«Պետք է մեծ աշխատանք իրականացնենք՝ պարալիմպիկ սպորտի զարգացման ուղղությամբ». Կարեն Գիլոյանն ընդունել է խաղերի մասնակիցներին
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարի տեղակալ Կարեն Գիլոյանն ընդունել է Հայաստանի պարալիմպիկ հավաքականի մարզիկներին, որոնք Ֆրանսիայի մայրաքաղաք Փարիզում մասնակցել են 2024 թվականի Պարալիմպիկ խաղերին:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` այս մասին գրում է ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարությունը: Հանդիպմանը ներկա է եղել նաև Հայաստանի ազգային պարալիմպիկ կոմիտեի նախագահ Հակոբ Աբրահամյանը:
Ողջունելով պարածանրորդ Գրետա Վարդանյանին և պարաաթլետ Սմբատ Կարապետյանին՝ նախարարի տեղակալը շնորհակալություն է հայտնել մասնակցության, ինչպես նաև ՀՀ մարզական պատիվը բարձր պահելու համար: Նրա խոսքով՝ արվել են հետևություններ, որոնք հաշվի կառնվեն հետագայում մասնակցությունն ավելի թիրախային դարձնելու և լավ արդյունքներ գրանցելու առումով:
«Պետք է մեծ աշխատանքներ իրականացնենք պարալիմպիկ սպորտի զարգացման ուղղությամբ»,-նշել է Կարեն Գիլոյանը:
ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալը Պարալիմպիկ կոմիտեին խրախուսական պարգևատրում է հանձնել Fastex ընկերության կողմից:
«Fastex ընկերությունը միացել է մարզիկներին ու մարզիչներին օժանդակություն ցուցաբերելու Կառավարության ծրագրին: ՀՀ կառավարությունը վերջին տարիներին բազմապատկել է սպորտի ոլորտի հատկացումները. մեծ ուշադրություն է դարձվում մարզիկներին, մարզիչներին ու բժիշկներին տրվող աջակցությանը: Բայց, իհարկե, անհրաժեշտություն կա նաև հովանավորների ներգրավման: Այս աջակցությունը նախատեսված է Պարալիմպիկ կոմիտեի կարիքների, ինչպես նաև Պարալիմպիկ խաղերին մասնակցած մեր մարզիկների խրախուսման համար»,- նշել է Կարեն Գիլոյանը:
Հայաստանի ազգային պարալիմպիկ կոմիտեի նախագահ Հակոբ Աբրահամյանը շնորհակալություն է հայտնել ընդունելության և ցուցաբերած աջակցության համար: Նրա խոսքով՝ հայ մարզիկների գրանցած արդյունքները գոհացնող են:
«Գրետան իր բարձրացրած քաշով Եվրոպայում առաջինն է: Ցավոք, ընտանեկան խնդիրների պատճառով շուրջ 2 ամիս չկարողացավ մարզվել, ինչի պատճառով ավելի լավ արդյունք չստացվեց գրանցել: Սմբատը ֆիզիկապես հոյակապ վիճակում է. լավ մարզվել է, պարզապես իր մարզաձևում վճռորոշ է եղել սայլակի որակը: Մարզիկներ ունենք, որոնք լավ արդյունքներ են ցույց տալիս»,- ասել է Հակոբ Աբրահամյանն ու տեղեկացրել՝ արդեն իսկ պետք է սկսեն նախապատրաստությունը Լոս Անջելեսի 2028 թվականի Պարալիմպիկ խաղերին, որին ավելի մեծ կազմով պետք է մասնակցեն:
Կարեն Գիլոյանն ընդգծել է՝ միայն համագործակցության և համատեղ ջանքերի շնորհիվ է հնարավոր հասնել ցանկալի արդյունքի:
Հայաստանի պատվիրակության անդամները ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալի հետ հանդիպմանը պատմել են Պարալիմպիկ խաղերից ունեցած տպավորությունների, հայ համայնքի ջերմ ընդունելության և հյուրընկալության, ինչպես նաև առաջիկա ծրագրերի մասին:
Պարածանրորդ Գրետա Վարդանյանը 4-րդ անգամ է մասնակցել ամառային Պարալիմպիկ խաղերի և այս անգամ ցույց է տվել իր լավագույն արդյունքը. «Խաղերից յուրաքանչյուրը յուրովի է տպավորվել: Նախքան մրցումներին մասնակցելը երեխայիս առողջության հետ կապված խնդիրներ էին առաջացել, և դժվար էր կենտրոնանալ մարզումների և իմ մասնակցության վրա՝ հաշվի առնելով, որ նաև աշխատանքից չէի կարող երկար բացակայել: Ուրախ եմ, որ կարողացա լավ հանդես գալ, սահմանել անձնական ռեկորդներ՝ բարձրացնելով 114 կգ կշռող ծանրաձողը: Գոհ եմ արդյունքիցս»,- նշել է Գրետա Վարդանյանը:
Գրետա Վարդանյանը Փարիզի Պարալիմպիկ խաղերում զբաղեցրել է 6-րդ հորիզոնականը՝ անձնական երեք ռեկորդ սահմանելով (104 կգ, 108 կգ, 114 կգ):
Պարաաթլետ Սմբատ Կարապետյանը Պարալիպիկ խաղերի սայլակավազք մարզաձևի T54 դասակարգման խմբում 14 մասնակիցների պայքարում 16:98 վայրկյան արդյունքով զբաղեցրել է 12-րդ տեղը: Կարապետյանը Փարիզի «Ստադ դե Ֆրանս» մարզադաշտում հանդես է եկել սայլակավազք մարզաձևի 100մ մրցավազքում:
«Առաջին անգամ էի մասնակցում Պարալիմպիկ խաղերին: Տպավորություններս հիանալի են. սա ինձ համար նախ և առաջ մեծ փորձ էր: Մինչ այս Եվրոպայի և աշխարհի առաջնությունների եմ մասնակցել, բայց Պարալիմպիկ խաղերում բոլորովին այլ զգացողություններ ունեցա: Ամեն ինչ սկսվեց հենց օդանավակայանից, որտեղ Փարիզի հայ համայնքի ներկայացուցիչները մեծ շուքով ու ոգևորությամբ դիմավորեցին մեզ: Ամեն ինչ արեցինք մեր երկիրը պատվով ներկայացնելու համար: Գոհ եմ, քանի որ մեր կատարած աշխատանքի դիմաց համապատասխան արդյունք գրանցեցինք»,- խոստովանել է Սմբատ Կարապետյանը և տեղեկացրել՝ հոկտեմբերի 7-10-ը ՌԴ Սոչի քաղաքում միջազգային կիսամարաթոնի է մասնակցելու:
