Ավարտվել է «Քայլ դեպի տուն» ուսումնաճանաչողական ծրագիրը. հյուրընկալվել են 600 սփյուռքահայ  պատանիներ 20 երկրներից
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ավարտվել է Սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակի «Քայլ դեպի տուն» ուսումնաճանաչողական ծրագիրը: Այն այս տարի անցկացվել է 6 փուլով` հյուրընկալելով 13-18 տարեկան 600 սփյուռքահայ  պատանիների 20 երկրներից։
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակից,  ծրագրի 6-րդ փուլի փակման արարողության ընթացքում գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանն իր խոսքում կարևորել է ծրագիրը նպատակը՝ նպաստելու սփյուռքահայ պատանիների շրջանում ազգային ինքնության պահպանմանն ու հայրենիքի հետ կապի ամրապնդմանը։ ««Քայլ դեպի տուն»-ը մեր գրասենյակի ամենամյա ծրագրերից է։ Լիահույս եմ, որ ծրագրի երկու շաբաթների ընթացքում դուք նորովի եք բացահայտել Հայաստանն ու ձեռք բերել ընկերներ, որոնց հետ շփումը կշարունակեք ծրագրի ավարտից հետո»,- նշել է Զարեհ Սինանյանը՝ դիմելով ծրագրի մասնակիցներին։
Ըստ աղբյուրի՝ ծրագրի ընթացքում պատանիները հաճախել են հայերեն լեզվի, հայագիտական առարկաների և ազգային երգ ու պարի դասընթացների, ինչպես նաև այցելել Հայաստանի պատմամշակութային վայրեր և ծանոթացել առկա կրթական հնարավորություններին։

"Step to Home" program concludes, hosting 600 Diaspora Armenian youths from 20 countries
YEREVAN, AUGUST 26, ARMENPRESS. The educational program "Step to Home," organized by the Office of the Chief Commissioner for Diaspora Affairs, has concluded. This year, the program was conducted in 6 stages, hosting 600 Diaspora Armenian youths from 20 countries, aged 13-18.
According to the office of the Armenian Chief Commissioner for Diaspora Affairs, during the closing ceremony of the 6th stage, Chief Commissioner Zareh Sinanyan emphasized the program's goal of contributing to the preservation of national identity and strengthening connections with the homeland among Diaspora Armenian youth.
"Step to Home" is one of our office's annual programs. I sincerely hope that during the two weeks of the program, you discovered Armenia in a new way and made friends with whom you will continue to stay in touch after the program ends," said Zareh Sinanyan, addressing the participants.
It is noted that all expenses for the Armenian stage of the project are covered by the Armenian government.