Ֆրանսիայի պաշտպանական ծախսերը 2025 թվականին կհասնեն 50,5 միլիարդ եվրոյի
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ֆրանսիայի զինված ուժերի ծախսերն, ըստ ակնկալիքների, հաջորդ տարի կավելանան մինչև 50,5 միլիարդ եվրո: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այդ մասին հաղորդել է AFP-ն՝ վկայակոչելով հանրապետության բյուջեի նախագիծը։
Ըստ AFP-ի տվյալների՝ «2025 թվականի համար Ֆրանսիայի կառավարության պատրաստած բյուջեի նախագիծը նախատեսում է պաշտպանական ծախսերի ավելացում 3,3 միլիարդ եվրոյով: Այդպիսով, դրանք կկազմեն ՀՆԱ-ի 2 տոկոսը»։
Ֆրանսիան այս ոլորտում իր հատկացումները հետևողականորեն ավելացնում է 2017 թվականից ի վեր, երբ դրանք կազմել են 32 միլիարդ եվրո: Մինչև 2030 թվականը պաշտպանական ոլորտին հատկացումները կարող են հասնել 67,4 միլիարդ եվրոյի:
Ինչպես նշում է AFP-ն, սպառազինությունների ծրագրի ծախսերը նախատեսվում է ավելացնել 16 %-ով՝ մինչև 10,6 մլրդ եվրո: Միջուկային զսպման ուժերի ֆինանսավորումը կարող է աճել մինչև 7 մլրդ եվրո, ինչը 8 տոկոսով ավելի է 2024 թվականի ցուցանիշից:
ՏԱՍՍ-ն իր հերթին հիշեցնում է, որ ավելի վաղ Ֆրանսիայի իշխանությունները ներկայացրել էին 2025 թվականի բյուջեի նախագիծը, որը նախատեսում է ծախսերի կրճատում 40 միլիարդ եվրոյով: Կառավարության պլանների համաձայն՝ հաջորդ տարի բյուջեի միագումար եկամուտները կարող են կազմել 536 միլիարդ եվրո, իսկ ծախսերը՝ 684 միլիարդ եվրո։ Այդպիսով, դեֆիցիտը կարող է լինել 148 մլրդ եվրոյի մակարդակում: Սեպտեմբերի վերջին Ֆրանսիայի պետական ​​պարտքը հասել է աննախադեպ ցուցանիշի՝ ավելի քան 3,2 տրլն եվրոյի։ Ֆրանսիայի էկոնոմիկայի և ֆինանսների նախարար Անտուան ​​Արմանը չի բացառել, որ պարտքի սպասարկումը դառնա հանրապետության բյուջեի ամենամեծ ծախսային հոդվածը:

Расходы Франции на оборону в 2025 году достигнут €50,5 миллиардов
В следующем году военные расходы Франции могут вырасти до €50,5 миллиардов. Как передает Арменпресс, об этом сообщает агентство AFP со ссылкой на проект бюджета республики.
По данным AFP, “проект бюджета, подготовленный правительством Франции на 2025 год, предусматривает увеличение расходов на оборону на €3,3 млрд. Таким образом, они составят 2% ВВП”.
Франция с 2017 года последовательно увеличивала свои ассигнования в этой сфере, когда они составляли €32 миллиарда. К 2030 году расходы на оборону могут достичь €67,4 миллиарда.
По данным AFP, расходы на программу вооружения, как ожидается, увеличатся на 16% до €10,6 миллиардов. Финансирование сил ядерного сдерживания может вырасти до €7 миллиардов, что на 8 % больше, чем в 2024 году.
ТАСС напоминает, что ранее власти Франции представили проект бюджета на 2025 год, который предусматривал сокращение расходов на €40 миллиардов. По планам правительства, в следующем году общие доходы бюджета могут составить €536 миллиардов, а расходы - €684 миллиарда. Таким образом, дефицит может оказаться на уровне €148 миллиардов. В конце сентября госдолг Франции достиг беспрецедентного уровня - более €3,2 триллиона. Министр экономики и финансов Франции Антуан Арман не исключил, что обслуживание долга станет самой крупной статьей расходов бюджета республики.