Իսրայելը հաստատել է Ֆիլադելֆիական միջանցքում ԻՊԲ-ի ներկայության պահպանումը
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Իսրայելի անվտանգության կաբինետը հաստատել է Եգիպտոսի և Գազայի հատվածի միջև սահմանի մի հատվածում՝ Ֆիլադելֆիական միջանցքում, իսրայելական զորքերի ներկայությունը պահպանելու որոշումը։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնում է The Jerusalem Post թերթը։
Ըստ պարբերականի տվյալների՝ կաբինետը զորքերի տեղակայման համապատասխան քարտեզները հաստատել է ութ ձայնի առավելությամբ։ Դեմ է արտահայտվել պաշտպանության նախարար Յոավ Գալանտը, իսկ Ազգային անվտանգության նախարար Իտամար Բեն Գվիրը ձեռնպահ է մնացել քվեարկությունից։
Ըստ պարբերականի՝ քարտեզները գծել է Իսրայելի պաշտպանության բանակը, և դրանք ընդունվել են ԱՄՆ-ի կողմից՝ որպես հրադադարի և պատանդների ազատ արձակման համաձայնագրի առաջարկի մի մաս։
Օգոստոսի 22-ին Իսրայելի վարչապետ Բենիամին Նեթանյահուի գրասենյակը հերքել է այն տեղեկատվությունը, թե երկրի ղեկավարությունը դիտարկում է միջազգային զորակազմի տեղակայման գաղափարը Գազայի հատվածի՝ Եգիպտոսի հետ սահմանին գտնվող Ֆիլադելֆիական միջանցքում։ Հայտարարության մեջ նշվել է, որ կառավարության ղեկավարը պնդում է այն սկզբունքը, որի համաձայն Իսրայելը կվերահսկի Ֆիլադելֆիական միջանցքը՝ կանխելու պաղեստինյան ​​ՀԱՄԱՍ արմատական շարժման վերազինումը:

Израиль подтвердил сохранение присутствия ЦАХАЛ в Филадельфийском коридоре
Кабинет безопасности Израиля одобрил решение сохранить присутствие израильских войск на участке границы между Египтом и сектором Газа, в Филадельфийском коридоре. Как передает Арменпресс, об этом сообщает The Jerusalem Post.
По данным издания, кабмин большинством в восемь голосов утвердил соответствующие карты размещения войск. Против выступил министр обороны Йоав Галант, министр национальной безопасности Итамар Бен-Гвир воздержался при голосовании.
По данным газеты, карты были составлены Армией обороны Израиля и приняты Соединенными Штатами в рамках предлагаемого соглашения о прекращении огня и освобождении заложников.
22 августа в канцелярии премьер-министра Израиля Биньямина Нетаньяху опровергли информацию о том, что руководство страны рассматривает идею размещения международных войск в Филадельфийском коридоре на границе с Египтом в секторе Газа. В заявлении отмечается, что глава правительства настаивает на том принципе, что Израиль будет контролировать Филадельфийский коридор, чтобы предотвратить перевооружение палестинского радикального движения ХАМАС.