Անկարայի և Բաղդադի հուշագիրը չի նախատեսում Թուրքիայի զինված ուժերի դուրսբերում Իրաքից
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Թուրքիայի և Իրաքի միջև անվտանգության ոլորտում հուշագիրը չի նախատեսում թուրքական զինված ուժերի ներկայության դադարեցում Իրաքի տարածքում։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այդ մասին ասված է Թուրքիայի նախագահի վարչակազմի Ապատեղեկատվության դեմ պայքարի կենտրոնի հաղորդագրության մեջ։
«Որոշ զանգվածային լրատվամիջոցների պնդումները, թե Իրաքի և Թուրքիայի միջև ստորագրված համաձայնագիրը նպատակ ունի դադարեցնելու թուրքական զինված ուժերի ներկայությունն Իրաքում, չեն համապատասխանում իրականությանը: Դրա վերաբերյալ ոչ մի դրույթ չկա: Հուշագրի համաձայն՝ երկու երկրները կստեղծեն համատեղ համակարգող կենտրոն Բաղդադում և նախապատրաստման ու համագործակցության համատեղ կենտրոն Բաշիքայում», - հաղորդագրությունից հատված է մեջբերում ՏԱՍՍ-ը։
Թուրքիայի պաշտպանության նախարարության ներկայացուցիչն օգոստոսի 22-ին լրագրողների հետ ճեպազրույցում նշել է, որ «որոշ զանգվածային լրատվամիջոցներում հրապարակված համաձայնագրի տեքստը չի համապատասխանում իրականությանը» և «տարբերվում է ստորագրված տեքստից»։ Բնօրինակն, ինչպես նշել են պաշտպանության նախարարությունում, «ենթադրում է զինծառայողների և իրավապահ մարմինների աշխատակիցների վերապատրաստում, պայքար ահաբեկչական կազմակերպությունների դեմ, սահմանային անվտանգության ապահովում, պայքար անօրինական միգրացիայի, մաքսանենգության և կազմակերպված հանցավորության դեմ և հետախուզական տվյալների փոխանակում»:
Գերատեսչությունում հաստատել են Բաղդադում և Բաշիքայի ռազմակայանում կենտրոնների ստեղծման ծրագրերը: Դրանց հրամանատարությունը կիրականացնեն երկու երկրների կողմից նշանակված գեներալները։ Նաև աշխատանքին կներգրավվի քաղաքացիական անձնակազմ, որի կազմն ու մասնագիտացումը կորոշվի հետագայում։ Կենտրոնների հիմնական խնդիրն է լինելու «սպառնալիքների վերացումը, որոնք ծագում են ահաբեկչական կամ արգելված կազմակերպությունների կողմից, երկու երկրների և տարածաշրջանի ինքնիշխանությանը, անվտանգությանը սպառնացող վտանգների վերացումը»։
Հուշագրի ստորագրման մասին օգոստոսի 15-ին հայտարարել էր Թուրքիայի արտաքին գործերի նախարար Հաքան Ֆիդանն Անկարայում կայացած անվտանգության մեխանիզմի բարձր մակարդակի նիստից հետո՝ Թուրքիայի և Իրաքի արտգործնախարարությունների, պաշտպանության նախարարությունների և հետախուզական ծառայությունների ղեկավարների մասնակցությամբ։
Անկարան և Բաղդադն ակտիվացրել են անվտանգության հարցերում փոխգործակցությունը Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի՝ Իրաք կատարած այցից հետո։ Կողմերը համաձայնություն են ձեռք բերել բարձր մակարդակի անվտանգության մեխանիզմի համակարգող կենտրոնի ստեղծման շուրջ:

Меморандум Анкары и Багдада не предусматривает вывода ВС Турции из Ирака
Меморандум между Турцией и Ираком в сфере безопасности не предусматривает прекращения присутствия турецких вооруженных сил на территории Ирака. Как передает Арменпресс, об этом говорится в сообщении Центра по борьбе с дезинформацией администрации президента Турции.
"Утверждения некоторых СМИ о том, что соглашение, подписанное между Ираком и Турцией, направлено на прекращение присутствия турецких вооруженных сил на территории Ирака, не соответствует действительности. Нет никаких положений об этом. Согласно меморандуму две страны создадут совместный координационный центр в Багдаде и совместный центр подготовки и сотрудничества в Башике", - цитирует часть сообщения ТАСС.
Представитель Минобороны Турции на брифинге для журналистов в четверг отметил, что "текст соглашения, опубликованный в некоторых СМИ, не соответствует действительности" и "отличается от подписанного текста". Оригинал, как отметили в МО, "предполагает подготовку военнослужащих и сотрудников правоохранительных органов, борьбу с террористическими организациями, обеспечение пограничной безопасности, борьбу с нелегальной миграцией, контрабандой и организованной преступностью и обмен разведданными".
В ведомстве подтвердили планы создания центров в Багдаде и на военной базе в Башике. Командование ими будут осуществлять генералы, назначенные обеими странами. Также в работе будет задействован и гражданский персонал, состав и специализация которого будет определена в дальнейшем. Основной задачей центров будет "устранение угроз, исходящих от террористических или запрещенных организаций, суверенитету, безопасности двух стран и региона".
О подписании меморандума 15 августа объявил турецкий министр иностранных дел Хакан Фидан по итогам состоявшегося в Анкаре заседания механизма безопасности высокого уровня с участием глав МИД, министерств обороны и служб разведки Турции и Ирака.
Анкара и Багдад активизировали взаимодействие в вопросах безопасности по итогам визита президента Турции Реджепа Тайипа Эрдогана в Ирак в апреле 2024 года. Стороны достигли договоренности о создании координационного центра механизма безопасности высокого уровня.