Քուվեյթի թագաժառանգը ՀՀ վարչապետի հետ հանդիպմանը կարևորել է տարածաշրջանում խաղաղության և կայունության ապահովման ուղղությամբ Հայաստանի քայլերը
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ՄԱԿ-ի Գլխավոր վեհաժողովի 79-րդ նստաշրջանի շրջանակում հանդիպում է ունեցել Քուվեյթի Պետության թագաժառանգ Նորին Վսեմություն շեյխ Սաբահ Խալեդ Ալ-Համադ աս-Սաբահի հետ:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ վարչապետի աշխատակազմից, զրուցակիցները քննարկել են Հայաստանի և Քուվեյթի միջև համագործակցության զարգացմանը վերաբերող հարցեր: Մասնավորապես, կողմերը կարևորել են առևտրատնտեսական և բիզնես կապերի ընդլայնումն ու այդ ուղղությամբ երկու երկրների կառավարությունների հետևողական աշխատանքը:
ՀՀ վարչապետը և Քուվեյթի թագաժառանգը հեռանկարային են համարել տնտեսության, ենթակառուցվածքների, զբոսաշրջության, առողջապահության, կրթության ոլորտներում համատեղ ծրագրերի իրականացումը: Պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել շարունակել աշխատանքները միջգերատեսչական մակարդակում:
Ըստ աղբյուրի՝ Քուվեյթի պետության թագաժառանգը կարևորել է տարածաշրջանում խաղաղության և կայունության ապահովման ուղղությամբ Հայաստանի քայլերը և հայտնել իր երկրի աջակցությունն այդ գործընթացին:
Այդ համատեքստում վարչապետը ներկայացրել է ՀՀ կառավարության «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագիծն ու դրա սկզբունքները:

Prime Minister Pashinyan meets Crown Prince of Kuwait at NYC
YEREVAN, SEPTEMBER 25, ARMENPRESS. Prime Minister Nikol Pashinyan had a meeting with His Highness Sheikh Sabah Khaled Al-Hamad Al-Mubarak Al-Sabah, Crown Prince of the State of Kuwait, within the framework of the 79th session of the UN General Assembly.
According to a readout issued by the PM's office, the parties discussed the development of cooperation between Armenia and Kuwait, emphasizing the expansion of trade, economic, and business relations, as well as the consistent efforts of both governments in this direction.
The Prime Minister of Armenia and the Crown Prince of Kuwait considered the implementation of joint programs in the fields of economy, infrastructure, tourism, healthcare, and education to be promising. An agreement was reached to continue work at the interdepartmental level.
According to the source, the Crown Prince of the State of Kuwait emphasized Armenia's steps toward ensuring peace and stability in the region and expressed his country's support for that process.
In that context, the Prime Minister presented the Armenian Government's "Crossroads of Peace" project and its principles.