Հայաստանը մշտապես շահագրգռված է եղել անհայտ կորածների ճակատագրերի պարզման խնդրով. ԱԳՆ արձագանքը Բաքվի մեկնաբանություններին
ԵՐԵՎԱՆ, 1 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանը մշտապես շահագրգռված է եղել հումանիտար բոլոր խնդիրների, այդ թվում՝ անհայտ կորած անձանց ճակատագրերի պարզման խնդրով: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին հայտարարել է ՀՀ ԱԳՆ մամուլի խոսնակ Անի Բադալյանը՝ պատասխանելով «Radar Armenia»-ի հարցին. «Վերջին օրերին Ադրբեջանից, մասնավորապես, երկրի նախագահի և գլխավոր դատախազի կողմից հնչում են մեկնաբանություններ, թե Հայաստանը հրաժարվում է տրամադրել տեղեկատվություն անհայտ կորած անձանց վերաբերյալ։ Ինչպե՞ս կարձագանքեք»։
ՀՀ ԱԳՆ մամուլի խոսնակը նշել է. «Հայաստանը մշտապես շահագրգռված է եղել հումանիտար բոլոր խնդիրների, այդ թվում՝ անհայտ կորած անձանց ճակատագրերի պարզման խնդրով։ Հարկ է ընդգծել, որ 90-ականներից մինչ օրս հայկական կողմն ունի 1008 անհայտ կորածներ։ Հաշվի առնելով խնդրի մարդասիրական կողմը՝ հայկական կողմը միակողմանիորեն իրականացրել է ադրբեջանցի անհայտ կորածների ճակատագրերի վերհանմանն ուղղված աշխատանքներ և պատրաստակամություն է հայտնել համագործակցել խնդրի հասցեագրման ուղղությամբ։ Ավելին, այդ թվում ԼՂ ներկայացուցիչների հետ համագործակցության արդյունքում ադրբեջանական կողմին նախորդիվ փոխանցվել են թե՛ անհայտ կորած համարվող անձանց մասունքներ, թե՛ վերջիններիս ճակատագրերի վերհանման համար անհրաժեշտ առկա հստակ տեղեկություններ։
Անհայտ կորածների խնդրի շուրջ համագործակցելու Հայաստանի պատրաստակամության մասին է վկայում այն փաստը, որ հայկական կողմը համաձայնություն էր հայտնել Հայաստանի և Ադրբեջանի անհայտ կորածների հարցերով պետական հանձնաժողովների ձևաչափով 2024 թվականի մայիսին նախատեսված հանդիպման առաջարկին։ Այդ հանդիպումը, ցավոք, չկայացավ ադրբեջանական կողմի մերժման պատճառով։
Ադրբեջանի ռազմական հարձակումների հետևանքով բազմաթիվ մարդիկ ենթարկվել են նաև բռնի անհետացման։ Կան բազմաթիվ վկայություններ, այդ թվում՝ տեսանյութեր և ձայնագրություններ, որոնք հաստատում են այս մարդկանց գերեվարումը։ Չնայած այս ակնհայտ ապացույցներին, Ադրբեջանը շարունակում է հերքել այդ անձանց գերեվարման փաստը և չի համագործակցում ոչ միայն Հայաստանի, այլ նաև մարդու իրավունքների միջազգային կառույցների հետ։ Դրա վառ օրինակներից է ՄԱԿ մարդու իրավունքների բարձր հանձնակատարի գրասենյակի կայքէջում 2024 թվականի սեպտեմբերի 27-ին հրապարակված նամակը, որը վերաբերում է 2020 թվականի հոկտեմբերի 21-ին Զանգիլանում Ադրբեջանի զինված ուժերի կողմից գերեվարված և բռնի անհետացած 23 հայ զինծառայողների և 1 քաղաքացիական անձի դեպքին։
Հայաստանը շարունակում է պատրաստակամ մնալ հավելյալ ջանքեր գործադրելու բոլոր մարդասիրական խնդիրների, այդ թվում` անհայտ կորածների ճակատագրերի հասցեագրման ուղղությամբ»:

Armenia has always been committed to discovering the fate of the missing: Foreign Ministry responds to Baku
YEREVAN, OCTOBER 1, ARMENPRESS. Armenia has always been committed to humanitarian issues, including determining the fate of missing persons, Armenian Foreign Ministry spokesperson Ani Badalyan said in response to a question from "Radar Armenia."
-In recent days, there have been comments from Azerbaijan, particularly from the country's president and the prosecutor general, claiming that Armenia refuses to provide information on missing persons. How will you respond?"
-Armenia has consistently prioritized humanitarian issues, including the fate of missing persons. It should be noted that since the 1990s, the Armenian side has identified 1,008 missing persons. Considering the humanitarian aspect of the issue, the Armenian side has unilaterally undertaken efforts to clarify the fates of missing Azerbaijanis and has expressed a willingness to cooperate in addressing the problem.
Moreover, as a result of cooperation with the representatives of Nagorno-Karabakh, both the remains of the missing persons and the necessary information for clarifying their fates were previously transferred to the Azerbaijani side.
Armenia's willingness to cooperate on the issue of missing persons is further evidenced by the fact that the Armenian side had agreed to a proposal for a meeting in May 2024 in the format of state commissions on missing persons from Armenia and Azerbaijan. Unfortunately, that meeting did not take place due to the Azerbaijani side's refusal.
As a result of Azerbaijan's military attacks, many people have been subjected to enforced disappearances. Numerous testimonies, including videos and audio recordings, confirm the abduction of these individuals. Despite this clear evidence, Azerbaijan continues to deny these abductions and does not cooperate with either Armenia or international human rights organizations.
A vivid example of this is the letter published on the website of the UN High Commissioner for Human Rights on September 27, 2024, which pertains to the case of 23 Armenian servicemen and one civilian who were abducted and forcibly disappeared by the Azerbaijani armed forces in Zangelan on October 21, 2020.
Armenia remains willing to make additional efforts to address all humanitarian issues, including the fates of missing persons.