Նեթանյահուն կմեկնի Իսրայելից ՄԱԿ-ում ելույթ ունենալու համար
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Իսրայելի վարչապետ Բենիամին Նեթանյահուն, չնայած Լիբանանում ռազմական գործողության մեկնարկին, ուժի մեջ է թողել Նյու Յորք ուղևորվելու իր պլանները` ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեայի նստաշրջանին ներկա գտնվելու համար, սակայն մեկ օրով հետաձգել է մեկնումը։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդել է նրա գրասենյակը։
«Վարչապետ Բենիամին Նեթանյահուն ՄԱԿ-ում ելույթ ունենալու համար կուղևորվի վաղը՝ հինգշաբթի օրը (խմբ.` սեպտեմբերի 26-ին), և կվերադառնա շաբաթ օրը (խմբ.` սեպտեմբերի 28-ի) երեկոյան: Օրվա ընթացքում վարչապետը խորհրդակցություններ կանցկացնի ուժային կառույցների ներկայացուցիչների հետ՝ քննարկելու գրոհները Լիբանանի վրա», - հայտարարությունից հատված է մեջբերում ՏԱՍՍ-ը։
Սեպտեմբերի 23-ին Իսրայելը հայտարարել է Լիբանանում «Հյուսիսի նետեր» անվանմամբ «կանխարգելիչ հարձակողական գործողություն» սկսելու մասին։ Գործողության շրջանակներում իսրայելական զորքերը հարվածներ են հասցնում «Հեզբոլլահ»-ի ռազմական ենթակառուցվածքին՝ նշելով, որ իրենց նպատակն է անվտանգ պայմաններ ստեղծել Իսրայելի հյուսիսային սահմանային շրջաններում, որպեսզի այնտեղ կարողանան վերադառնալ տասնյակ հազարավոր տեղաբնակները, որոնք տարհանվել են 2023 թ. հոկտեմբերի 8-ից «Հեզբոլլահ»-ի կողմից իրականացվող մշտական գնդակոծությունների պատճառով։
Ըստ Լիբանանի առողջապահության նախարարության՝ երկրի վրա Իսրայելի հարձակման հետևանքով զոհվել է 569 մարդ, այդ թվում՝ 50 երեխա։ 1835 մարդ վիրավորվել է։ Լիբանանի հարավից տասնյակ հազարավոր մարդիկ են տարհանվել։

Нетаньяху покинет Израиль, чтобы выступить в ООН
Премьер-министр Израиля Биньямин Нетаньяху, несмотря на начало военной операции в Ливане, не изменил решение поехать в Нью-Йорк для участия в сессии Генассамблеи ООН, но отложил свой отъезд на день. Как передает Арменпресс, об этом сообщили в его канцелярии.
“Премьер-министр Биньямин Нетаньяху отправится на свое выступление в ООН завтра, в четверг (26 сентября: ред.), вместо сегодняшнего вечера и вернется в субботу вечером (28 сентября: ред.). В течение дня премьер-министр будет проводить консультации с представителями силовых структур, чтобы обсуждать атаки по Ливану”, - ТАСС приводит выдержку из сообщения.
23 сентября Израиль объявил о начале “утверждающей наступательной операции” в Ливане под названием “Стрелы севера”. В рамках операции израильские войска наносят удары по военной инфраструктуре “Хезболлы”, заявляя, что их цель - создание безопасных условий в северных приграничных районах Израиля, чтобы десятки тысяч местных жителей, эвакуированных из-за постоянных обстрелов, которые отряды “Хезболлах” ведут с 8 октября 2023 года.
По данным Министерства здравоохранения Ливана, в результате нападения Израиля на страну погибли 569 человек, в том числе 50 детей. Ранения получили 1835 человек. Десятки тысяч человек были эвакуированы из южной части Ливана.