ՌԴ ԱԳՆ-ից հայտնել են, որ ԿԺԴՀ-ի հետ գործընկերության համաձայնագիրը նախատեսում է փոխադարձ օգնություն
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Ռուսաստանի Դաշնության և ԿԺԴՀ-ի միջև Համապարփակ ռազմավարական գործընկերության մասին պայմանագիրը ենթադրում է փոխադարձ օգնության, այդ թվում՝ ռազմական օգնության տրամադրում երկրներից մեկի դեմ ագրեսիայի դեպքում։ Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը՝ վկայակոչելով «ՌԻԱ Նովոստի»-ն, այդ մասին հայտնել է ՌԴ փոխարտգործնախարար Անդրեյ Ռուդենկոն։
«Կա չորրորդ հոդված, որը վերաբերում է հենց ագրեսիայի դեպքում փոխօգնության հարցերին, որ կողմերից մեկի դեմ ագրեսիայի դեպքում նրանք միմյանց կտրամադրեն ցանկացած անհրաժեշտ օգնություն, այդ թվում՝ ռազմական օգնություն։ Եթե ԿԺԴՀ-ի դեմ ագրեսիա իրականացվի, այդ երկրի օրենսդրության համաձայն՝ կձեռնարկվեն բոլոր անհրաժեշտ միջոցները», - ասել է Ռուդենկոն։
Ավելի վաղ ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը Պետդումա էր ներկայացրել Ռուսաստանի Դաշնության և ԿԺԴՀ-ի միջև Համապարփակ ռազմավարական գործընկերության մասին պայմանագրի վավերացման մասին օրինագիծը։

Договор о партнерстве с КНДР предполагает взаимную помощь: МИД РФ
Договор о всеобъемлющем стратегическом партнерстве между РФ и КНДР, законопроект о ратификации которого президент России Владимир Путин внес в Госдуму, предполагает оказание взаимной помощи, в том числе военной, в случае агрессии против одной из сторон. Как передает Арменпресс со ссылкой на РИА новости, об этом заявил журналистам замглавы МИД РФ Андрей Руденко.
"Там есть статья четвертая, которая касается как раз вопросов взаимной помощи в случае агрессии, что стороны в случае агрессии против одной из сторон предоставят друг другу любую необходимую помощь, включая военную. Если против КНДР будет совершен акт агрессии, то в соответствии с законодательством КНДР будут предприняты все необходимые меры", - сказал Руденко.
Ранее президент РФ внес в Госдуму законопроект о ратификации Договора о всеобъемлющем стратегическом партнерстве между РФ и КНДР.