Ալեն Սիմոնյանն ընդունել է Տանն Կիլիկիո Կաթողիկե Հայոց Կաթողիկոս-Պատրիարք Ամենապատիվ և Գերերջանիկ Տեր Ռաֆայել-Պետրոս Մինասյանին
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը սեպտեմբերի 30-ին ընդունել է Տանն Կիլիկիո Կաթողիկե Հայոց Կաթողիկոս-Պատրիարք Ամենապատիվ և Գերերջանիկ Տեր Ռաֆայել-Պետրոս Մինասյանի գլխավորած պատվիրակությանը:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ Ազգային ժողովից, Ալեն Սիմոնյանը հայտնել է, որ ուրախ է հյուրընկալել Կաթողիկոս-Պատրիարքի գլխավորած պատվիրակությանը Հայաստանում ու ողջունել վերջինիս այցը Հայաստան՝ Սրբալույս Մյուռոնի օրհնության և Մայր տաճարի վերաօծմանը մասնակցելու կապակցությամբ: ՀՀ ԱԺ նախագահը բարձր է գնահատել հայ կաթոլիկ համայնքի` հայկական մշակութային արժեքների նկատմամբ անվերապահ հոգատարությունը և նշել, որ հայ կաթոլիկների համայնքը յուրահատուկ բարեկամական կամուրջ է Հայաստանի և Սուրբ Աթոռի միջև:
Ըստ աղբյուրի՝ Տանն Կիլիկիո Կաթողիկե Հայոց Կաթողիկոս-Պատրիարք Ամենապատիվ և Գերերջանիկ Տեր Ռաֆայել-Պետրոս Մինասյանն իր հերթին շնորհակալություն է հայտնել Ալեն Սիմոնյանին ջերմ ընդունելության համար:
Նշվում է, որ Ալեն Սիմոնյանը Տանն Կիլիկիո Կաթողիկե Հայոց եկեղեցու Կաթողիկոս-Պատրիարքի ուշադրությունն է հրավիրել նաև Ադրբեջանում անազատության մեջ պահվող հայ գերիների ու Լեռնային Ղարաբաղի հայկական հոգևոր և պատմամշակութային ժառանգության պահպանման խնդիրներին: Զրուցակիցները քննարկել են նաև խաղաղության օրակարգին վերաբերող և երկկողմ հետաքրքրության այլ հարցեր:

Speaker Simonyan receives Armenian Catholicos-Patriarch of the House of Cilicia of Armenian Catholic Church the Most Reverend and Blessed Raphael Petros Minasyan
YEREVAN, SEPTEMBER 30, ARMENPRESS. On September 30, the Armenian National Assembly Speaker Alen Simonyan received the Synod led by the Armenian Catholicos-Patriarch of the House of Cilicia of the Armenian Catholic Church the Most Reverend and Blessed Raphael Petros Minasyan, the Parliament said in a press release.
Simonyan informed that he is glad to host the Synod led by the Catholicos-Patriarch in Armenia and welcomed the latter’s visit to Armenia on the occasion of participating in the Blessing of the Holy Muron and Reconsecration of the Mother Cathedral. The Speaker of Parliament highly appreciated the unconditional care of the Armenian Catholic community towards the Armenian cultural values and noted that the Armenian Catholics’ community is a special friendly between Armenia and Holy See.
In his turn, the Armenian Catholicos-Patriarch of the House of Cilicia of the Armenian Catholic Church the Most Reverend and Blessed Raphael Petros Minasyan thanked Alen Simonyan for warm reception.
Simonyan drew attention of the Armenian Catholicos-Patriarch of the House of Cilicia of the Armenian Catholic Church also to the problems of the Armenian prisoners held in jail in Azerbaijan and the protection of the Armenian spiritual and historical-cultural heritage of Nagorno Karabakh.