Հայաստանի Պարալիմպիկ հավաքականի կազմում ընդգրկված է եղել նաև աշխարհի ու Եվրոպայի բազմակի չեմպիոն Սարգիս Ստեփանյանը՝ հանդես գալով F55 սպորտային դասակարգմամբ: Պարաաթլետիկա մարզաձևի գնդի հրում վարժությունում Ստեփանյանը 10,41 մետր արդյունքով զբաղեցրել է 8-րդ տեղը:

Замминистра образования, науки, культуры и спорта Армении принял участников Паралимпийских игр в Париже
Заместитель министра образования, науки, культуры и спорта РА Карен Гилоян принял спортсменов паралимпийской сборной Армении, принимавших участие в Паралимпийских играх 2024 года в столице Франции Париже.
Как передает Арменпресс, об этом сообщает Министерство ОНКС РА. На встрече также присутствовал председатель Национального паралимпийского комитета Армении Акоп Абрамян.
Приветствуя паралимпийцев Грету Варданян и Смбата Карапетяна, замминистра поблагодарил их за участие, а также за сохранение спортивной чести Армении. Он отметил, что сделаны выводы, которые будут учтены в дальнейшем для более целенаправленного участия и достижения хороших результатов
“Нам необходимо провести большую работу в направлении развития паралимпийского спорта”, - сказал Карен Гилоян.
Заместитель министра вручил Паралимпийскому комитету поощрительную награду от компании Fastex.
“Компания Fastex присоединилась к правительственной программе поддержки спортсменов и тренеров. Правительство РА в последние годы многократно увеличило ассигнования на спортивную сферу. Большое внимание уделяется поддержке спортсменов, тренеров и спортивных врачей. Но, конечно, есть и необходимость привлечения спонсоров. Эта поддержка предназначена и Паралимпийскому комитету, для поощрения наших спортсменов, принявших участие в Паралимпийских играх”, - сказал Карен Гилоян.
Председатель Национального паралимпийского комитета Армении Акоп Абрамян поблагодарил за прием и поддержку. По его словам, результаты, зафиксированные армянскими спортсменами, являются удовлетворительными.
“Грета - первая в Европе, поднявшая такой вес. К сожалению, из-за семейных проблем она не могла тренироваться около 2 месяцев, из-за чего не смогла добиться лучшего результата. Смбат находится в отличной физической форме, тренировался хорошо, но в его виде спорта качество тележки имело решающее значение. У нас есть спортсмены, которые показывают хорошие результаты”, - сказал Акоп Абрамян и сообщил, что им уже следует начать подготовку к Паралимпийским играм 2028 года в Лос-Анджелесе, в которых они должны участвовать в большем составе.
Карен Гилоян подчеркнул, что достичь желаемого результата можно только благодаря сотрудничеству и совместным усилиям.
На встрече с заместителем министра ОНКС члены армянской делегации рассказали о своих впечатлениях от Паралимпийских игр, о теплом приеме и гостеприимстве армянской общины, а также о предстоящих планах.
Штангистка Грета Варданян уже в четвертый раз участвовала в летних Паралимпийских играх и на этот раз показала свой лучший результат. Она заняла 6-е место на Паралимпийских играх в Париже, установив три личных рекорда (104 кг, 108 кг, 114 кг).
Смбат Карапетян занял 12-е место с результатом 16:98 секунд в борьбе 14 участников в группе классификации Паралимпийских игр на инвалидных колясках. Карапетян участвовал в забеге на 100 метров на колясках на стадионе “Стад де Франс” в Париже.
“Я впервые участвовал в Паралимпийских играх. У меня прекрасные впечатления. Для меня это был отличный опыт. Я раньше участвовал в чемпионатах Европы и мира, но на Паралимпийских играх у меня были совсем другие ощущения. Все началось в аэропорту, где нас с большим воодушевлением встретили представители армянской общины Парижа. Мы сделали все, чтобы достойно представить нашу страну. Я доволен, потому что мы зафиксировали результат, соответствующий проделанной работе”, - признался Смбат Карапетян и сообщил, что 7-10 октября он примет участие в международном полумарафоне в городе Сочи, в России.
В составе паралимпийской сборной Армении был и многократный чемпион мира и Европы Саргис Степанян, выступающий в спортивной классификации F55. Степанян в толкании ядра занял 8-е место с результатом 10,41 метра.