ՌԴ ԱԳՆ-ից հայտնել են, որ ԿԺԴՀ-ի հետ գործընկերության համաձայնագիրը նախատեսում է փոխադարձ օգնություն
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Ռուսաստանի Դաշնության և ԿԺԴՀ-ի միջև Համապարփակ ռազմավարական գործընկերության մասին պայմանագիրը ենթադրում է փոխադարձ օգնության, այդ թվում՝ ռազմական օգնության տրամադրում երկրներից մեկի դեմ ագրեսիայի դեպքում։ Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը՝ վկայակոչելով «ՌԻԱ Նովոստի»-ն, այդ մասին հայտնել է ՌԴ փոխարտգործնախարար Անդրեյ Ռուդենկոն։
«Կա չորրորդ հոդված, որը վերաբերում է հենց ագրեսիայի դեպքում փոխօգնության հարցերին, որ կողմերից մեկի դեմ ագրեսիայի դեպքում նրանք միմյանց կտրամադրեն ցանկացած անհրաժեշտ օգնություն, այդ թվում՝ ռազմական օգնություն։ Եթե ԿԺԴՀ-ի դեմ ագրեսիա իրականացվի, այդ երկրի օրենսդրության համաձայն՝ կձեռնարկվեն բոլոր անհրաժեշտ միջոցները», - ասել է Ռուդենկոն։
Ավելի վաղ ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը Պետդումա էր ներկայացրել Ռուսաստանի Դաշնության և ԿԺԴՀ-ի միջև Համապարփակ ռազմավարական գործընկերության մասին պայմանագրի վավերացման մասին օրինագիծը։

Russia to give military help to North Korea if it comes under attack
YEREVAN, OCTOBER 15, ARMENPRESS. Russia will provide military assistance to North Korea if the country comes under attack, as is stipulated by a treaty between Moscow and Pyongyang, Russian Deputy Foreign Minister Andrey Rudenko said.
"If an act of aggression is committed against the Democratic People's Republic of Korea, all necessary measures will be taken in accordance with our legislation, in accordance with the DPRK's legislation," TASS quoted Rudenko as saying.
Russian President Vladimir Putin earlier submitted a treaty on comprehensive strategic partnership between Russia and North Korea to the State Duma for ratification. The treaty was signed in Pyongyang on June 19, 2024.