Իրաքը չի համաձայնել երկրում թողնել միջազգային կոալիցիոն ուժերի մի մասը սեպտեմբերի 30-ից հետո
Իրաքի կառավարությունը չի ընդունել ԱՄՆ-ի գլխավորած միջազգային կոալիցիայի ստորաբաժանումների մի մասը սեպտեմբերի 30-ից հետո երկրի տարածքում թողնելու առաջարկը. սա այն ժամկետն է, որը Բաղդադը սահմանել է երկրից օտարերկրյա զորքերի դուրսբերման համար։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնել է Իրաքի նախարարների կաբինետի մամուլի քարտուղար Հեյդար ալ Աբուդին։
«Վարչապետ Ալի ազ-Զեյդին մերժել է սեպտեմբերի 30-ից հետո միջազգային կոալիցիոն ուժերի մի մասը երկրում պահելու առաջարկը», - նրա խոսքերն է մեջբերում ՏԱՍՍ գործակալությունը։
Մամուլի քարտուղարը չի մանրամասնել, թե որ պետության կամ երկրների խմբի կողմից է եղել այդ առաջարկը:
Հուլիսի սկզբին ազ-Զեյդին հայտարարել էր, որ միջազգային կոալիցիոն զորակազմն Իրաքի տարածքում իր պարտականությունների կատարումը կավարտի 2026 թ. սեպտեմբերի 30-ին։ Հենց այդ ժամանակ նա ընդգծել էր, որ իրաքյան ուժերն այժմ արդեն ունակ են ինքնուրույն պաշտպանելու երկիրը:

Ирак не согласился оставить в стране после 30 сентября часть сил международной коалиции
Правительство Ирака не приняло предложение оставить в стране после 30 сентября часть возглавляемых США сил международной коалиции. Это крайний срок, установленный Багдадом для вывода иностранных войск.
Как сообщает “Арменпресс”, об этом заявил пресс-секретарь Кабинета министров Ирака Хайдар аль-Абуди.
“Премьер-министр [республики] Али аз-Зейди отклонил предложение о сохранении в стране части сил международной коалиции после 30 сентября”, — ТАСС приводит его слова.
Пресс-секретарь не уточнил, какое государство или группа стран внесли это предложение.
В начале июля Али аль-Заиди заявил, что силы международной коалиции завершат свою работу в Ираке 30 сентября 2026 года, подчеркнув, что иракские силы уже способны самостоятельно защищать свою страну.