Ռուսաստանը հավատարմագրումից զրկել է բրիտանացի 6 դիվանագետի՝ նրանց մեղադրելով լրտեսության մեջ
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Ռուսաստանում Մեծ Բրիտանիայի դեսպանատան 6 աշխատակիցներ զրկվել են հավատարմագրումից: ՌԴ անվտանգության դաշնային ծառայությունից հայտնել են, որ նման քայլ է ձեռնարկվել դիվանագետների գործողությունների պատճառով, որոնք ցույց են տվել հետախուզական և դիվերսիոն աշխատանքի նշաններ։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդոմ է «Արգումենտի ի ֆակտի» պարբերականը։
Գերատեսչությունում նշել են, որ իրենք կաշխատեն այն բանի շուրջ, որպեսզի վաղաժամկետ դադարեցվեն բրիտանացի դիվանագետների գործուղումները Ռուսաստան, եթե նրանց գործողությունները ևս ցույց տան հետախուզական և դիվերսիոն աշխատանքի նշաններ։
Իր հերթին «Россия-24» հեռուստաալիքի եթերում ռուսական հատուկ ծառայությունների ներկայացուցիչը, որի անունը չի նշվել, հայտնել է, որ Մոսկվան արտաքսել է վեց բրիտանացի դիվանագետներին, քանի որ Ռուսաստանում բրիտանական լրտեսությունը հանդուրժելն այլևս հնարավոր չէ։
Ռեպորտաժում ներկայացվել են Ռուսաստանի Դաշնությունում հավատարմագրումից զրկված բրիտանական դեսպանատան վեց աշխատակիցները՝ երեք տղամարդ և երեք կին։
«Լոնդոնը մեզ մոտ ուղարկում է հետախույզների՝ որպես դիվանագետ ​​ամուսինների, իսկ փոքր երեխաներն օգտագործվում են լրտեսական գործունեությունը քողարկելու համար։ Դիվանագիտական ​​վարվելակարգի մասին ընդհանրապես խոսք լինել չի կարող, - ընդգծել է հատուկ ծառայությունների ներկայացուցիչը։ - Այո, դասական բրիտանական լրտեսություն։ Դրան հետևելը զվարճալի է, բայց այլևս հնարավոր չէ»։
Ռեպորտաժում ներկայացված են նաև ՌԴ-ում օտարերկրյա գործակալ ճանաչված «Նովայա գազետա» պարբերականի խմբագրի հետ դիվանագետներից մեկի հանդիպումից լուսանկարներ և տեսագրություններ։

Россия отозвала аккредитацию у шести британских дипломатов, обвинив их в шпионаже
Шесть сотрудников посольства Великобритании в России были лишены аккредитации. В ФСБ РФ сообщили, что такой шаг был предпринят из-за действий дипломатов, проявивших признаки разведывательной и подрывной работы. Об этом сообщает Арменпресс со ссылкой на издание "Аргументы и факты".
В ведомстве заявили, что будут работать над тем, чтобы досрочно прекратить командировки британских дипломатов в Россию, если в их действиях также проявятся признаки разведывательной и подрывной работы.
В свою очередь, в эфире телеканала "Россия-24" представитель российских спецслужб, имя которого не называется, заявил, что Москва выслала шестерых британских дипломатов, поскольку терпеть британский шпионаж в России больше невозможно.
В репортаже были представлены шесть сотрудников посольства Великобритании, трое мужчин и три женщины, лишенные аккредитации в РФ.
"Лондон засылает к нам разведчиков в качестве супругов-дипломатов, а малолетние дети используются для прикрытия шпионских акций. В общем ни о каком дипломатическом этикете речи идти не может, - подчеркнул представитель спецслужб. - Да, классический британский шпионаж. Наблюдать за ним забавно, но больше невозможно".
В сообщении также представлены фото и видео встречи одного из дипломатов с редактором "Новой газеты", признанным иностранным агентом в России.