ՄԱԿ-ի Բնակչության հիմնադրամի տարածաշրջանային տնօրենն այցելում է Հայաստան՝ քննարկելու ժողովրդագրական դիմակայունության ամրապնդմանն ուղղված աջակցությունը
ԵՐԵՎԱՆ, 7 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՄԱԿ-ի Բնակչության հիմնադրամի (ՄԱԲՀ) Արևելյան Եվրոպայի և Կենտրոնական Ասիայի տարածաշրջանային տնօրեն Ֆլորենս Բաուերը 2024 թվականի հոկտեմբերի 8-10-ը կիրականացնի իր առաջին այցը Հայաստան:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ ՄԱԿ-ի Բնակչության հիմնադրամի հայաստանյան գրասենյակից հայտնում են, որ այս շրջադարձային այցն ընդգծում է ՄԱԲՀ հանձնառությունը՝ աջակցելու Հայաստանի կառավարությանը և մյուս գործընկերներին՝ ժողովրդագրական դիմակայունության ամրապնդման և Հայաստանի ժողովրդագրական նոր ռազմավարության իրականացման հարցում, ինչպես նաև սեռական և վերարտադրողական առողջության, գենդերային հավասարության և երիտասարդության հզորացման հետ կապված հրատապ մարտահրավերների լուծման գործում:
Այցի ընթացքում տիկին Բաուերը բարձր մակարդակի քննարկումներ կանցկացնի կառավարության պաշտոնյաների, խորհրդարանի անդամների, Մարդու իրավունքների պաշտպանի, դոնոր և հասարակական կազմակերպությունների ներկայացուցիչների հետ՝ երկարաժամկետ լուծումների համար ռազմավարություններ դիտարկելու և բնակչության արագ փոփոխության պայմաններում Հայաստանի ժողովրդագրական դիմակայությունը բարձրացնելուն աջակցելու նպատակով։
Այցի ուշադրության կենտրոնում է լինելու ՄԱԲՀ Հայաստանի համար 2026-2030 թվականների գործողությունների ծրագրի փաստաթղթի մշակումը: Այցը կնպաստի ազգային առաջնահերթությունների և դրանց ՄԱԲՀ աջակցության ռազմավարական համապատասխանեցման վերաբերյալ բաց երկխոսությանը:
Ֆլորենս Բաուերը, օգտվելով առիթից, Հայաստանի Հանրապետության կառավարությանը և հիմնական գործընկերներին կներկայացնի ՄԱԲՀ հայաստանյան գրասենյակի նորանշանակ ղեկավարին:
ՄԱԲՀ տարածաշրջանային տնօրենի այցը Հայաստան առանցքային պահ է ավելի ամուր գործընկերային հարաբերություններ խթանելու և բոլոր հայաստանցիների համար դեպի ավելի դիմակայուն, արդար և առողջ ապագա առաջընթացն արագացնելու համար:

Региональный директор UNFPA посетит Армению для обсуждения поддержки укрепления демографической устойчивости
Региональный директор Фонда ООН в области народонаселения (UNFPA) по Восточной Европе и Центральной Азии Флоранс Бауэр, 8-10 октября 2024 года совершит свой первый визит в Армению.
Как передает Арменпресс, армянский офис Фонда народонаселения ООН сообщает, что этот знаковый визит подчеркивает приверженность UNFPA поддержке правительства Армении и других партнеров в укреплении демографической устойчивости и реализации новой демографической стратегии Армении, а также в решении насущных проблем, связанных с сексуальным и репродуктивным здоровьем, гендерным равенством и расширением прав и возможностей молодежи.
В ходе визита г-жа Бауэр проведет обсуждения на высоком уровне с правительственными чиновниками, членами парламента, омбудсменом, представителями доноров и неправительственных организаций, чтобы рассмотреть стратегии долгосрочных решений и поддержать демографическую устойчивость Армении перед лицом быстрого изменения численности населения.
В центре внимания визита будет разработка плана действий UNFPA в Армении на 2026-2030 годы. Визит будет способствовать открытому диалогу по национальным приоритетам и их стратегическому согласованию при поддержке UNFPA.
Флоренс Бауэр воспользуется этой возможностью, чтобы представить новоназначенного руководителя армянского офиса UNFPA правительству Республики Армения и ключевым партнерам.
Визит регионального директора UNFPA в Армению является ключевым моментом для укрепления партнерских отношений и ускорения прогресса на пути к более устойчивому, справедливому и здоровому будущему для всех армян.