Ուկրաինայում հայտնել են ՌԴ-ի կողմից զանգվածային հարվածների մասին. կան զոհեր
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Ուկրաինան հայտարարել է Ռուսաստանի կողմից զանգվածային գնդակոծությունների ենթարկվելու մասին։ Հարվածները հասցվել են անօդաչու թռչող սարքերով և հրթիռներով։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ BBC-ի ռուսական ծառայությունը հաղորդում է, որ հարվածների են ենթարկվել, այդ թվում, Խերսոնի, Կիրովոգրադի, Չերկասիի, Սումիի, Պոլտավայի, Չեռնիգովի, Ժիտոմիրի մարզերը։
Զապորոժիեում կամիկաձե անօդաչուների հարվածից 1 մարդ է զոհվել, 2-ը՝ վիրավորվել։ Զապորոժիեի մարզային վարչակազմի ղեկավարը հայտնել է ԱԹՍ-ների 7 հարվածի մասին, որոնց հետևանքով նաև վնասվել են տներ, բաց տարածքում բռնկվել է հրդեհ։
Կրիվոյ Ռոգում հյուրանոցին հրթիռի հարվածի հետևանքով 2 մարդ է զոհվել։ Ըստ տեղի իշխանությունների՝ բացի հյուրանոցից, պայթյունից վնասվել են հարևան շենքերը, խանութները, մեքենաները։
Հաղորդվում է նաև, որ ռուսական երրորդ ՄիԳ-31 ինքնաթիռն Ուկրաինայի վրա է արձակել «Կինժալ» գերձայնային հրթիռ։ Առաջին երկուսն արձակվել են դեպի Ուկրաինայի արևմուտք, հետևանքների մասին առայժմ տեղեկություններ չկան։ Իսկ երրորդ «Կինժալ»-ը հասել է Խմելնիցկիի մարզի Ստարոկոնստանտինովի շրջան, լսվել են պայթյուններ։ Ստարոկոնստանտինովի մոտ է գտնվում ռազմական օդանավակայան, և այդ շրջանը հաճախ է ենթարկվում ռուսական ուժերի հարձակումների։
Ռուսաստանն արդեն երկրորդ օրն է զանգվածային հարձակում իրականացնում Ուկրաինայի վրա։
Հուլիսի 26-ին իրականացված հարձակման հետևանքով զոհերի ընդհանուր թիվը հասել է 7-ի, 47 մարդ վիրավորվել է, հայտնել է Ուկրաինայի ներքին գործերի նախարարությունը։ Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկին հայտնել է, որ հուլիսի 26-ին ՌԴ-ն երկրի ուղղությամբ արձակել է առնվազն 127 հրթիռ և 109 ԱԹՍ։ Ուկրաինայի ռազմաօդային ուժերը հայտարարել են, որ իրենց հաջողվել է խոցել 102 հրթիռ և 99 ԱԹՍ։ Էներգետիկայի օբյեկտներին հասցված հարվածների պատճառով Ուկրաինայում սկսվել են էլեկտրաէներգիայի անջատումներ։

Украина сообщает о массовых атаках со стороны России -есть жертвы
Украина заявила, что подверглась массированному обстрелу со стороны России. Удары наносились БПЛА и ракетами.
Как передает Арменпресс, русская служба Би-би-си сообщает, что пострадали Херсонская, Кировоградская, Черкасская, Сумская, Полтавская, Черниговская, Житомирская области.
В Запорожье в результате атаки БПЛА-камикадзе один человек погиб и двое получили ранения. Глава Запорожской областной администрации сообщил о семи ударах БПЛА, в результате которых также были повреждены жилые дома, а на открытой местности возник пожар.
Два человека погибли в результате попадания ракеты в гостиницу в Кривом Роге. По данным местных властей, помимо гостиницы, от взрыва пострадали соседние здания, магазины и автомобили.
Также сообщается, что третий российский самолет МиГ-31 запустил над Украиной гиперзвуковую ракету "Кинжал". Первые две были запущены в направлении запада Украины, информации о последствиях пока нет. А третий “Кинжал” дошел до Староконстантиновского района Хмельницкой области, были слышны взрывы. Недалеко от Староконстантинова расположен военный аэропорт, и этот район часто подвергается нападениям со стороны российских войск.
Россия второй день осуществляет массированное нападение на Украину.
В результате нападения, совершенного 26 июля, общее число жертв достигло 7-ми, ранения получили 47 человек, сообщили в МВД Украины.
Президент Украины Владимир Зеленский заявил, что 26 июля Российская Федерация запустила в направлении страны не менее 127 ракет и 109 БПЛА. В ВВС Украины заявили, что им удалось сбить 102 ракеты и 99 БПЛА. В Украине начались отключения электроэнергии из-за атак на энергообъекты.