Սեյրան Օհանյանն էսկալացիայի հրահրման վտանգը բավականին ցածր է գնահատում
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Պաշտպանության նախարարությունը և ուժային կառույցները պետք է պատրաստ լինեն ցանկացած սցենարի։ «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ խորհրդարանական ճեպազրույցի ժամանակ այս մասին ասաց «Հայաստան» խմբակցության ղեկավար Սեյրան Օհանյանը՝անդրադառնալով հարցին, թե արդյոք այս պահին էսկալացիայի վտանգ կա ։
Նա նշեց, որ տեղեկատվական պատերազմը մարտական գործողությունների մաս է, և համապատասխան մասնագետներն ուսումնասիրություններ պետք է կատարեն։
«Գտնում եմ, որ Հայաստանի Հանրապետության պաշտպանության նախարարությունը, անվտանգության խորհուրդը պետք է լուրջ ուսումնասիրություններ կատարեն։ Անկախ այդ ուսումնասիրություններից՝ պաշտպանության նախարարությունը և ուժային կառույցները պետք է պատրաստ լինեն ամեն ինչի։ Այս իրականության  մեջ, երբ միջազգային գործընթացներ են նախապատրաստվում իրականացնել նույն Ադրբեջանում, ես գտնում եմ, որ էսկալացիայի վտանգը բավականին ցածր է, սակայն մենք գտնվում ենք մի այնպիսի իրավիճակում, որ մարտական գործողություններ, պատերազմ կարող են հրահրվել ցանկացած ժամանակ և կարող են ծավալվել մի փոքր պատճառով։ Պաշտպանության նախարարությունը պետք է պատրաստ լինի մարտական գործողություններին»,- ընդգծեց Օհանյանը։

Сейран Оганян считает довольно низким риск эскалации
Минобороны и силовые структуры должны быть готовы к любому сценарию. Как сообщает Арменпресс, об этом в ходе парламентского брифинга заявил руководитель фракции "Армения" Сейран Оганян, отвечая на вопрос, существует ли на данный момент риск эскалации.
Он отметил, что информационная война является частью боевых действий, и соответствующие специалисты должны проводить исследования.
«Я считаю, что министерство обороны и Совет безопасности Армении должны провести серьезные исследования. Независимо от этих исследований, министерство обороны и силовые структуры должны быть готовы ко всему. В этой реальности, когда в том же Азербайджане готовятся к международным процессам, думаю, что риск эскалации достаточно низок, но мы находимся в такой ситуации, что военные действия, войну могут спровоцировать в любой момент и из-за небольшой причины. Министерство обороны должно быть готово к боевым действиям”, - подчеркнул Оганян.