Մոսկվան պատրաստ է մասնակցել Երևանի և Բաքվի միջև հարաբերությունների կարգավորմանը. Պուտին
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Ռուսաստանը ուրախ կլինի, եթե կարողանա օժանդակել Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության համաձայնագրի կնքմանը և երկրների միջև սահմանի սահմանազատմանը։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այդ մասին ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը հայտարարել է Ադրբեջանի ղեկավար Իլհամ Ալիևի հետ նեղ ձևաչափով բանակցությունների սկզբում։
«Եթե մենք կարողանանք ինչ-որ բան անել, որպեսզի հասնենք Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև խաղաղության համաձայնագրի ստորագրման, գործը հասցնենք սահմանի սահմանազատմանը և սահմանագծմանը, ինչպես բազմիցս խոսել ենք ձեզ հետ, ապաշրջափակենք համապատասխան ուղղությունները լոգիստիկայի և տնտեսության ոլորտում, մենք շատ ուրախ կլինենք դրա համար», - ասել է ՌԴ ղեկավարը։
Պուտինը նաև ընդգծել է, որ Մոսկվան պատրաստ է մասնակցել երկու երկրների հարաբերությունների կարգավորմանն այն մասով, որը պահանջված կլինի երկու երկրների կողմից։
«Մենք երեկ անդրադարձանք այս թեմային, այսօր կշարունակենք։ Դա վերաբերում է Հարավային Կովկասում իրավիճակի կարգավորմանը։ Պարզ է, և բոլորը լավ գիտեն, որ Ռուսաստանը նույնպես բախվում է ճգնաժամերի հետ, այդ թվում՝ առաջին հերթին ուկրաինական ուղղությամբ, բայց Ռուսաստանի պատմական ներգրավվածությունը Հարավային Կովկասում իրադրության մեջ վերջին մի քանի տարիների ընթացքում մեզ թելադրում է այդ իրադարձություններին մասնակցելու անհրաժեշտությունը, իհարկե, այն մասով, որով դա պահանջված է կողմերի կողմից, դա առանց կասկածի», - ասել է Պուտինը։
Նա նշել է, որ Ալիևի հետ հանդիպումից հետո կկապվի Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ՝ հայտնելու բանակցությունների արդյունքների մասին։

Москва готова участвовать в нормализации отношений между Ереваном и Баку - Путин
Россия будет рада, если сможет поддержать подписание мирного соглашения между Арменией и Азербайджаном и демаркацию границы между странами. Как сообщает Арменпресс, президент России Владимир Путин заявил об этом в начале узкоформатных переговоров с лидером Азербайджана Ильхамом Алиевым.
“Если мы что-то можем сделать, чтобы выйти на подписание мирного соглашения, довести дело до делимитации, демаркации границы, разблокировать соответствующие направления в логистике и экономике, то мы были бы очень этому рады”, — подчеркнул Путин.
Путин также подчеркнул, что Москва готова участвовать в регулировании отношений между двумя странами в той части, которая будет востребована обеими странами.
"Мы с вами уже вчера коснулись этой темы, сегодня продолжим. Это касается урегулирования ситуации на Южном Кавказе. Ясно, и всем хорошо известно, что и Россия сталкивается с кризисами, в том числе и прежде всего на украинском направлении, но историческая вовлеченность России в ситуацию на Южном Кавказе в последние несколько лет диктует нам необходимость участвовать в этих событиях, конечно, в той части, в которой это востребовано сторонами", - сказал Путин.
Он отметил, что после встречи с Алиевым свяжется с премьер-министром Армении Николом Пашиняном, чтобы сообщить о результатах переговоров.