Միրզոյանն ԱՊՀ մասնակից պետությունների ԱԳ նախարարների խորհրդի նիստին անդրադարձել է Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորմանը
ԵՐԵՎԱՆ, 7 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱՊՀ երկրների ղեկավարների նիստին ընդառաջ, Մոսկվայում ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը հոկտեմբերի 7-ին մասնակցել է ԱՊՀ մասնակից պետությունների ԱԳ նախարարների խորհրդի նիստին:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ արտաքին գործերի նախարարությունից, նեղ և ընդլայնված կազմերով անցկացված նիստի շրջանակներում քննարկվել են ԱՊՀ գործունեության օրակարգային հարցեր։ Նիստի արդյունքներով ՀՀ մասնակցությամբ ընդունվող փաստաթղթերից նախարար Միրզոյանն անդրադարձել է Մեղրի քաղաքին 2026 թվականին «ԱՊՀ մշակութային մայրաքաղաքի» պատվավոր կարգավիճակ տալու որոշմանը՝ ընդգծելով նաև քաղաքի հնագույն մշակութային ժառանգությունը: Անդրադառնալով Հայրենական մեծ պատերազմում տարած հաղթանակի 80-ամյակի կապակցությամբ 2025թ․ անցկացվելիք միջոցառումներին՝ ՀՀ ԱԳ նախարարը շեշտել է ֆաշիզմի, ռասայական խտրականության, անհանդուրժողականության դեմ պայքարում հայ ժողովրդի ունեցած ներդրումը։
Ըստ աղբյուրի՝ հանդիպմանն անդրադարձ է կատարվել տարածաշրջանային կայունությանն ու անվտանգությանն առնչվող հարցերի: Արարատ Միրզոյանն անդրադարձել է Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորման, մասնավորապես խաղաղության պայմանագրի կնքման ուղղությամբ վերջին շրջանի հիմնական զարգացումներին:

На заседании СМИД СНГ Арарат Мирзоян коснулся вопросов регулирования отношений между Арменией и Азербайджаном
Накануне заседания Совета глав государств СНГ министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян 7 октября в Москве принял участие в заседании Совета министров иностранных дел (СМИД) СНГ.
Как сообщили Арменпресс в Департаменте СМИ и общественной дипломатии МИД Армении, в рамках заседания, проведенного в узком и расширенном форматах, были обсуждены вопросы повестки дня деятельности СНГ. Среди документов, которые будут приняты по итогам заседания с участием Армении, министр Мирзоян коснулся решения о присвоении городу Мегри почетного статуса Культурной столицы СНГ 2026 года, подчеркнув древнее культурное наследие города. Коснувшись мероприятий, которые состоятся в 2025 году в связи с 80-летием Победы в Великой Отечественной войне, глава МИД Армении подчеркнул вклад армянского народа в борьбу с фашизмом, расовой дискриминацией и нетерпимостью.
Были затронуты вопросы региональной стабильности и безопасности. Арарат Мирзоян коснулся основных последних развитий вокруг урегулирования отношений между Арменией и Азербайджаном, в частности, подписания мирного договора.