«Միլթոն» փոթորկի պատճառով ԱՄՆ-ում 5,5 միլիոն մարդու տարհանման հրահանգ է տրվել
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ «Միլթոն» փոթորկի պատճառով ԱՄՆ Ֆլորիդա նահանգում 5,5 միլիոն մարդու տարհանվելու հրահանգ է տրվել. սա դարձել է նահանգի պատմության մեջ ամենախոշոր տարհանումներից մեկը։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին գրում է The New York Times-ը։
Ակնկալվում է, որ 5-րդ աստիճանի ուժգնություն ունեցող «Միլթոն» փոթորիկը Ֆլորիդայի ափ կհասնի հոկտեմբերի 9-ի երեկոյան կամ հոկտեմբերի 10-ի վաղ առավոտյան՝ նախ հարվածելով Տամպա քաղաքին։ Տարհանումները սկսվել են հոկտեմբերի 7-ին, մայրուղիների վրա առաջացել են խցանումներ։ Երկու շաբաթ առաջ Ֆլորիդային էր հարվածել «Հելեն» փոթորիկը, որի հետևանքները դեռ լիովին չեն հասցրել վերացնել։
Պարբերականի տվյալներով՝ շատ շրջաններում ամայություն է տիրում, քանի որ «Հելեն»-ի պատճառած ավերածություններից եհտո բնակիչները լրջորեն են ընդունել տարհանման հրահանգը։
«Միլթոն»-ի մոտենալուն զուգահեռ, հոկտեմբերի 6-ին Ֆլորիդայի իշխանությունները արտակարգ դրություն են հայտարարել նահանգի մի քանի տասնյակ շրջաններում:

YEREVAN, OCTOBER 9, ARMENPRESS. Floridians on Wednesday had one final day to evacuate or hunker down ahead of the Category 5 Hurricane Milton, potentially one of the most destructive ever to hit the Gulf Coast of Florida, US, Reuters reports.
More than 5.5 million people were urged to leave Florida’s western coast, one of the largest evacuations in state history, The New York Times reported.
Those fleeing for higher ground clogged highways and gas stations ran out of fuel, further rattling a region still recovering from the devastating impacts of Hurricane Helene less than two weeks ago, according to Reuters.
The storm was on a collision course for the Tampa Bay metropolitan area, home to more than 3 million people, though forecasters said the path could vary before the storm makes landfall late Wednesday night or early Thursday morning.
The storm is on a rare west-to-east path through the Gulf of Mexico and is likely to bring a deadly storm surge of 10 feet (3 meters) or more to much of Florida's Gulf Coast.
Officials from U.S. President Joe Biden to Tampa Mayor Jane Castor warned people in evacuation zones to get out or risk death.
Michael Tylenda, who was visiting his son in Tampa, said he was heeding that advice.
"If anybody knows anything about Florida, when you don't evacuate when you're ordered to, you can pretty much die," Tylenda said.