ԵՄ խորհուրդը հաստատել է Եվրահանձնաժողովի նոր կազմը
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Եվրամիության խորհուրդը հաստատել է Եվրահանձնաժողովի ղեկավար Ուրսուլա ֆոն դեր Լայենի առաջարկած եվրահանձնակատարների ցուցակը։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդել է ԵՄ խորհրդի մամուլի ծառայությունը։ Որոշումն այժմ կուղարկվի Եվրախորհրդարանի հաստատմանը։
«Խորհուրդն այսօր Եվրահանձնաժողովի ընտրված նախագահի հետ ընդհանուր համաձայնությամբ հաստատել է այն անձանց ցուցակը, որոնց առաջարկվում է Հանձնաժողովի անդամներ նշանակել մինչև 2029 թվականի հոկտեմբերի 31-ն ընկած ժամանակաշրջանի համար», - ասվում է հաղորդագրության մեջ:
Բացի 25 եվրահանձնակատարներից, ցուցակում առանձին նշվում է Էստոնիայի նախկին վարչապետ Կայա Կալլասը. նա կդառնա ԵՄ արտաքին գործերի և անվտանգության քաղաքականության հարցերով բարձր ներկայացուցիչ՝ այդ պաշտոնում փոխարինելով Ժոզեպ Բորելին։
Եվրահանձնաժողովի ղեկավարը հանձնաժողովի նոր կազմի ցուցակը ներկայացրել էր սեպտեմբերի 17-ին։ Նոր կազմում կան նաև նոր պաշտոններ։
Ուրսուլա ֆոն դեր Լայենը նշել է, որ իր գերատեսչության նոր կազմի մեջ պետք է մտնի 11 կին, ինչը համապատասխանում է կազմի 40 %-ին։ Եվրահանձնաժողովի նոր կազմը աշխատանքը կսկսի նոյեմբերի 1-ից, եթե բոլոր թեկնածուները հաստատվեն Եվրախորհրդարանի կողմից։

Совет ЕС утвердил новый состав Еврокомиссии
Совет Евросоюза утвердил список еврокомиссаров, предложенный главой Еврокомиссии Урсулой фон дер Ляйен. Как передает Арменпресс, об этом сообщили в пресс-службе Совета ЕС. Далее список будет отправлен на утверждение в Европарламент.
“Сегодня Совет по общему согласию с главой Еврокомиссии утвердил список лиц, которых предлагается назначить членами Комиссии на период до 31 октября 2029 года”, - говорится в сообщении.
Помимо 25 еврокомиссаров, в списке есть и бывший премьер-министр Эстонии Кайя Каллас. Она станет Верховным представителем ЕС по иностранным делам и политике безопасности, заменив на этом посту Жозепа Борреля.
Глава Еврокомиссии представила список новых членов комиссии 17 сентября. В этом составе будут и новые должности.
Урсула фон дер Ляйен отметила, что в новом составе комиссии будет 11 женщин, что соответствует 40% штата. Новый состав Еврокомиссии начнет свою работу 1 ноября, если все кандидатуры будут одобрены Европарламентом.