Ռուսաստանը նոր կամիկաձե ԱԹՍ է արտադրում՝ չինական շարժիչով. Reuters-ի աղբյուրներ
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Ռուսաստանը 2023 թվականին սկսել է նոր հեռահար հարվածային անօդաչու թռչող սարքի արտադրություն՝ օգտագործելով չինական շարժիչներ և պահեստամասեր, և այն օգտագործել է Ուկրաինայի դեմ պատերազմում։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է Reuters գործակալությունը՝ վկայակոչելով եվրոպական հետախուզական գործակալության երկու աղբյուրի և մի շարք փաստաթղթեր։
Ըստ տեղեկությունների՝ 2023 թ. հուլիսից մինչև 2024 թ. հուլիս ընկած ժամանակահատվածում Իժևսկի էլեկտրամեխանիկական «Կուպոլ» գործարանում արտադրվել է ավելի քան 2500 «Հարպիա» ԱԹՍ։ Գործարանը և նրա մայր ընկերությունը՝ պետական զենք արտադրող «Ալմազ Անտեյ»-ը, հրաժարվել են որևէ կերպ մեկնաբանել այս տեղեկությունը։
Հետախուզության երկու աղբյուրները հայտնել են, որ «Հարպիա»-ն օգտագործվել է Ուկրաինայում ռազմական և քաղաքացիական թիրախների հարվածելու համար։
Ամերիկյան նոր անվտանգության կենտրոնի ավագ աշխատակից Սեմյուել Բենեթը Reuters-ին հայտնել է, որ եթե այս տեղեկությունը հաստատվի, ապա դա կնշանակի, որ Ռուսաստանն այլևս կախված չէ հեռահար ԱԹՍ-ների իրանական նախագծերից։
ՌԴ պաշտպանության նախարարությունը հրաժարվել է որևէ մեկնաբանություն տալ թեմայի վերաբերյալ, իսկ Չինաստանի արտգործնախարարությունը Reuters-ին հայտնել է, որ Պեկինը խստորեն վերահսկում է հնարավոր ռազմական կիրառություն ունեցող ապրանքների, այդ թվում՝ ԱԹՍ-ների արտահանումը։

В России производят новый БПЛА-камикадзе с китайским двигателем - источники Reuters
Россия в 2023 году начала производство нового ударного беспилотника дальнего действия с использованием китайских двигателей и запчастей и применила его в войне против Украины.
Как передает Арменпресс, об этом сообщает агентство Reuters со ссылкой на два источника европейской разведки и ряд документов.
Согласно информации, с июля 2023 года по июль 2024-го  на Ижевском электромеханическом заводе “Купол” было выпущено более 2500 АТС “Гарпия”. Завод и его головная компания, государственный производитель вооружения “Алмаз Антей”, отказались каким-либо образом комментировать эту информацию.
Два источника в разведке сообщили, что “Гарпия” использовалась для нанесения ударов по военным и гражданским объектам на Украине.
Сэмюэл Беннетт, старший сотрудник американского Центра новой безопасности, заявил Reuters, что если эта информация подтвердится, это будет означать, что Россия больше не зависит от иранских проектов БПЛА большой дальности.
В Минобороны России отказались комментировать этот вопрос, а в МИД Китая сообщили Reuters, что Пекин строго контролирует экспорт продукции потенциального военного применения, включая БПЛА.