должен признаться, что сегодня я гораздо более оптимистично смотрю на будущее Армении, чем в 2018 или 2019 году. Я уверен, что многим это заявление покажется странным, и я впервые объявляю об этом публично, чтобы подчеркнуть важность окружающей среды. Это связано с тем, что в 2018, 2019 годах, когда я думал о будущем, о путях, ведущих в будущее, проходя все эти пути, я заходил в тупик в плоскости мышления, не видя продолжения или видя что-то другое», — сказал премьер-министр.
По словам Никола Пашиняна, сегодня ситуация несколько иная, поскольку он видит много рисков, но он также видит возможность преодоления и управления этими рисками, а в результате управления этими рисками - продолжение дальнейшего пути.
«И каков конец этого пути или какова теоретическая цель этого пути, которую мы хотим реализовать на практике?» Мы называем это понятием реальной Армении, оно напрямую связано с понятием государства, смысл которого заключается в следующем. Республика Армения и государство в целом имеют вполне практическую цель и являются инструментом обеспечения благополучия собственных граждан. Это не инструмент, база или платформа для создания более крупного и крупного государства, а инструмент обеспечения благополучия собственных граждан в пределах международно признанных границ, с пониманием того, что под благополучием мы должны понимать свободу, правосудие, безопасность и другие концепции, вытекающие из этих трех основных концепций", - отметил премьер-министр.
По словам Никола Пашиняна, благополучие – это то, что формируется трудом. По убеждению главы правительства, следующая принципиальная проблема нашей действительности – это восприятие труда. «А что такое работа? Работа — страдание, мучение или работа все-таки удовольствие, самовыражение, свобода, творчество, ситуация, о которой человек может, например, подумать вечером перед сном, чтобы рассвет приходил пораньше, чтобы он мог вернуться к работе", - сказал премьер-министр, еще раз подчеркнув важность окружающей среды в этом отношении.
Вопросы, адресованные Николу Пашиняну, касались повышения качества образования, существующих проблем, шагов по их решению, развития сферы информационных технологий, планов правительства РА в этом направлении, искусственного интеллекта и др.