Հնդկաստանը և ԱՄՆ-ն զորավարժություններ են սկսել Պակիստանի հետ սահմանին
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հնդկաստանի և ԱՄՆ-ի զինծառայողները երկշաբաթյա համատեղ զորավարժություններ են սկսել Հնդկաստանի հյուսիս-արևմուտքում գտնվող Ռաջաստանի նահանգում, որը սահմանակից է Պակիստանին: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է The Times of India պարբերականը։
«Yudh Abhyas» 20-րդ համատեղ զորավարժություններն սկսվել են Ռաջաստանի Մահաջանի զորավարժարանում: Վարժանքները պլանավորված են սեպտեմբերի 9-ից մինչև 22-ն ընկած ժամանակաշրջանում»։
Զորավարժություններին կմասնակցի յուրաքանչյուր կողմից շուրջ 600 զինծառայող։
«Համատեղ զորավարժությունների նպատակն է ամրապնդել երկու կողմերի համատեղ ռազմական ներուժը՝ ահաբեկչության դեմ պայքարի գործողություններ անցկացնելու համար», - պարբերականին հայտնել է Հնդկաստանի ռազմական գերատեսչության ներկայացուցիչը:
Հնդկաստանը և ԱՄՆ-ն պլանավորում են երկու շաբաթվա ընթացքում կատարելագործել համատեղ հակազդումն ահաբեկչական գործողություններին, գործողությունների պլանավորումը և համակցված գործողությունները՝ նմանակելով իրական հակաահաբեկչական առաքելություններին:
Հնդկաստանի և ԱՄՆ-ի համատեղ «Yudh Abhyas» զորավարժություններն անցկացվում են կանոնավոր կերպով և հերթափոխով՝ երկու երկրների տարածքում։ Նախորդն անցկացվել է 2023 թ. սեպտեմբերին Ալյասկայում, իսկ դրանից մեկ տարի առաջ՝ 2022 թ. նոյեմբերին՝ Հնդկաստանի Ուտարաքհանդի նահանգում։

Индия и США начали военные маневры на границе с Пакистаном
Военнослужащие Индии и США начали совместные двухнедельные военные маневры в граничащем с Пакистаном индийском штате Раджастхан на северо-западе страны. Как передает Арменпресс со ссылкой на ТАСС, об этом сообщило Минобороны южноазиатской республики.
"На полигоне Махаджан в Раджастхане начались 20-е совместные военные маневры Индии и США Yudh Abhyas - 2024 ("Юдх абхьяс", можно перевести с санскрита как "Наука сражения" - прим. ТАСС). Учения запланированы на период с 9 по 22 сентября 2024 года", - указало военное ведомство Индии. В маневрах задействовано около 600 военнослужащих от каждой из сторон.
"Целью совместных маневров является укрепление совместного военного потенциала обеих сторон для проведения операций по борьбе с терроризмом, - отметило ведомство. - В ходе маневров основное внимание будет уделено операциям в полупустынной местности".
Индия и США планируют за две недели отработать совместное реагирование на террористическую акцию, планирование операций и комбинированные действия, имитирующие реальные контртеррористические миссии.
Как считают в Нью-Дели, маневры "позволят обеим сторонам обменяться передовым опытом в области тактики, техники и процедур проведения совместных операций". "Совместные учения также усилят оборонное сотрудничество, что еще больше укрепит двусторонние отношения между двумя дружественными странами", - сказано в заявлении Минобороны Индии.
Совместные индийско-американские маневры "Юдх абхьяс" проходят регулярно и попеременно на территории двух стран. Предыдущие прошли в сентября 2023 года на Аляске, а годом ранее - в ноябре 2022 года - в горном районе Аули в индийском штате Уттаракханд.