Միրզոյանն ԱՊՀ մասնակից պետությունների ԱԳ նախարարների խորհրդի նիստին անդրադարձել է Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորմանը
ԵՐԵՎԱՆ, 7 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱՊՀ երկրների ղեկավարների նիստին ընդառաջ, Մոսկվայում ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը հոկտեմբերի 7-ին մասնակցել է ԱՊՀ մասնակից պետությունների ԱԳ նախարարների խորհրդի նիստին:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ արտաքին գործերի նախարարությունից, նեղ և ընդլայնված կազմերով անցկացված նիստի շրջանակներում քննարկվել են ԱՊՀ գործունեության օրակարգային հարցեր։ Նիստի արդյունքներով ՀՀ մասնակցությամբ ընդունվող փաստաթղթերից նախարար Միրզոյանն անդրադարձել է Մեղրի քաղաքին 2026 թվականին «ԱՊՀ մշակութային մայրաքաղաքի» պատվավոր կարգավիճակ տալու որոշմանը՝ ընդգծելով նաև քաղաքի հնագույն մշակութային ժառանգությունը: Անդրադառնալով Հայրենական մեծ պատերազմում տարած հաղթանակի 80-ամյակի կապակցությամբ 2025թ․ անցկացվելիք միջոցառումներին՝ ՀՀ ԱԳ նախարարը շեշտել է ֆաշիզմի, ռասայական խտրականության, անհանդուրժողականության դեմ պայքարում հայ ժողովրդի ունեցած ներդրումը։
Ըստ աղբյուրի՝ հանդիպմանն անդրադարձ է կատարվել տարածաշրջանային կայունությանն ու անվտանգությանն առնչվող հարցերի: Արարատ Միրզոյանն անդրադարձել է Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորման, մասնավորապես խաղաղության պայմանագրի կնքման ուղղությամբ վերջին շրջանի հիմնական զարգացումներին:

YEREVAN, OCTOBER 7, ARMENPRESS. Armenian Foreign Minister Ararat Mirzoyan participated in the session of the CIS Council of Foreign Ministers in Moscow on October 7, ahead of the CIS Heads of State Council session.
According to the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Armenia, agenda issues regarding CIS activities were discussed during the session held in both narrow and extended formats.
According to the outcomes of the session, Armenian Foreign Minister Mirzoyan addressed the decision to grant the honorary title of "Cultural Capital of the CIS" to the city of Meghri in 2026, highlighting the city's rich cultural heritage.
Referring to the events planned for 2025 to commemorate the 80th anniversary of the victory in the Great Patriotic War, the Armenian Foreign Minister emphasized the contributions of the Armenian people in the fight against fascism, racial discrimination, and intolerance.
According to the source, issues related to regional stability and security were discussed at the meeting.
FM Mirzoyan addressed the key recent developments regarding the regulation of relations between Armenia and Azerbaijan, particularly the signing of a peace treaty.