Ղազախստանում մեկնարկել են ՀԱՊԿ խաղաղապահ ուժերի զորավարժությունները
ԵՐԵՎԱՆ, 1 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ղազախստանում սկսվել է «Անխորտակելի եղբայրություն-2024» խաղաղապահ ուժերի զորավարժությունների ակտիվ փուլը՝ Ալմաթիի մարզի «Բերեգ» ուսումնական զորավարժարանում: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այդ մասին հայտնում է ՏԱՍՍ-ի թղթակիցը։
Հոկտեմբերի 1-5-ը կմշակվեն ՀԱՊԿ հավաքական խաղաղապահ ուժերի կողմից խաղաղապահ գործողության նախապատրաստման և անցկացման հարցերը։
Հրամանատարաշտաբային զորավարժություններին մասնակցում են Բելառուսի, Ղազախստանի, Ղրղզստանի, Ռուսաստանի և Տաջիկստանի զորակազմերը։
«Իրադրությունն աշխարհում շարունակում է մնալ անհանգիստ, և մենք պետք է պատրաստ լինենք տարբեր մարտահրավերների և սպառնալիքների, որոնք հրատապ են ոչ միայն մեր երկրների, այլև ամբողջ համաշխարհային հանրության համար»,-  զորավարժությունների ակտիվ փուլի բացման արարողության ժամանակ ընդգծել է Ղազախստանի զինված ուժերի Գլխավոր շտաբի պետ, պաշտպանության նախարարի առաջին տեղակալ Սուլթան Կամալետդինովը:
ՀԱՊԿ Միացյալ շտաբի պետի առաջին տեղակալ Հասան Կալոևը նշել է, որ զորավարժությունների առանձնահատկությունն այն է, որ բացի ՀԱՊԿ-ի զորակազմերից, համատեղ գործողություններին ներգրավվում են ներքին գործերի մարմինների, ոստիկանության, ներքին զորքերի և ազգային գվարդիայի զորքերի, անվտանգության մարմինների և այն մարմինների ստորաբաժանումները, որոնք լիազորված են արտակարգ իրավիճակների հետևանքների կանխման և վերացման ոլորտում։
Զորավարժությունների ընթացքում կիրականացվի ճգնաժամային գոտում հետկոնֆլիկտային կարգավորման և մարդասիրական օգնության տրամադրման խաղաղապահ գործողություն։ Զորավարժություններին ներգրավված են ավելի քան 2 000 զինծառայողներ, 500 միավոր զրահատանկային և ավտոմոբիլային տեխնիկա, Մի-17, Մի-35 ուղղաթիռներ, Իլ-76 և Սի-295 ինքնաթիռներ, անօդաչու ավիացիա:

В Казахстане начались учения миротворческих сил ОДКБ
В Казахстане на полигоне “Берег” в Алматинской области началась активная фаза учений миротворческих сил “Нерушимое братство-2024”. Как передает Арменпресс, об этом сообщает корреспондент ТАСС.
С 1 по 5 октября будут отработаны вопросы подготовки и проведения миротворческой операции Коллективными миротворческими силами ОДКБ.
В учениях принимают участие воинские формирования Беларуси, Казахстана, Кыргызстана, России и Таджикистана.
“Ситуация в мире остается неспокойной, и мы должны быть готовы к различным вызовам и угрозам, актуальным не только для наших стран, но и для всего мирового сообщества”, - на церемонии открытия активной фазы учений заявил начальник Генерального штаба Вооруженных сил Казахстана, первый заместитель министра обороны Султан Камалетдинов.
Первый заместитель начальника Объединенного штаба ОДКБ Хасан Калоев отметил, что к совместным действиям, кроме воинских формирований организации, привлечены подразделения органов внутренних дел, полиции, внутренних войск и войск национальной гвардии, органов безопасности и органов, уполномоченных в сфере предупреждения и ликвидации последствий чрезвычайных ситуаций.
В ходе учений в кризисной зоне будет проведена миротворческая операция по постконфликтному урегулированию и оказанию гуманитарной помощи. В учениях задействовано более 2000 военнослужащих, 500 единиц бронетанковой и автомобильной техники, вертолеты Ми-17, Ми-35, самолеты Ил-76 и Си-295 и беспилотная авиация.