ՌԴ-ն ու Չինաստանը քննարկել են Արկտիկայում համատեղ նախագծերի իրականացումը
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Ռուսաստանի Դաշնությունն ու Չինաստանը քննարկել են Արկտիկայում էներգետիկայի, ներդրումների և տրանսպորտի ոլորտում համատեղ նախագծերի իրականացումը։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնել է ՌԴ ԱԳ նախարարությունը՝ հավելելով, որ մտքերի փոխանակումը տեղի է ունեցել Պեկինում ռուս-չինական արտաքին գործերի միջնախարարության խորհրդակցությունների շրջանակում, որոնք անցկացրել են ՌԴ ԱԳՆ հատուկ հանձնարարականներով դեսպան Նիկոլայ Կորչունովը և Չինաստանի ԱԳՆ-ի Պայմանագրի և իրավաբանական վարչության տնօրեն Մա Սինմինը։
«Կողմերը մանրամասն քննարկել են մեծ լայնություններում համատեղ նախագծերի իրականացումն, առաջին հերթին էներգետիկայի, ներդրումների, գիտության, տրանսպորտի, ներառյալ Հյուսիսային ծովային երթուղու ենթակառուցվածքի զարգացման և օգտագործման, ինչպես նաև Արկտիկական խորհրդի շրջանակներում հետագա փոխգործակցության հեռանկարները»,- հայտնել է ՌԴ ԱԳՆ-ն՝ նշելով, որ երկկողմ համագործակցությունը Արկտիկայի օրակարգի այս և այլ հրատապ հարցերի շուրջ կշարունակի ամրապնդվել:
ՌԴ ԱԳ նախարարությունը նաև հաղորդել է, որ երկու երկրների շահագրգիռ գերատեսչությունների և կազմակերպությունների ներկայացուցիչների մասնակցությամբ կայացել է մտքերի կառուցողական և առարկայական փոխանակում Արկտիկայի տարածաշրջանում նոր աշխարհաքաղաքական պայմաններում համապարփակ ոգով հետագա փոխգործակցության ուղիների վերաբերյալ։
Բացի այդ, պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել խորհրդակցությունների հաջորդ փուլն անցկացնել 2025 թվականին Ռուսաստանում։

Россия и Китай обсудили реализацию совместных проектов в Арктике
В Пекине посол по особым поручениям МИД РФ Николай Корчунов и директор Договорно-правового департамента МИД КНР Ма Синьмин 26 сентября провели очередной раунд российско-китайских межмидовских консультаций по арктической тематике. Об этом сообщает Арменпресс со ссылкой на официальный сайт МИД РФ.
“С участием представителей заинтересованных ведомств и организаций двух стран состоялся конструктивный и предметный обмен мнениями о путях дальнейшего взаимодействия в Арктическом регионе в новых геополитических условиях в духе всеобъемлющего стратегического партнерства. Подчеркнута приоритетность арктического направления в контексте реализации национальных интересов России и Китая. Отмечена обоюдная заинтересованность в сохранении Арктики как территории мира, стабильности и взаимовыгодного сотрудничества в целях обеспечения ее устойчивого и безопасного развития.
Стороны подробно обсудили реализацию совместных проектов в высоких широтах, прежде всего, в областях энергетики, инвестиций, науки, транспорта, включая развитие и использование инфраструктуры Северного морского пути, а также перспективы дальнейшего взаимодействия в рамках Арктического совета. Двусторонняя кооперация по этим и другим актуальным вопросам арктической повестки будет и далее укрепляться.
Достигнута договоренность о проведении следующего раунда консультаций в 2025 году в России”, - говорится в сообщении МИД РФ.