Ուկրաինայի ԱԳ նախարար Կուլեբան հրաժարական է տվել
ԵՐԵՎԱՆ, 4 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Ուկրաինայի արտաքին գործերի նախարար Դմիտրի Կուլեբան Գերագույն Ռադային հրաժարականի դիմում է ներկայացրել։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնել է Ուկրաինայի Գերագույն Ռադայի նախագահ Ռուսլան Ստեֆանչուկն իր Facebook-ի էջում։
«Ուկրաինայի Գերագույն Ռադան հրաժարականի դիմում է ստացել Ուկրաինայի արտաքին գործերի նախարար Դմիտրի Կուլեբայից։ Դիմումը կքննարկվի առաջիկա լիագումար նիստերից մեկի ժամանակ», - գրում է Ստեֆանչուկը։
Նա իր գրառմանը կցել է նաև Կուլեբայի հրաժարականի դիմումը, որտեղ, սակայն, հրաժարականի պատճառները նշված չեն։
«ՌԲԿ-Ուկրաինա» պարբերականը հաղորդում է, որ սեպտեմբերի 3-ին «Ժողովրդի ծառա» խմբակցության ղեկավար Դավիթ Արախամիան հայտնել էր, որ նախարարների կաբինետում կադրային վերադասավորումներ են նախատեսվում։ Իսկ խորհրդարանում «ՌԲԿ-Ուկրաինա»-ի մի քանի զրուցակիցներ հայտնել են, որ հնարավոր են վերադասավորումներ նաև նախագահի աշխատակազմում:
Երեկոյան տեսաուղերձի ժամանակ Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկին բացատրել էր կադրային փոփոխությունների պատճառը՝ ասելով, որ հարկավոր է պետական ​​կառույցներն այնպես վերափոխել, որ դրանք հասնեն Ուկրաինային անհրաժեշտ բոլոր արդյունքներին:

Министр иностранных дел Украины Кулеба подал в отставку
Министр иностранных дел Украины Дмитрий Кулеба подал в Верховную Раду заявление об отставке. Как передает Арменпресс, об этом на своей странице в Facebook сообщил председатель Верховной Рады Украины Руслан Стефанчук.
"В Верховную Раду Украины поступило заявление об отставке министра иностранных дел Украины Дмитрия Кулебы. Заявка будет рассмотрена на одном из ближайших пленарных заседаний", - пишет Стефанчук.
К своему сообщению он также приложил заявление об отставке Кулебы, где, однако, не были названы причины отставки.
Как сообщает издание "РБК-Украина", 3 сентября руководитель фракции "Слуга народа" Давид Арахамия сообщил, что в Кабинете министров планируются кадровые перестановки. А несколько собеседников "РБК-Украина" в парламенте заявили, что кадровые перестановки возможны и в президентском аппарате.
В вечернем видеообращении президент Украины Владимир Зеленский объяснил причину кадровых изменений, заявив, что необходимо трансформировать государственные структуры таким образом, чтобы они достигли всех необходимых Украине результатов.