Իրանը մոտ օրերս իրադրության կայունացում է ակնկալում Մերձավոր Արևելքում
ԵՐԵՎԱՆ, 2 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Իրանի իշխանությունները մոտ ժամանակներս Մերձավորարևելյան տարածաշրջանում իրադրության կայունացում են ակնկալում։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է Tasnim գործակալությունը՝ վկայակոչելով Իրանի արտաքին գործերի նախարար Աբբաս Արաղչիին։
«Երեկ երեկոյան (խմբ.` հոկտեմբերի 1-ին) մենք հարվածներ հասցրինք միայն ռազմական օբյեկտների և ի տարբերություն իսրայելցիների՝ չենք հարվածել քաղաքացիական ենթակառուցվածքի: Մենք մոտ օրերս իրադրության աստիճանական կայունացում ենք ակնկալում տարածաշրջանում», - ասել է նա։
Իսրայելին հարվածներ հասցնելուց հետո Իրանի արտաքին գործերի նախարարը հեռախոսազրույցներ է ունեցել Մեծ Բրիտանիայի, Գերմանիայի և Ֆրանսիայի իր գործընկերների հետ և հայտարարել, որ Թեհրանը չի վախենում պատերազմից, բայց չի ձգտում դրան։
«Գործողությունն ավարտվել է, բայց եթե սիոնիստական վարչակարգը փորձի պատասխան միջոցներ ձեռնարկել, ապա մեր պատասխանը կլինի ավելի անողոք: Իրանի Իսլամական Հանրապետությունը չի ձգտում լարվածության սրման և պատերազմի, թեև չի էլ վախենում պատերազմից», - ասել է Արաղչին։
«Մենք ցանկացած երրորդ կողմի նախազգուշացնում ենք չմիջամտել այս հակամարտությանը», - հավելել է դիվանագետը:

Иран ожидает стабилизации ситуации на Ближнем Востоке в ближайшие дни
Власти Ирана ожидают стабилизации ситуации в ближневосточном регионе в ближайшее время. Как передает Арменпресс, об этом сообщает агентство Tasnim  со ссылкой на министра иностранных дел Ирана Аббаса Арагчи.
«Вчера вечером (1 октября – ред.) мы наносили удары только по военным объектам и в отличие от израильтян не били по гражданской инфраструктуре. Мы ожидаем постепенной стабилизации ситуации в регионе в ближайшие дни", - сказал он.
После удара по Израилю глава МИД Ирана провел телефонные разговоры со своими коллегами в Великобритании, Германии и Франции и заявил, что Тегеран не боится войны, но и не стремится к ней.
«Операция завершилась, но если сионистский режим попытается принять ответные меры, наш ответ будет более суровым. Исламская Республика Иран не стремится к эскалации напряженности и войне, хотя и не боится войны», - сказал Арагчи.