Բրյուսելում տեղի է ունեցել ՀՀ-ԵՄ քաղհասարակության պլատֆորմի 5-րդ նիստը
ԲՐՅՈՒՍԵԼ, 16 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Բրյուսելում հոկտեմբերի 15-ին տեղի է ունեցել ՀՀ-ԵՄ քաղհասարակության պլատֆորմի 5-րդ նիստը, որը ղեկավարել են համանախագահներ Լուսինե Հակոբյանը և Սիմո Տիայնենը։
Բրյուսելում «Արմենպրես»-ի թղթակցի փոխանցմամբ՝ նիստին ներկա էին Եվրոպական հանձնաժողովի, ԵՄ Արտաքին գործողությունների եվրոպական ծառայության ներկայացուցիչներ, Եվրոպական տնտեսական և սոցիալական կոմիտեի, Հայաստանի և Եվրոպական միության հասարակական մի շարք կազմակերպությունների ղեկավարներ։
ԵՄ-ում Հայաստանի առաքելության ղեկավար Տիգրան Բալայանն ընդգծել է, որ Հայաստանը հաստատակամ է խաղաղության հասնելու հարցում եւ, եթե միջազգային գործընկերները սկզբունքային դիրքորոշում որդեգրեն, ապա հնարավոր կլինի հասնել Ադրբեջանի հետ խաղաղության պայմանագրի՝ արդեն իսկ համաձայնեցված տեքստի ստորագրմանը եւ Բաքվում ապօրինի պահվող հայ ռազմագերիների եւ պատանդների ազատ արձակմանը։
Տիգրան Բալայանը կարեւորել է քաղհասարակության դերակատարությունը Հայաստան-ԵՄ գործընկերության առաջմղման գործընթացում։ Դեսպանն անդրադարձել է նաեւ համատեղ ջանքերի շնորհիվ վերջին ամիսներին արձանագրված ձեռքբերումներին և ԵՄ-ի հետ փոխգործակցությունը խորացնելուն ուղղված ՀՀ կառավարության կողմից իրականացվող քայլերին։
Նիստին ներկա ԵՄ պաշտոնյաները, հասարակական կազմակերպությունների ներկայացուցիչները դրական են գնահատել Հայաստանում բարեփոխումների ընթացքը և վստահեցրել, որ շարունակելու են հետեւողական աշխատանք տանել հարաբերությունների սերտացման եւ առաջ քաշված հարցերին լուծումներ տալու համար։
ՀՀ-ԵՄ քաղհասարակության պլատֆորմը ստեղծվել է Համապարփակ եւ ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի (CEPA) 366 հոդվածի համաձայն եւ բաղկացած է Եվրամիության ու Հայաստանի քաղհասարակության ներկայացուցիչներից։ Քաղհասարակության պլատֆորմի նպատակն է CEPA-ի իրականացման վերաբերյալ Հայաստանի իշխանություններին խորհրդատվություն տրամադրելը, Համաձայնագրի կիրարկման վերաբերյալ ու դրա իրականացումը մշտադիտարկելը, ՀՀ և Եվրամիության քաղաքացիական հասարակության միջև շփումների և կապերի հաստատումը։

5th meeting of the EU-Armenia Civil Society Platform held in Brussels
YEREVAN, OCTOBER 16, ARMENPRESS. The 5th meeting of the EU-Armenia Civil Society Platform took place in Brussels on October 15, chaired by Lusine Hakobyan and Simo Tiainen. According to Armenpress' Brussels correspondent,  representatives of the European Commission, the European External Action Service (EEAS), the European Economic and Social Committee, and leaders of various civil society organizations from Armenia and the European Union were present at the meeting.
Ambassador Tigran Balayan, Head of the Mission of Armenia to the EU, stressed that Armenia is committed to achieving peace. He noted that if international partners take a principled stance, it would be possible to sign the already agreed text of the peace treaty with Azerbaijan and secure the release of Armenian prisoners of war and hostages unlawfully held in Baku.
Balayan emphasized the role of civil society in advancing the Armenia-EU partnership. The Ambassador also highlighted the achievements of recent months, made possible through joint efforts, and the steps taken by the Armenian government to deepen cooperation with the EU.
EU officials and representatives of non-governmental organizations present at the meeting positively assessed the reform process in Armenia and assured that they will continue to work consistently to strengthen relations and address the issues raised.
The EU-Armenia Civil Society Platform was established in accordance with Article 366 of the Comprehensive and Extended Partnership Agreement (CEPA) and consists of representatives from both the European Union and Armenian civil society.
The purpose of the civil society platform is to provide consultations to the Armenian authorities on the implementation of CEPA, to monitor the Agreement’s execution, and to establish contacts and connections between the civil societies of Armenia and the European Union.