Ադրբեջանը կարող է զենք ձեռք բերել Իտալիայից, Հայաստանը չի՞ կարող զենք ձեռք բերել Ֆրանսիայից. Փաշինյան
ԵՐԵՎԱՆ, 31 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ադրբեջանը փորձում է Հայաստանին մեղադրել սպառազինվելու մեջ՝ քողարկելու իր սպառազինվելու հարցը:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին ասուլիսում ասաց Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:
«Մեզ քննադատում են նրա համար, որ մենք, օրինակ, Ֆրանսիայի հետ ունենք ռազմատեխնիկական համագործակցություն, Հնդկաստանի հետ ունենք ռազմատեխնիկական համագործակցություն: Ադրբեջանում կա հետևյալ միտումը՝ խոսում են, թե արտատարածաշրջանային երկրները զինում են Հայաստանին՝ նկատի ունենալով, օրինակ, Ֆրանսիային: Բայց ակնհայտ է, հրապարակային է, որ Ադրբեջանը, օրինակ, զենք է ձեռք բերում Իտալիայից: Ֆրանսիայի կողքի երկիրն է, ինչո՞ւ Ադրբեջանը կարող է զենք ձեռք բերել Իտալիայից, Հայաստանը չի կարող զենք ձեռք բերել Ֆրանսիայից: Ադրբեջանը զենք է ձեռք բերում, օրինակ, Պակիստանից: Ինչո՞ւ Ադրբեջանը կարող է զենք ձեռք բերել Պակիստանից, Հայաստանը չի կարող զենք ձեռք բերել Հնդկաստանից: Ասում են՝ ԵՄ–ն, Արևմուտքը զինում է Հայաստանին. Ադրբեջանը զենք է ձեռք բերում Սլովակիայից, Սերբիայից, Բուլղարիայից: ԵՄ–ի առնվազն 3 անդամ երկրներ ռազմատեխնիկական համագործակցություն ունեն Ադրբեջանի հետ: Ադրբեջանը ահռելի մեծ ծավալի զենք է ձեռք բերում Իսրայելից»,–ասաց Փաշինյանը:
Հայաստանն ամեն օր այդ տվյալների մասին չի բարձրաձայնում, բայց այդ ամենը գիտի, ստանում է հետախուզական ճանապարհներով:
Վարչապետը նկատեց՝ կան անկախ փորձագետներ, որոնք վերլուծական տեղեկանքներ գրելիս պնդում են, որ Ադրբեջանն այն մեղադրանքները՝ մասնավորապես Սահմանադրության և զենքի ձեռքբերման մասով, որոնք ներկայացնում է Հայաստանին, իրականում Ադրբեջանի կողմից իրականացվող գործողությունների համար ծխածածկույթի նշանակություն ունեն: Այսինքն՝ փորձում են Հայաստանին մեղադրել Սահմանադրությունում տարածքային պահանջներ ունենալու մեջ՝ քողարկելու իրենց սահմանադրության մեջ տարածքային պահանջների փաստը, փորձում են Հայաստանին մեղադրել սպառազինվելու մեջ՝ քողարկելու իրենց սպառազինվելու հարցը:
Փաշինյանը հարցրեց՝ ինչքանո՞վ է արդար Հայաստանին մեղադրել այն պայմաններում, երբ անընդհատ սպառնալիքներ է լսում: Սակայն այս պարագայում էլ երկիրը չի գնում կոնֆլիկտային ճանապարհով:
«Ասում ենք՝ մտահոգություն ունե՞ք, մենք էլ ունենք, եկեք սպառազինությունների փոխադարձ վերահսկման և կրճատման մեխանիզմներ ձևավորենք: Այդ առաջարկը հնչել է հրապարակային և ուժի մեջ է»,–շեշտեց Փաշինյանը:
«Բազմիցս եմ ասել, որ ցանկացած պետություն ունի ուժեղ և մարտունակ բանակ ունենալու իրավունք։ Միջազգային իրավունքը և ՄԱԿ-ի կանոնադրությունը զինված ուժեր ունենալու, ինքնապաշտպանվելու իրավունքը համարում է անօտարելի իրավունք։ Այսինքն, ցանկացած երկիր ինքն իրեն պաշտպանելու իրավունք ունի և այդ իրավունքը որևէ կերպ չի կարող վիճարկվել, որովհետև միջազգային իրավունքում նաև հանրահայտ պարտավորություն կա պետությունների համար՝ իրենց քաղաքացիներին պաշտպանելու պարտավորությունը», - ընդգծեց վարչապետը՝ հավելելով, որ այն բարեփոխումները, որոնք տեղի են ունենում ՀՀ Զինված ուժերում, ունեն միայն ու միայն այս նպատակը։

Азербайджан может покупать оружие у Италии, а Армения не может покупать оружие у Франции? - Никол Пашинян
Азербайджан пытается обвинить Армению в том, что она вооружается, с целью закамуфлировать вопрос собственной милитаризации.
Как сообщает Арменпресс, об этом на пресс-конференции заявил премьер-министр Армении Никол Пашинян.
"Нас критикуют за то, что, например, у нас есть военно-техническое сотрудничество с Францией, у нас есть военно-техническое сотрудничество с Индией. В Азербайджане наблюдается следующая тенденция: говорят, что нерегиональные страны вооружают Армению, имея в виду, например, Францию. Но очевидно, общеизвестно, что Азербайджан, например, приобретает оружие в Италии. Это соседняя с Францией страна. Почему Азербайджан может покупать оружие у Италии, а Армения не может покупать оружие у Франции? Азербайджан приобретает оружие, например, у Пакистана. Почему Азербайджан может получить оружие из Пакистана, а Армения не может получать оружие из Индии?
Говорят, что ЕС и Запад вооружают Армению. Азербайджан приобретает оружие в Словакии, Сербии и Болгарии. Как минимум три государства-члена ЕС имеют военно-техническое сотрудничество с Азербайджаном. Азербайджан приобретает огромное количество оружия у Израиля", - сказал Пашинян.
Армения не говорит об этих данных ежедневно, но она все это знает и получает путем разведки.
Премьер-министр отметил, что есть независимые эксперты, которые при написании аналитических отчетов утверждают, что обвинения, которые Азербайджан предъявляет Армении, в частности, относительно Конституции и приобретения оружия, на самом деле являются дымовой завесой для сокрытия действий самого Азербайджана. То есть они пытаются обвинить Армению в наличии территориальных претензий в ее Конституции, чтобы скрыть факт территориальных претензий в собственном Основном законе, пытаются обвинить Армению в том, что она вооружается, чтобы скрыть вопрос собственной милитаризации.
Пашинян задался вопросом, насколько справедливо обвинять Армению в условиях, когда она сама постоянно слышит угрозы в свой адрес? Однако даже в этом случае Армения не идет по конфликтному пути.
"Мы говорим: у вас есть опасения, у нас они тоже есть, давайте сформируем механизмы взаимного контроля и сокращения вооружений. Это предложение было сделано публично и является действительным", - подчеркнул Пашинян.
"Я неоднократно говорил, что любое государство имеет право на наличие сильной и боеспособной армии. Международное право и Устав ООН считают право иметь вооруженные силы и на самооборону неотъемлемым правом. Иными словами, любая страна имеет право на самозащиту, и это право не может быть никоим образом оспорено, поскольку в международном праве также есть известная обязанность государств защищать своих граждан", - подчеркнул премьер-министр, добавив, что реформы в Вооруженных Силах Республики Армения, преследуют только эту цель.