Հնդկաստանն ԱՄՆ-ից գնել է ևս 73 000 ինքնաձիգ
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հնդկաստանն ԱՄՆ-ի հետ ստորագրել է 73 հազար SIG-Sauer-716 Patrol ավտոմատ գրոհային հրացանների մատակարարման պայմանագիր՝ ՆԱՏՕ-ի 7,62x51 մմ ստանդարտ տրամաչափի փամփուշտների hամար: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այդ  մասին հաղորդում է The Times of India պարբերականը՝ վկայակոչելով  զինվորական աղբյուրի։
«Խոցման 500 մ հեռահարությամբ SIG-Sauer-716 ինքնաձիգները նախատեսված են բանակային զորամասերի զինման համար, որոնք տեղակայված են Չինաստանի և Պակիստանի հետ Հնդկաստանի սահմաններին», - մեջբերում է հրատարակությունն աղբյուրի խոսքը։
Պայմանագիրն ստորագրվել է Հնդկաստանի պաշտպանության նախարարության կողմից իրականացվող արագացված ռազմական գնումների ծրագրի շրջանակներում։ Ավելի վաղ Նյու Դելին և Վաշինգտոնը կնքել են առաջին գործարքը, որը նախատեսում է 72 400 SIG-716 ինքնաձիգի մատակարարում: Դրանց համար զինամթերքի արտադրությունն ամբողջությամբ ապահովում են Հնդկաստանի ռազմարդյունաբերական համալիրի ձեռնարկությունները:

Индия закупила у США еще 73 тыс. автоматических винтовок SIG-Sauer-716
Индия подписала с США контракт на поставку 73 тыс. автоматических штурмовых винтовок SIG-Sauer-716 Patrol под патрон калибра 7,62х51 мм стандарта НАТО. Как передает Арменпресс, об этом сообщает The Times of India со ссылкой на военный источник.
"Винтовки SIG-Sauer-716 Patrol с дальностью поражения 500 м предназначены для вооружения армейских частей, дислоцированных на границах Индии с Китаем и Пакистаном", - приводит издание слова источника.
Договор подписан в рамках реализуемой Минобороны Индии программы ускоренных военных закупок. Ранее Нью-Дели и Вашингтон заключили первую сделку, предусматривающую поставку 72 400 винтовок SIG-716. Выпуск боеприпасов для них полностью обеспечивают предприятия индийского ВПК.