Իսրայելը ՀԱՄԱՍ-ի առաջնորդին առաջարկել է անվտանգ ելք Գազայից՝ պատանդների ազատ արձակման դիմաց
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Իսրայելն առաջարկում է պաղեստինյան ՀԱՄԱՍ շարժման առաջնորդ Յահյա Սինվարին տրամադրել Գազայի հատվածից անվտանգ ելք՝ իրենց մոտ պահվող պատանդներին ազատ արձակելու և անկլավի նկատմամբ վերահսկողությունից հրաժարվելու դիմաց: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այդ մասին Bloomberg-ին տված հարցազրույցում հայտնել է Իսրայելի առևանգված և անհետ կորած քաղաքացիների հարցերով հանձնակատար Գալ Հիրշը։
«Ես պատրաստ եմ ապահովել Սինվարի, նրա ընտանիքի և բոլոր նրանց անվտանգ անցումը, ով կցանկանա միանալ նրան», - հայտարարել է Հիրշը:
«Մենք ցանկանում ենք վերադարձնել պատանդներին: Մենք ցանկանում ենք ապառազմականացում, ապաարմատականացում, իհարկե՝ նոր համակարգ, որով կկառավարվի Գազան», - նշել է նա։
Հիրշի խոսքով` նա իր առաջարկն առաջ է քաշել մեկուկես օր առաջ։ Նա հրաժարվել է մեկնաբանել՝ արդյոք դրանք արձագանքել են:
Ներկայում ԱՄՆ-ն, Կատարը և Եգիպտոսն աշխատում են Իսրայելին և ՀԱՄԱՍ-ին Գազայի հատվածում հրադադարի նոր առաջարկ ներկայացնելու ուղղությամբ։
Գազայի հատվածում պատերազմը սկսվել է 2023 թ. հոկտեմբերի 7-ին պաղեստինյան ՀԱՄԱՍ արմատական շարժման զինյալների՝ Իսրայել ներխուժումից հետո, որի հետևանքով Իսրայելում զոհվել է 1200 մարդ, շուրջ 250 մարդ՝ գերեվարվել։ Գազայի առողջապահական գերատեսչության տվյալներով՝ հակամարտության սկզբից ի վեր պաղեստինյան անկլավում իսրայելական հարվածների զոհերի թիվը հասել է 41 000-ի։

Израиль предложил лидеру ХАМАС безопасный выход из Газы в обмен на освобождение заложников
Израиль предлжил палестинскому лидеру Яхье Синвару безопасный выход из сектора Газа в обмен на освобождение заложников и отказ от контроля над анклавом. Как сообщает Арменпресс, об этом в интервью агентству Bloomberg заявил уполномоченный по делам похищенных и пропавших без вести граждан Израиля Галь Хирш.
“Я готов обеспечить безопасный проезд Синвару, его семье и всех, кто захочет присоединиться к нему”, - сказал Хирш.
“Мы хотим вернуть заложников. Мы хотим демилитаризации, дерадикализации, конечно, новой системы, которая будет управлять Газой”, - подчеркнул он.
По словам Хирша, свое предложение он выдвинул полтора дня назад. Он отказался комментировать, есть ли на это ответ.
На данный момент США, Катар и Египет работают над тем, чтобы представить Израилю и ХАМАС новое предложение по прекращению огня в секторе Газа.
Война в секторе Газа началась после вторжения в Израиль боевиков радикального палестинского движения ХАМАС 7 октября 2023 года, в результате которого в Израиле было убито 1200 человек, около 250 человек были захвачены в плен. По данным Департамента здравоохранения сектора Газа, с начала конфликта число жертв израильских ударов в палестинском анклаве достигло 41 000.