Թունիսի նախագահական ընտրությունների նախնական տվյալներով հաղթել է գործող նախագահը
ԵՐԵՎԱՆ, 7 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Թունիսի գործող նախագահ Կաիս Սաիդն, ըստ էքզիթ փոլերի արդյունքների, հաղթել է հոկտեմբերի 6-ին կայացած նախագահական ընտրություններում՝ մեծ տարբերությամբ առաջ անցնելով իր երկու մրցակիցներից, որոնցից մեկն այժմ բանտում է։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է Reuters գործակալությունը։
Ընտրություններին մասնակցությունն, ըստ ընտրական հանձնաժողովի, կազմել է 27,7 %: Ըստ նախնական տվյալների՝ Սաիդը տացել է քվեների 89,2 %-ը։
Կաիս Սաիդի մրցակիցները՝ նրա նախկին դաշնակից, այժմ քննադատ Զուհեյր Մաղզաուին և սեպտեմբերին բանտարկված Այաչի Զամելը հրաժարվել են ընդունել էքզիթ փոլերի արդյունքները՝ նշելով, որ իսկական արդյունքներն այլ կլինեն։
Նախնական արդյունքների հրապարակումից հետո Սաիդի աջակիցները դուրս են եկել փողոցներ՝ տոնելով նրա հաղթանակը։
Կաիս Սաիդը նախագահ է ընտրվել 2019 թվականին։ Reuters-ը նշում է, որ 2021 թվականին նա իր ձեռքը վերցրեց իշխանության գրեթե բոլոր ճյուղերը, երբ ցրեց խորհրդարանը և նոր սահմանադրություն ընդունեց, որը քննադատության արժանացավ ընդդիմության կողմից։ Այնուհետև նոր սահմանադրությամբ ընտրվեց խորհրդարան, որն, ըստ հրապարակման, գրեթե լիազորություններ չունի։

По предварительным данным, на выборах президента Туниса победу одержал действующий президент
Действующий президент Туниса Каис Саид, как следует из результатов экзитпола, победил на состоявшихся 6 октября президентских выборах, с большим отрывом опередив двух своих соперников, один из которых сейчас находится в тюрьме. Как передает Арменпресс, об этом сообщило агентство Reuters.
По данным избиркома, участие в выборах составило 27,7%. По предварительным данным, Саид получил 89,2% голосов.
Соперники Каиса Саида, его бывший союзник, а теперь критик Зухейр Магзауи и Айяши Заммель, заключенный в тюрьму в сентябре, отказались признать результаты экзитполов, заявив, что реальные результаты будут другими.
После объявления предварительных результатов сторонники Саида вышли на улицы, чтобы отпраздновать его победу.
Каис Саид был избран президентом в 2019 году. Reuters отмечает, что в 2021 году он взял под свой контроль почти все ветви власти, распустив парламент и приняв новую конституцию, подвергшуюся критике со стороны оппозиции. Тогда по новой конституции был избран парламент, который, по данным издания, почти не имеет полномочий.