Պատմականորեն ԵՄ անդամակցելու գործընթացում հանրաքվեն ամենավերջին քայլն է, ոչ թե առաջին. Արթուր Հովհաննիսյան
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Եվրամիությանը անդամակցությունը շատ կոնկրետ գործընթացներ և շատ երկար ժամանակ է ենթադրում։ «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ խորհրդարանական ճեպազրույցի ժամանակ այս մասին ասաց «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության քարտուղար Արթուր Հովհաննիսյանը՝ պատասխանելով հարցին, թե ԵՄ-ին անդամակցելու հայտ ներկայացնելու հարցով հանրաքվե անցկացնելու համար իշխող խմբակցությունն ի՞նչ դիրքորոշում ունի:
Նա հիշեցրեց, որ ՔՊ-ն խորհրդարանում լսումներ է անցկացրել այս թեմայով հանրության կարծիքը լսելու համար։
«Մեր գործընկերներն օգտվում են այն գործիքակազմից, որը մեր օրենսդրությունն է տալիս, թող ստորագրահավաքը տեղի ունենա։ Մենք մեր գործընկերների հետ խոսել ենք մեր եվրոպական ձգտումների մասին և շարուրնակում ենք մեր կոնկրետ խոսակցությունը։ Բայց մենք ելնում ենք իրողություններից և օբյեկտիվ իրականությունից, որ ԵՄ անդամակցությունը շատ կոնկրետ գործընթացներ և շատ երկար ժամանակ է ենթադրում»,-նշեց Արթուր Հովհաննիսյանը։
Իշխող խմբակցության քարտուղարի կարծիքով՝ պետք է մի քիչ զուսպ լինել ԵՄ-ի հետ ակնկալիքների առումով։
«Պատմականորեն ԵՄ-ին անդամակցելու գործընթացում հանրաքվեն ամենավերջին քայլն է, ոչ թե առաջին, որովհետև հնարավոր է հանրաքվե անես և հետո պարզվի, որ Եվրամիությունում քեզ ոչ-ոք չի սպասում։
Իսկ ինչ վերաբերվում է մեր գործընկերներին, ապա մեր գործընկերների լեգիտիմ իրավունքն է օգտվել օրենսդրությունից։
Մենք բոլորս ունենք եվրոպական ձգտումներ։ Ուրախ ենք, որ Հայաստանում կան էլի ուժեր, որոնք ունեն եվրոպական ձգտումներ։ Ձևը, թե ինչպես Հայաստանի Հանրապետությունը կմոտենա Եվրամիությանը՝ կքննարկենք այս ողջ գործընթացների ժամանակ, այդ թվում նաև ստորագրահավաքի»,-եզրափակեց Հովհաննիսյանը։
Սեպտեմբերի 16-ին ԵՄ-ին անդամակցելու հարցով հանրաքվե անցկացնելու պահանջով ստորագրահավաք են սկսել «Հանուն Հանրապետության», «Հանրապետություն», «Հայաստանի եվրոպական» կուսակցությունները: 60-օրյա ժամկետում պետք է հավաքվի 50 հազար ստորագրություն:

Исторически в процессе вступления в ЕС референдум является последним шагом, а не первым - Артур Ованнисян
Вступление в Европейский союз предполагает очень специфические процессы и очень долгое время. Как сообщает Арменпресс, об этом в ходе парламентского брифинга заявил секретарь фракции "Гражданский договор" (ГД) Артур Ованнисян, отвечая на вопрос, какова позиция правящей фракции об идее проведения референдума по вопросу подачи заявки на членство в ЕС?
Он напомнил, что ГД провела слушания в парламенте, чтобы услышать мнение общественности по этой теме.
“Наши партнеры используют инструменты, предусмотренные нашим законодательством, пусть сбор подписей происходит. Мы поговорили с нашими партнерами о наших европейских устремлениях и продолжаем конкретный разговор. Но мы исходим из реалий и той объективной реальности, что членство в ЕС предполагает очень конкретные процессы и очень длительное время", - сказал Артур Ованнисян.
По мнению секретаря правящей фракции, следует быть несколько осторожными в плане ожиданий от ЕС.
"Исторически сложилось так, что в процессе вступления в ЕС референдум - это последний шаг, а не первый, потому что референдум можно провести, а потом окажется, что тебя в Евросоюзе никто не ждет.
Что касается наших партнеров, то это их законное право - использовать законодательство.
У всех у нас есть европейские устремления. Мы рады, что в Армении есть и другие силы, имеющие европейские устремления. Форма подхода Республики Армения к Евросоюзу будет обсуждаться в ходе всех этих процессов, включая сбор подписей", - заключил Ованнисян.
16 сентября партии "За республику", "Республика" и "Европейская партия Армения" начали сбор подписей с требованием провести референдум о вступлении в ЕС. В течение 60 дней необходимо собрать 50 000 подписей.