Ադրբեջանի ամեն ասածի համար խաղաղության պայմանագրի մեր ռազմավարությունը չպետք է փոխենք. վարչապետ
ԵՐԵՎԱՆ, 2 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Ադրբեջանի հետ խաղաղության պայմանագրի բովանդակությունը պետք է լինի միջազգայնորեն հանրահայտ սկզբունքների շրջանակում, և պետք է հետևողականորեն աշխատել այդ ուղղությամբ։ «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ Ազգային ժողովում կառավարության հետ հարցուպատասխանի ժամանակ այս մասին հայտարարեց վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
Անդրադառնալով արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանի այն հայտարարությանը, որ Ադրբեջանը հետագա ռազմական պլաններ ունի Հայաստանի նկատմամբ՝ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը նշեց, որ այդպիսի վերլուծություններ կան, սակայն պետք չէ շեղվել Հայաստանի որդեգրած ռազմավարությունից։
«Մենք որդեգրել ենք ռազմավարություն և պետք է հետևողականորեն գնանք այդ ռազմավարությամբ։ Ի՞նչ է ասում Ադրբեջանը, ի՞նչ չի ասում՝ չեմ ասում, որ պետք է չլսենք, բայց, մյուս կողմից, չի նշանակում, որ Ադրբեջանի ամեն ասածից մեր ռազմավարությունը պետք է փոխենք։ Ոչ, մեր ռազմավարությունը պետք է չփոխվի, և մենք հետևողական պետք է առաջ տանենք խաղաղության օրակարգը և պետք է մեզնից կախվածը անենք, որպեսզի խաղաղության պայմանագիրը ստորագրվի։
Այն, որ Ադրբեջանը նոր թեմաներ է բերում դաշտ, դա նշանակում է, որ, այո, Ադրբեջանը այդքան էլ հակված չէ խաղաղության պայմանագիր ստորագրելու, և մեր քաղաքական խնդիրն է փոխել ընդհանուր միջավայրը և մթնոլորտը, որպեսզի խաղաղության պայմանագրի ստորագրումը դառնա իրատեսական»,- ընդգծեց Փաշինյանը։
Վարչապետի կարծիքով՝ Ադրբեջանի հայտարարությունների իմաստն այն է, որ Հայաստանը շեղվի իր ռազմավարությունից։
«Մենք մեր ռազմավարությունից չենք շեղվելու՝ անկախ նրանից, թե այդ հայտարարությունները կհնչեն ներսում թե դրսում գտնվող ուժերի կողմից։
Ես խաղաղությունը երաշխավորում եմ խաղաղության օրակարգի հետևողական, անհոգնել, սկզբունքային, առանց շեղվելու իրականացմամբ»,- եզրափակեց Փաշինյանը։

Our peace treaty strategy should not change based on Azerbaijan's statements - PM
YEREVAN, OCTOBER 2, ARMENPRESS. The content of the peace treaty with Azerbaijan should adhere to internationally recognized principles, and we must work consistently in that direction, Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan stated during a question-and-answer session in the National Assembly.
Addressing the statement made by Minister of Foreign Affairs Ararat Mirzoyan regarding Azerbaijan's further military plans against Armenia, Prime Minister Pashinyan noted that such analyses exist, but emphasized that there is no need to deviate from the strategy adopted by Armenia.
"We have adopted a strategy and must consistently follow it. I am not saying that we should not listen to what Azerbaijan says; however, this does not mean that we should change our strategy based on every statement from Azerbaijan. No, our strategy should remain unchanged, and we must consistently promote the peace agenda and do everything in our power to sign a peace agreement.
The fact that Azerbaijan introduces new topics into the discussion indicates that it is not particularly inclined to sign a peace treaty. Our political task is to change the overall environment and atmosphere so that signing a peace treaty becomes realistic," Pashinyan emphasized.
According to the Prime Minister, Azerbaijan's statements are aimed at deviating Armenia from its strategy.
"We will not deviate from our strategy, regardless of whether these statements come from domestic or foreign forces. I guarantee peace through the consistent, tireless, and principled implementation of the peace agenda, without deviation," concluded Pashinyan.