ՄԱԿ-ի Բնակչության հիմնադրամի տարածաշրջանային տնօրենն այցելում է Հայաստան՝ քննարկելու ժողովրդագրական դիմակայունության ամրապնդմանն ուղղված աջակցությունը
ԵՐԵՎԱՆ, 7 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՄԱԿ-ի Բնակչության հիմնադրամի (ՄԱԲՀ) Արևելյան Եվրոպայի և Կենտրոնական Ասիայի տարածաշրջանային տնօրեն Ֆլորենս Բաուերը 2024 թվականի հոկտեմբերի 8-10-ը կիրականացնի իր առաջին այցը Հայաստան:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ ՄԱԿ-ի Բնակչության հիմնադրամի հայաստանյան գրասենյակից հայտնում են, որ այս շրջադարձային այցն ընդգծում է ՄԱԲՀ հանձնառությունը՝ աջակցելու Հայաստանի կառավարությանը և մյուս գործընկերներին՝ ժողովրդագրական դիմակայունության ամրապնդման և Հայաստանի ժողովրդագրական նոր ռազմավարության իրականացման հարցում, ինչպես նաև սեռական և վերարտադրողական առողջության, գենդերային հավասարության և երիտասարդության հզորացման հետ կապված հրատապ մարտահրավերների լուծման գործում:
Այցի ընթացքում տիկին Բաուերը բարձր մակարդակի քննարկումներ կանցկացնի կառավարության պաշտոնյաների, խորհրդարանի անդամների, Մարդու իրավունքների պաշտպանի, դոնոր և հասարակական կազմակերպությունների ներկայացուցիչների հետ՝ երկարաժամկետ լուծումների համար ռազմավարություններ դիտարկելու և բնակչության արագ փոփոխության պայմաններում Հայաստանի ժողովրդագրական դիմակայությունը բարձրացնելուն աջակցելու նպատակով։
Այցի ուշադրության կենտրոնում է լինելու ՄԱԲՀ Հայաստանի համար 2026-2030 թվականների գործողությունների ծրագրի փաստաթղթի մշակումը: Այցը կնպաստի ազգային առաջնահերթությունների և դրանց ՄԱԲՀ աջակցության ռազմավարական համապատասխանեցման վերաբերյալ բաց երկխոսությանը:
Ֆլորենս Բաուերը, օգտվելով առիթից, Հայաստանի Հանրապետության կառավարությանը և հիմնական գործընկերներին կներկայացնի ՄԱԲՀ հայաստանյան գրասենյակի նորանշանակ ղեկավարին:
ՄԱԲՀ տարածաշրջանային տնօրենի այցը Հայաստան առանցքային պահ է ավելի ամուր գործընկերային հարաբերություններ խթանելու և բոլոր հայաստանցիների համար դեպի ավելի դիմակայուն, արդար և առողջ ապագա առաջընթացն արագացնելու համար:

UNFPA Regional Director to visit Armenia to discuss support for strengthening demographic resilience
YEREVAN, OCTOBER 7, ARMENPRESS. Florence Bauer, UNFPA Regional Director for Eastern Europe and Central Asia, will conduct her first official visit to Armenia from 8 to 10 October 2024, the UNFPA Armenia office said in a press release.
“This landmark visit underscores the United Nations Population Fund’s commitment to supporting the Government of Armenia and other partners in strengthening demographic resilience and implementing Armenia’s new demographic strategy, and addressing pressing challenges related to sexual and reproductive health, gender equality, and youth empowerment,” UNFPA Armenia office said.
During the visit, Ms. Bauer will engage in high-level discussions with government officials, parliament members, the Human Rights Defender, donor representatives, and non-governmental organizations to explore strategies for long-term solutions and for enhancing Armenia's demographic resilience in the face of rapid population changes.
A key focus of the visit will be the development of UNFPA's Country Program Document for Armenia for 2026-2030. The visit will facilitate an open dialogue on national priorities and the strategic alignment of UNFPA's support.
Furthermore, Ms. Bauer will take this opportunity to introduce the newly appointed head of the UNFPA Armenian office to the Government of the Republic of Armenia and key partners.
UNFPA's visit to Armenia represents a pivotal moment for fostering stronger partnerships and for accelerating progress toward a more resilient, more equitable and healthier future for all Armenians.