ԱՄՆ-ն և Չինաստանը Բրազիլիայում առաջին անգամ միասին մասնակցում են միջազգային զորավարժությունների
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱՄՆ-ի զինված ուժերը և Չինաստանի Ժողովրդաազատագրական բանակը (ՉԺԱԲ) առաջին անգամ Բրազիլիայում մասնակցում են միջազգային զորավարժությունների։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է South China Morning Post պարբերականը՝ վկայակոչելով Բրազիլիայի ռազմածովային ուժերի հայտարարությունը
«Ֆորմոզա» զորավարժությունները կանցկացվեն Բրազիլիայի տարածքում՝ երկրի զինված ուժերի ղեկավարությամբ։
Բրազիլիայում «Ֆորմոզա» զորավարժություններն անցկացվում են 1988 թվականից. այս անգամ դրանցում գործի են դրվել մի քանի երկրների 3000 զինծառայողներ։ Վարժանքները կտևեն մինչև սեպտեմբերի 17-ը։
Անցյալ տարի նույնպես զորավարժություններին մասնակցում էին ԱՄՆ-ի զինվորականները, իսկ ՉԺԱԲ-ի ներկայացուցիչները դիտորդներ էին։
ԱՄՆ-ի և Չինաստանի զինվորականները համատեղ զորավարժությունների մասնակցում են 2016 թվականից ի վեր առաջին անգամ, երբ ՉԺՀ-ն միացավ ԱՄՆ-ի կողմից կազմակերպված RIMPAC զորավարժություններին։
Jornal de Noticias թերթի տեղեկատվությամբ, բացի ԱՄՆ-ից և Չինաստանից ժամանած զինվորականներից, վարժանքներին ներգրավվել են Արգենտինայի, Իտալիայի, Մեքսիկայի, Նիգերիայի, Պակիստանի, Կոնգոյի Հանրապետության, Ֆրանսիայի և ՀԱՀ-ի ուժերը:
Զինվորականներն ուսումնական զորաշարժեր են կատարում օդային տարածությունը վերահսկելու և միջուկային, քիմիական ու կենսաբանական սպառնալիքները ճանաչելու նպատակով:

США и Китай впервые вместе участвуют в международных военных учениях в Бразилии
Вооруженные силы США и Народно-освободительная армия Китая (НОАК) впервые принимают участие в международных военных учениях в Бразилии. Как передает Арменпресс, об этом сообщает South China Morning Post со ссылкой на заявление ВМС Бразилии.
Учения "Формоза" проходят на территории Бразилии под руководством военных южноамериканской республики.
В Бразилии учения "Формоза" проводятся с 1988 года, в этот раз в них задействованы 3 тысячи военнослужащих из нескольких стран. Они продлятся до 17 сентября.
В прошлом году американские военные также участвовали в учениях, а представители НОАК были наблюдателями. Американские и китайские военные участвуют в совместных маневрах впервые с 2016 года, когда КНР присоединилась к организуемым США учениям RIMPAC.
По информации газеты Jornal de Noticias, помимо военных из США и КНР, в учениях задействованы силы Аргентины, Италии, Мексики, Нигерии, Пакистана, Республики Конго, Франции и ЮАР.
Военные совершают учебные маневры по контролю воздушного пространства и распознаванию ядерных, химических и биологических угроз.